Preparaty magnezu są jednymi z najczęściej wybieranych produktów OTC/suplementów diety. Polacy chętnie sięgają po nie z kilku powodów m.in. kiedy nocne skurcze mięśni nóg przerywają błogi sen, w przypadku nadmiernego stresu i przepracowania albo jeśli pijemy zbyt dużo kawy/mocnej herbaty.

Wydawałoby się, że o magnezie wiemy już wszystko, wszak nawet my pisaliśmy o nim w tym artykule MAGNEZ

Ale dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek opracowanych na podstawie danych literaturowych, które poszerzą wiedzę w temacie magnezu. Zaczynamy!

 

#1 Magnez należy do makroelementów. Według „Biochemii” autorstwa Harpera, do makroelementów zaliczamy związki, które należy dostarczać w codziennej diecie w ilości przekraczającej 100 mg. Poniżej znajdziecie tabelę dziennego zapotrzebowania dla poszczególnych grup rozwojowych opracowaną na podstawie norm przygotowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (2012). Dzienna dawka magnezu jest podana na poziomie średniego zapotrzebowania (EAR) i zalecanego spożycia (RDA).

 

#2 Magnez jest magazynowany w naszym organizmie. Przykładowo dorosły mężczyzna o wadze 70 kg magazynuje około 21-28 g tego makroelementu, z czego połowa gromadzi się w tkance kostnej. Reszta magnezu znajduje się wewnątrz naszych komórek, natomiast krew jest depozytem niewielkiej jego ilości (0,3% całkowitego zapasu magnezu).

#3 Biodostępność magnezu dostarczanego wraz z dietą wynosi około 20-30%, choć niektóre składniki obecne w produktach żywnościowych np. białko czy inulina, mogą zwiększać jego wchłanianie. Niemniej jednak kwas fitynowy (występujący w nasionach wielu zbóż, w dużej ilości w otrębach, a także w warzywach strączkowych i roślinach oleistych), kwas szczawiowy (szpinak oraz rabarbar, kawa, herbata, kakao), wapń czy produkty bogate w fosfor (napoje typu cola, napoje energetyzujące, wędliny, ryby) zmniejszają wchłanianie magnezu.

#4 W jednym z przeglądów odnośnik odnotowano, że wzrost zachorowań na depresję w społeczeństwie pokrywa się z redukcją podaży magnezu w codziennej diecie. Ma to związek z produkcją wysokoprzetworzonej żywności, która jest uboższa w ten cenny makroelement. W XIX wieku średnie dzienne spożycie magnezu wraz z dietą wynosiło około 450 mg, obecnie jest to około 250 mg. Nawet biorąc pod uwagę inne czynniki (status socjoekonomiczny), istnieje silna korelacja pomiędzy zmniejszoną podażą magnezu w diecie a wzrostem zachorowań na depresję. odnośnik

#5 W badaniu z użyciem m.in. spektroskopii rezonansu magnetycznego, stwierdzono, że zawartość magnezu w tkance mózgowej osób cierpiących na migreny jest niższa w porównaniu do kontroli. odnośnik Suplementacja 600 mg jonów magnezu (w postaci cytrynianu magnezu) codziennie przez 3 miesiące była związana z 50% zmniejszeniem objawów bólowych towarzyszących migrenie (stwierdzono to na podstawie wyników w skali VAS- Visual Analog Scale).odnośnik

 

#6 Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna. Źle kontrolowana może przyczynić się do wystąpienia poważnych skutków zdrowotnych objawiających się, m.in. w postaci polineuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia nerwów (np. motorycznych, które zawiadują pracą mięśni, co może prowadzić do ich osłabienia). Jedno z badań odnośnik zostało przeprowadzone w grupie pacjentów cierpiących na cukrzycę insulinozależną (typ I). Zastosowanie suplementacji magnezu w dawce 300 mg wykazało poprawę stanu zdrowia pacjentów w zakresie zmniejszenia osłabienia siły mięśniowej- w przypadku diabetyków przyjmujących magnez odnotowana 39% poprawę wyników w badaniu elektromiograficznym (celem była ocena funkcji mięśni).

#7 W trwającym prawie 15 lat badaniu odnośnik 61 433 kobiet (w wieku 40-75 lat) zostało poddanych wnikliwej obserwacji naukowej. Po uwagę wzięto dużą ilość parametrów, w tym wzrost, masę ciała, BMI, poziom wykształcenia, dzienne spożycie kalorii i składników odżywczych m.in. magnezu. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że kobiety spożywające więcej niż 255 mg magnezu na dobę miał znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i odbytnicy w stosunku do kobiet spożywających mniejsze ilości magnezu (mniej niż 209 mg na dobę).

#8 Magnez może pomóc osobom cierpiącym z powodu astmy. U osób z astmą łagodną do umiarkowanej podawanie 340 mg cytrynianu magnezu/dobę przez 6,5 miesiąca wiązało się z polepszeniem jakości życia (ocenianego w ankietach AQLQ i ACQ), a także osiągnięciem lepszych wyników w badaniach spirometrycznych.odnośnik Pozytywne wyniki uzyskano także u dzieci chorujących na astmę. Podawanie im 300 mg magnezu/dobę przez 2 miesiące wiązało się ze zmniejszeniem zużycia salbutamolu (leku przeciwastmatycznego)odnośnik

 

Bibliografia pomocnicza:

Granner D., Murray R., Rodwell R., Biochemia Harpera, wyd. PZWL, Warszawa 1998