Seksualność jest jednym z głównych elementów satysfakcjonującego życia każdego z nas, który determinuje spełnienie się w roli małżonka, partnera, mężczyzny lub kobiety, a także zapewnia stabilną samoocenę i poczucie własnej atrakcyjności. Niestety, coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń w sferze seksualnej. Nadmiar obowiązków, uporczywy stres, zbyt szybkie tempo życia, stosowane używki zakłócają wiele aspektów ludzkiej seksualności, w tym mają wpływ na rozrodczość.

Jak mają się do tego składniki konopi? Pod tym kątem najlepiej zbadaną substancją jest THC (tetrahydrokannabinol). Wiele prac opublikowanych na przestrzeni 30 lat ubiegłego wieku wskazywało na negatywne działanie THC na różne aspekty seksualności człowieka, szczególnie w przypadku regularnego stosowania konopi. Wynika z nich, że początkowo tetrahydrokannabinol działa euforyzująco i wzmacnia doznania seksualne. Niemniej jednak stopniowo staje się niezbędnym elementem, warunkującym możliwość satysfakcjonującego współżycia. Z czasem (raczej z upływem lat niż miesięcy) mogą się pojawić zaburzenia reakcji genitalnej i anorgazmia (niemożność osiągnięcia orgazmu). Ze względu na swój niekorzystny wpływ na przysadkę mózgową, THC zmienia stężenia hormonów płciowych, powodując zaburzenia cyklu owulacyjnego u kobiet, spermatogenezy u mężczyzn oraz obniżenie poziomu testosteronu i wtórnie pożądania płciowego. Stopniowo zmniejsza się częstość obcowania płciowego, niekiedy występują tendencje do poszukiwania nowych partnerów lub nowych, nietypowych doznań seksualnych. Jak wygląda obecny stan wiedzy na ten temat?

W dzisiejszym wpisie skupimy się nad kwestią wpływu marihuany na seksualność Panów. Z badań przeprowadzonych w 2015 roku wśród młodych, zdrowych mężczyzn z Danii wynikało, że Panowie, którzy regularnie palili marihuanę częściej niż raz w tygodniu, mieli znacznie niższą liczbę plemników w ejakulacie. Tematykę podchwycili badacze z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili swoje badania. W ramach podejmowanych przedsięwzięć postanowili zbadać związek pomiędzy paleniem marihuany wśród mężczyzn a kondycją męskiego układu rozrodczego, w tym parametry jakościowe nasienia-zawartość plemników i integralność zawartego w nich materiału genetycznego (DNA). W oparciu m.in. o wcześniejsze ustalenia duńskich naukowców, badacze z Uniwersytetu Harvarda postawili hipotezę, że palenie marihuany będzie wiązało się z pogorszeniem jakości nasienia.

Wyniki ich doświadczeń opublikowano w tym tygodniu na łamach Human Medical Reproduction Medical Journal. Okazuje się, że mężczyźni, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z konopiami wykazywali wyższą liczbę plemników w ejakulacie w porównaniu z Panami, którzy nigdy ich nie stosowali.

„Nasze odkrycia były sprzeczne z hipotezami, które postawiliśmy przed rozpoczęciem badania”, powiedział autor badań, Feiby Nassan, doktor habilitowany w Harvard TH Chan School of Public Health.

Naukowcy przeanalizowali ankiety zdrowotne i próbki nasienia od ponad 650 mężczyzn, którzy uczestniczyli w programie leczenia niepłodności w Massachusetts General Hospital Fertility Center w latach 2000- 2017. Badanie wykazało, że 55% mężczyzn przyznało się do palenia marihuany w różnych okresach ich życia, a 11% stosowało konopie w czasie trwania eksperymentu.

Eksperci stwierdzili, że mężczyźni, którzy przyznali się do stosowania marihuany, mieli średnio wyższe stężenie plemników- wynoszące 63 miliony plemników na ml spermy. Ci, którzy nigdy nie używali marihuany, mieli o 28% mniejszą ilość plemników (48 milionów plemników / ml spermy). Dodatkowo nie odnotowano pogorszenia jakości plemników pod względem integralności obecnego w nich materiału genetycznego (DNA).

Jednym z możliwych wyjaśnień takiego stanu rzeczy jest wpływ jaki wywiera męski hormon płciowych- testosteron. Z jednej strony wyższy poziom tego hormonu wiąże się z nieznacznie wyższą jakością spermy, w tym liczbą plemników oraz z częstszym podejmowaniem ryzykownych zachowań, w tym zażywaniem środków odurzających. Z drugiej strony, jak pokazują doświadczenia naukowców z Uniwersytetu Stanforda, osoby używające konopi indyjskich miały nieznacznie więcej kontaktów seksualnych niż osoby, które nie były ich użytkownikami/stosowały je sporadycznie . Mężczyźni, którzy codziennie używali marihuany, odbywali średnio siedem stosunków na miesiąc, a Panowie, którzy jej nie stosowali/ stosowali sporadycznie- średnio 5 stosunków.

 

Na podstawie przedstawionych informacji, nadal trudno jednoznacznie osądzić jaki wpływ ma stosowanie konopi indyjskich na funkcje rozrodcze u mężczyzn. Biorąc pod uwagę różne aspekty seksualności człowieka, należy przeprowadzić znacznie więcej badań w tym zakresie, zanim dojdzie do wyciągnięcia ostatecznych wniosków na ten temat.

 

Bibliografia:

Łukasz Müldner-Nieckowski – „Problemy seksualne w terapii osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych”. Świat Probl., 2013 : R. 21, nr 4, s. 21-25

https://academic.oup.com/humrep/advance-article/doi/10.1093/humrep/dez002/5307080

Hembree WC 3rd, Nahas GG, Zeidenberg P, Huang HF. Changes in human spermatozoa associated with high dose marihuana smoking. Adv Biosci 1978; 22–23:429 –439.

Gundersen TD, Jorgensen N, Andersson RANO, Huk AK, Nordkap L, Skakkebaek NE, Priskorn L, Juul ZA, Jensen TK.. Association between use of marijuana and male reproductive hormones and semen quality: a study among 1,215 healthy young men. Am J Epidemiol 2015;182:473-481.

Close CE, Roberts PL, Berger RE. Cigarettes, alcohol and marijuana are related to pyospermia in infertile men. J Urol  1990;144:900–903.

el-Gothamy Z, el-Samahy M. Ultrastructure sperm defects in addicts. Fertil Steril  1992;57:699–702.

https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(17)31417-0/fulltext