Na bolące, podrażnione gardło lub suchy kaszel najlepiej sprawdzają się substancje śluzowe o właściwościach powlekających. Zanim sięgnięcie po apteczne preparaty, najpierw warto spróbować tanich i sprawdzonych sposobów, które stosowały nasze babcie. Do takich zdrowych patentów sprzed lat zaliczamy domowy kisiel przyrządzony z nasion lnu (zmielonych). Aby nieco podrasować smak takiego naturalnego kisielu warto dodać do niego słodki sok (malinowy, z czarnego bzu) lub niewielką ilość miodu (zapamiętaj-miód do kisielu dodajemy po schłodzeniu tego ostatniego; w temperaturze przekraczającej 40°C miód może stracić swoje cenne właściwości).

Kisiel sprawdzi się przy pierwszych objawach choroby/infekcji i później jako element wspomagający zdrowienie. Zawarte w takim kisielu śluzy wykazują właściwości powlekające- osłaniają receptory obecne na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych i wewnętrznych (toksyn bakterii, kurzu, zimnego powietrza), co pośrednio hamuje także rozwijający się stan zapalny.

Takie naturalne kisiele idealnie sprawdzają się w przypadku dolegliwości górnych dróg oddechowych u kobiet w ciąży lub karmiących mam, co bardzo przydaje się przy ograniczonej ilości produktów aptecznych dedykowanych wspomnianej grupie Pań.

O czym warto jeszcze pamiętać? O tym, że taki kisiel ze względu na swoje właściwości powlekające (nie tylko górne drogi oddechowe, ale i przewód pokarmowy- tutaj możliwe zastosowanie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy) może zmniejszyć wchłanianie jednocześnie przyjmowanych leków. Właśnie dlatego leki lepiej zażyć około pół godziny przed lub około 2 godziny po zastosowaniu kisielowej kuracji. Po drugie, spożywanie surowców śluzowych wymaga odpowiedniego nawodnienia organizmu-wymagane jest wypijanie co najmniej 2-2,5 litra płynów na dobę.

Nasiona lnu to nie tylko powlekające śluzy, ale i białko, olej zawierający w swoim składzie cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy linolenowy i linolowy, a także lignany, które wspomagają walkę z miażdżycą i regulują gospodarkę hormonalną. Osoby otyłe mogą spożywać tylko niewielkie ilości tego surowca z uwagi na jego wysoką kaloryczność (ok. 470 kcal/100 g nasion).

 

Sposób przygotowania:

Dorośli i dzieci powyżej 12 r. życia- 2 łyżki stołowe zmielonych nasion lnu na szklankę wody, wymieszać i gotować przez 5 minut. Po ostygnięciu można dodać sok lub miód.  

Dzieci w przedziale wiekowym 6-12 r. życia 1 łyżka stołowa zmielonych nasion na półtora szklanki wody, wymieszać i gotować przez 5 minut. Po ostygnięciu można dodać sok lub miód.

Przeciwwskazaniami do stosowania nasion lnu są atonia i niedrożność jelit, ból brzucha przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. W przypadku niedostatecznego nawodnienia organizmu podczas kuracji z użyciem nasion lnu może dojść do zaczopowania światła jelita, stąd tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Z domowych sposobów na podrażnione i bolące gardło warto jeszcze pamiętać o:

 • kisielu np. z mąki ziemniaczanej
 • płukankach (naparach) z ziół (rumianku, szałwi, tymianku, macierzanki)
 • gdy nie masz „ziół pod ręką”- stosuj mocny napar z czarnej herbaty
 • czosnku
 • ssaniu goździków, które posiadają działanie znieczulające i bakteriobójcze
 • ssaniu kostki świeżego korzenia imbiru
 • witaminach A + E –działają wspomagająco na regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych

 

Bibliografia

 • ‘Fitoterapia i leki roślinne’ – E.Lamer-Zarawska Warszawa 2007 str.339-340:278-279
 • ‘Farmakognozja’ – S.Kohlmunzer Warszawa 2007 str.89-91
 • ‘Farmakognozja’ – I. Matławska Poznań 2008 str.41-43
  https://www.ema.europa.eu/documents/herbal-report/assessment-report-linum-usitatissimum-l-semen_en.pdf