Z drzewa Bursera graveolens uzyskuje się olej Palo Santo, który wykorzystywany jest w obecnie sesjach aromaterapii. Jego zapach opisuje się jako ciepły, drzewny aromat, z wyczuwalną słodyczą – ale to nie oddaje go w pełni. Jest na tyle charakterystyczny, że staje się inspiracją dla wytwórców perfum – a nawet sam może być wykorzystywany w tym celu. Za nietuzinkową woń olejku Palo Santo odpowiadają liczne występujące w nim terpenoidy – lotne substancje, które nadają miły zapach również owocom czy kwiatom. Dominującym terpenem w oleju Palo Santo jest limonen (blisko 90%), który odpowiada za większość właściwości oleju Palo Santo. Pozostałe to m.in. alfa-terpineol, mentofuran oraz karwon.

Limonen – słodki zapach cytrusów, o licznych zastosowaniach medycznych

Limonen, występujący przede wszystkim w pomarańczach i innych cytrusach, wykazuje liczne, obiecujące działania, które można wykorzystać w medycynie. Jak wykazały dotychczas przeprowadzone badania na zwierzętach, ma właściwości przeciwzapalne oraz okazuje się zabójczy w przypadku komórek raka piersi. Może nawet… zapobiegać ich powstawaniu, jak donieśli badacze z Uniwersytety w Wisconsin na łamach Cancer Research – jednak mechanizm jego działania pozostaje nieznany. Ponadto doświadczenia na szczurach autorstwa Haag i Lindstroma, opublikowane w 1994r. którym doustnie podawano limonen, wykazały że usunięcie go z diety powodowało nawroty nowotworu piersi u zwierząt, które zostały już wyleczone. Jedną z teorii na temat skuteczności jego działania jest jego wpływ na krążące hormony płciowe – które wychwytywane są przez komórki gruczołu piersiowego, stymulując wzrost guza. Badanie pochodzące z Cancer Prevention Research, w którym uczestniczyły kobiety z tym rodzajem nowotworu wykazało, że po przyjmowaniu 2g limonenu już po czasie 2-6 tygodni zauważa się korzystny wpływ na poziom tych hormonów.

Właściwości Palo Santo a choroba nowotworowa

Dotąd nie są znane metody, które pozwoliłyby na skuteczne wyleczenie większości nowotworów. Lekarze i specjaliści od odżywiania już od lat mówią, że profilaktyka w przypadku tych chorób, jak i szybkie postawienie właściwego rozpoznania mają kluczowe znacznie. Limonen posiada dobrze udokumentowane właściwości chemoprewencyjne, tzn. zapobiegającye rozwojowi licznych nowotworów. The Journal of Nutrition wymienia wśród nich raka skóry, piersi, trzustki, płuc oraz układu pokarmowego. Olejek Palo Santo o wysokiej koncentracji limonenu można więc uznać za przeciwnowotworowy suplement.

Limonen, chociaż może potencjalnie stanowić „przeciwnowotworową broń” jest cennym składnikiem licznych kosmetyków. Producenci często dodają ów składnik, ponieważ zwiększa wchłanianie substancji zawartych w kremach i maściach. Zapobiega powstawaniu wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia skóry, i może opóźnić powstawanie zmarszczek.  Jak wykazał Miller w badaniu na kobietach z rakiem piersi – stymuluje produkcję oraz przebudowę włókien kolagenowych. Te włókna są jednym z głównych składników naszej skóry, nadając jej wytrzymałość oraz odpowiadając za młody wygląd. Limonen chroni również przed szkodliwym wpływem promieni UV. Autorzy publikacji w Nutrition and Cancer zauważyli, że osoby spożywające cytrusy, a przede wszystkim – włącznie ze skórką z cytryny – mają niższe ryzyko raka skóry o 1/3.

Palo Santo – balsam na chory żołądek

Główny składnik oleju Palo Santo – limonen – ma również działanie łagodzące objawy wielu chorób układu pokarmowego. Tradycyjnie używany był w leczeniu choroby wrzodowej i refluksu (zgagi). Limonen rozpuszcza kamienie żółciowe. Jak wykazał eksperyment, którego wyniki opublikowano w Digestive Diseases and Sciences w 1991r. . Z 200 osób, które poddały się zabiegowi wstrzyknięcia limonenu bezpośrednio do pęcherzyka żółciowego, u niemal połowy (96) doszło do ich całkowitego zniknięcia. Chociaż ta procedura nie gwarantuje tak trwałego efektu jak zabieg chirurgiczny – wstrzykiwanie środków rozpuszczających kamienie może być techniką do rozważenia u osób cierpiących na kamicę żółciową, dla których z różnych względów (jak wiek, przewlekłe choroby, czy otyłość) operacja mogłaby okazać się zbyt ryzykowna.

Właściwości przeciwbólowe olejeku Palo Santo… lepszy od leków bez recepty?

Ibuprofen, jak wiele innych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty swoją skuteczności zawdzięcza hamowaniu działania cykooksygenazy – enzymu, który powoduje powstawanie przekaźników zapalnych. Zmniejszenie zapalenia niweluje ból, obrzęk, oraz inne dokuczliwe objawy.  Jednak istnieją inne substancje o aktywności przeciwzapalnej, których stosowanie może mieć znacznie mniej przykrych skutków ubocznych. Limonen, oraz inne terpeny zawarte w oleju Palo Santo wstrzymują liczne szlaki uczestniczące w powstawaniu stanu zapalnego. Badanie z Journal of Oleo Science wykazuje, że limonen zmniejsza powstawanie prostaglandyn, tlenku azotu, oraz cytokin zapalnych (jak TNF-alfa, interleukina-6). Te substancje mają kluczowe znaczenie w rozwoju reakcji zapalnej. W związku z ich działaniem, na miejsce objęte stanem zapalnym przyciągane są inne komórki, które dokonują zniszczeń tkanek, powodując zmiany w obrębie stawów, naczyń krwionośnych czy w mózgu. Działanie przeciwzapalne ma znaczenie terapeutyczne w licznych schorzeniach – stąd potencjalnie mogą wspomagać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, miażdżycy czy chorób neurodegeneracyjnych. Kolejnym przykładem mogą być alergie i astma. Wykazano ponadto, że limonen hamuje działanie uczestniczących w ich powstawaniu komórek układu odpornościowego – eozynofilów. Może również łagodzić stan zapalny w jelitach, który występuje w chorobie Crohna czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, jak informują badacze na łamach Life Sciences. Stanom zapalnym zwykle towarzyszy ból – który również może łagodzić podawanie limonenu, głównego składnika oleju Palo Santo. Możliwe, że działa tak za pośrednictwem receptorów kannabinoidowych CB1 – tych samych, na które oddziałuje THC zawarte w marihuanie!

Olej Palo Santo – substancja bez wad?

W składzie oleju Palo Santo dominuje limonen. Te substancja nawet w dużych dawkach jednorazowych nie okazała toksyczna dla szczurów, a dawka śmiertelna – nie jest znana. Limonen jest jednak trujący dla… insektów, dlatego bywa stosowany jako naturalny środek chroniący rośliny – a w naturze właśnie taką pełni funkcję. W doświadczeniach na szczurach obserwowanych przez 2 lata, stosowanie go w dużych dawkach powodowało powstanie choroby nerek. Poznano jednak mechanizm jej powstawania. Okazało się że u ludzi, ze względu na różnice w naszym metabolizmie i wydalaniu tego składnika z organizmu, takie problemy nie powinny się pojawiać, informuje czasopismo Alternative Medicine Review. W krótkich obserwacjach przy dużych dawkach limonenu (aż 15 g dziennie) wystąpiły nudności i wymioty. Problem mogą jednak napotkać alergicy, i osoby o wrażliwej skórze. Nadwrażliwość na limonen nie jest rzadka. U takich osób mogą wystąpić podrażnienia i wysypka skóry – ale nie jest to poważny skutek uboczny. Wszystko wskazuje na to, że limonenem nie da się zatruć, a jego liczne właściwości czynią z niego intrygującą substancję który może leczyć i chronić przed rozwojem licznych chorób.

Oryginalny olej Palo Santo prosto z Ekwadoru jest dostępny w sklepie pod tym linkiem Medyczny Olej Sklep

Źródło grafiki: www.herbsandarts.com

Źródła:

 • Young, D. Gary; Chao, Sue; et al. (2007). „Essential Oil of Bursera graveolens (Kunth) Triana et Planch from Ecuador”. Journal of Essential Oil Research 19: 525–526.
 • Gould, Michael N., et al. „Limonene chemoprevention of mammary carcinoma induction following direct in situ transfer of v-Ha-ras.” Cancer research 54.13 (1994): 3540-3543.
 • Haag, Jill D., Mary J. Lindstrom, and Michael N. Gould. „Limonene-induced regression of mammary carcinomas.” Cancer research 52.14 (1992): 4021-4026.
 • Miller, Jessica A., et al. „Plasma metabolomic profiles of breast cancer patients after short-term limonene intervention.” Cancer Prevention Research8.1 (2015): 86-93.
 • Yoon, Weon-Jong, Nam Ho Lee, and Chang-Gu Hyun. „Limonene suppresses lipopolysaccharide-induced production of nitric oxide, prostaglandin E2, and pro-inflammatory cytokines in RAW 264.7 macrophages.” Journal of oleo science 59.8 (2010): 415-421.
 • de Almeida, Antonia Amanda C., et al. „Evaluation of acute toxicity of a natural compound (+)-limonene epoxide and its anxiolytic-like action.” Brain research1448 (2012): 56-62.
 • d’Alessio, Patrizia A., et al. „Oral administration of d-limonene controls inflammation in rat colitis and displays anti-inflammatory properties as diet supplementation in humans.” Life sciences 92.24 (2013): 1151-1156.
 • do Amaral, Jeferson Falcão, et al. „Antinociceptive effect of the monoterpene R-(+)-limonene in mice.” Biological and Pharmaceutical Bulletin 30.7 (2007): 1217-1220.
 • McPartland, J., and Vito Mediavilla. Noncannabinoid components. Haworth Press, New York, 2002.
 • Okabe, Hideaki, et al. „Effect of limonene and related compounds on the percutaneous absorption of indomethacin.” Drug design and delivery 4.4 (1989): 313-321.
 • Hakim, Iman A., Robin B. Harris, and Cheryl Ritenbaugh. „Citrus peel use is associated with reduced risk of squamous cell carcinoma of the skin.” Nutrition and cancer 37.2 (2000): 161-168.
 • Crowell, Pamela L. „Prevention and therapy of cancer by dietary monoterpenes.” The Journal of nutrition 129.3 (1999): 775S-778S.
 • de Almeida, Antonia Amanda C., et al. „Evaluation of acute toxicity of a natural compound (+)-limonene epoxide and its anxiolytic-like action.” Brain research1448 (2012): 56-62.
 • Hink, W. F., and B. J. Feel. „Toxicity of D-limonene, the major component of citrus peel oil, to all life stages of the cat flea, Ctenocephalides felis (Siphonaptera: Pulicidae).” Journal of medical entomology 23.4 (1986): 400-404.
 • Sun, Jidong. „D-Limonene: safety and clinical applications.” Alternative Medicine Review 12.3 (2007): 259.
 • do Vale, T. Gurgel, et al. „Central effects of citral, myrcene and limonene, constituents of essential oil chemotypes from Lippia alba (Mill.) NE Brown.”Phytomedicine 9.8 (2002): 709-714.
 • Igimi H, Tamura R, Toraishi K, et al. Medical dissolution of gallstones. Clinical experience of d-limonene as a simple, safe, and effective solvent. Dig Dis Sci 1991;36:200-208