Chlorofilowi przypisuje się liczne właściwości, do których należą m.in.: zapobieganie chorobom nowotworowym, ochrona DNA przed uszkodzeniami wywoływanymi przez szkodliwe substancje, zmniejszanie wytwarzania wolnych rodników, działanie przeciwzapalne, kontrola apetytu.

Czym jest chlorofil?

Chlorofil to związek chemiczny nadający roślinom charakterystyczny zielony kolor, biorący udział w procesie fotosyntezy. Chlorofil znaleźć można we wszystkich zielonych roślinach, przede wszystkim tych o zielonych liściach, a także w niektórych gatunkach alg, czy bakterii. Znaczne ilości chlorofilu zawierają takie rośliny jak: groszek, brokuły, szparagi, szpinak, cukinia, brukselka, ogórek. Podczas gdy chlorofil jest substancją w 100% naturalną, istnieje związek o podobnej budowie i właściwościach – chlorofilina. Jest to półsyntetyczna substancja produkowana w laboratoriach, stosowana jako suplement diety. Chlorofil możemy więc dostarczyć do organizmu na dwa sposoby: poprzez spożywanie zielonych warzyw, bądź przyjmowanie suplementów diety.

Chlorofil chroni przed rakotwórczymi substancjami

Badania naukowe wykazały, że chlorofil potrafi wiązać substancje rakotwórcze i tym samym ograniczać stopień ich wchłaniania w jelitach. Dzięki temu szkodliwe substancje nie przedostają się do krwi, co zapobiega niszczeniu taknek. Do takich potencjalnie szkodliwych substancji należy m.in. aflatoksyna – substancja wytwarzana przez pleśnie, obecna w poddanych działaniu wilgoci produktach żywnościowych (np. zboża, mleko, orzeszki ziemne, figi, przyprawy, migdały). Aflatoksyna należy do substancji rakotwórczych – sprzyjających powstawaniu nowotworów. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Oregon wykazały, że zarówno chlorofil jak i chlorofilina potrafią sprawić, że aflatoksyna nie przenika do komórek, co może zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej. Kilka badań przeprowadzonych zarówno na zwierzętach jak i ludziach wykazało, że chlorofil zmniejsza ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nowotworów, do których zaliczamy np. raka wątroby, czy raka okrężnicy. Mechanizm w jakim chlorofil przeciwdziała chorobom nowotworowym, polega na oddziaływaniu na metabolizm czynników rakotwórczych. Wykazano bowiem, że chlorofil nie pozwala na przemiany tych szkodliwych związków w ich aktywną formę.

Chlorofil umożliwia usuwanie toksyn z wątroby

Chlorofil chroni organizm nie tylko poprzez opisywany wcześniej mechanizm wiązania substancji rakotwórczych. Innym sposobem ochrony zdrowych komórek organizmu jest zwiększanie przez chlorofil stężenia tzw. enzymów II fazy biotransformacji. Enzymy te pomagają w usuwaniu z organizmu potencjalnie szkodliwych substancji, w tym także substancji o właściwościach rakotwórczych. Dla przykładu, badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że chlorofilina –poprzez zwiększenie aktywności wspomnianych wyżej enzymów – zmniejsza ryzyko uszkodzenia wątroby wywołanego przez aflatoksynę. Aflatoksyna jest czynnikiem ryzyka wystąpienia raka wątrobowokomórkowego. W badaniach na zwierzętach wykazano, że spożywanie znacznych ilości aflatoksyny wraz z równoczesną suplementacją chlorofiliną powoduje powstanie mniejszej ilości uszkodzeń DNA w obrębie komórek wątroby, niż w przypadku spożywania aflatoksyny bez dodatku chlorofiliny. Podobne badanie przeprowadzono w Chinach na ludziach. Wzięło w nim udział 180 dorosłych osób z wysokim ryzykiem wystąpienia raka watrobowokomórkowego lub przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała chlorofilinę, natomiast druga grupa placebo. Po 16 tygodniach przyjmowania chlorofiliny poziom aflatoksyny u tych pacjentów uległ znacznemu zmniejszeniu. Zmiany takiej nie zaobserwowano u osób przyjmujących placebo. Wspomniane badania pozwalają wyciągnąć wniosek, że chlorofil sprzyja zdrowiu wątroby, pomagając usuwać z niej szkodliwe substancje.

Odchudzanie a właściwości chlorofilu

Chlorofil sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu także w inny sposób – przyspieszając trawienie, ułatwiając usuwanie resztek pokarmowych z organizmu oraz zmniejszając częstość wstępowania zaparć. Dodatkowo, wstępne badania wykazują, że chlorofil poprawia metabolizm oraz zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu podczas stosowania diet odchudzających. Badanie z 2014 roku, przeprowadzone przez szwedzkich naukowców wykazało, że suplementacja chlorofilu podczas spożywania bogatego w cukry posiłku zmniejsza uczucie głodu i zapobiega epizodom hipoglikemii. Badanie przeprowadzono na grupie 20 otyłych kobiet. Badanym podawano wysoko węglowodanowe posiłki z dodatkiem lub bez dodatku chlorofilu. Badanie wykazało, że stosowane suplementy pomogły zahamować uczucie głodu, zwiększyć wydzielanie hormonów sytości oraz zmniejszyć potrzebę przyjmowania posiłków, które kobiety spożywały w ciągu dnia. Takie działanie chlorofilu sprzyja lepszej kontroli apetytu oraz utracie masy ciała. Podobne badanie przeprowadzono na gryzoniach. Stwierdzono, że chlorofil przyjmowany w formie tylakoidów pomaga zachować równowagę pomiędzy poszczególnymi hormonami – cholecystokininą, greliną, insuliną – co pozwala utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas po posiłku. Przeprowadzone badania pokazują, że chlorofil stanowi skuteczny środek pozwalający osiągnąć prawidłową masę ciała, zmniejszając apetyt, a co za tym idzie także ilość przyjmowanych posiłków.

Chlorofil chroni przed rakiem jelita grubego

To że wołowina i inne czerwone mięsa nie należą do najzdrowyszych – wiadomo już od dawna. Potwierdza to również Światowa Organizacja Zdrowia. Dieta bogata w czerwone mięso związana jest przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka okrężnicy. Przypuszcza się, że może to być spowodowane uwalnianiem pewnych substancji rakotwórczych w procesie gotowania mięsa. Do substancji tych zalicza się hem (czerwony barwnik krwi, który nadaje mięsu jego karminowy kolor), który pobudza namnażanie komórek nabłonkowych w obrębie okrężnicy. Niektóre badania sugerują, że aktywność komórek nowotworowych ludzkiego raka okrężnicy zostaje zahamowana w odpowiedzi na chlorofilinę. W 2005 roku Holenderscy uczeni przeprowadzili badanie sprawdzające, czy zielone warzywa, bogate w chlorofil są w stanie zahamować niekorzystny wpływ hemu na komórki okrężnicy. Badanie przeprowadzono na szczurach, które karmiono przez 14 dni dietą bogatą w hem. Połowa gryzoni otrzymywała do tego suplementy z chlorofilem. Badanie wykazało, że hem znacznie silniej oddziaływał na okrężnicę szczurów karmionych tylko i wyłącznie hemem. Szczury przyjmujące dodatkowo chlorofil były w pewnym stopniu chronione przed niekorzystnym działaniem hemu. Pozwoliło to wyciągnąć wniosek, iż zielone warzywa zmniejszają ryzyko wystąpienia raka okrężnicy.

Naturalne źródła chlorofilu – jakie są nalepsze?

Najlepszym źródłem chlorofilu są zielone warzywa i algi. Chcąc zapewnić swojemu organizmowi odpowiednio dużą dawkę tej substancji, powinniśmy spożywać przede wszystkim zielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, szpinak, czy botwina, które swój charakterystyczny kolor zawdzięczają wysokiemu stężeniu chlorofilu. Należy przy tym pamiętać, iż najlepiej spożywać warzywa surowe lub tylko lekko podgotowane. Proces obróbki termicznej warzyw prowadzi do zmniejszenia ilości zawartego w nich chlorofilu. Dlatego też nie zaleca się długiego gotowania warzyw lub stosowania warzyw mrożonych bo proces rozmrażania także zmniejsza zawartość chlorofilu. Suplementy z chlorofiliną stanowią alternatywę dla chlorofilu uzyskiwanego z zielonych warzyw. Chlorofilina ma tę przewagę nad naturalnym chlorofilem, że jest bardziej stabilna i mniej podatna na degradację pod wpływem czynników zewnętrznych. Jednak – jak w przypadku każdego suplementu diety – nie zawsze mamy pewność, że zawiera on dokładnie to, co napisane jest na etykiecie. Dlatego też nie warto całkowicie zastępować tego typu środkami prawidłowo zbilansowanej, bogatej w warzywa i owoce diety.

Źródło grafiki: www.newsoftomorrow.org
Materiały źródłowe:

  • http://carcin.oxfordjournals.org/content/26/2/387.long
  • http://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-chlorophyllin
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7788866
  • http://www.pnas.org/content/98/25/14601.long
  • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S019566631300161X
  • https://www.researchgate.net/publication/26312769_Thylakoids_Suppress_Appetite_by_Increasing_Cholecystokinin_Resulting_in_Lower_Food_Intake_and_Body_Weight_in_High-fat_Fed_Mice
  • http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1638381,1,who-ostrzega-czerwone-mieso-powoduje-raka-a-soja-nie.read