Centella asiatica (Wąkrotka azjatycka- Gotu Kola) jest tradycyjnym lekiem mającym zastosowanie głównie w Ayurvedzie i w tradycyjnej medycynie chińskiej, przede wszystkim jako środek wzmacniający pamięć i koncentrację. Ciekawostką jest, że ziele wąkrotki jest prawdziwym przysmakiem słoni zamieszkujących południowe tereny Indii i wyspę Sri-Lankę. Według tubylców, to właśnie Gotu Kola sprawia, że zwierzęta te odznaczają się tak dobrą pamięcią.

Poprawa funkcji poznawczych, zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego (w szczególności przewlekłej niewydolności żylnej), przyspieszenie regeneracji skóry i gojenia się ran- to tylko niektóre z możliwości tej niezwykłej rośliny. Poznajcie Wąkrotkę azjatycką!
Głównymi składnikami aktywnymi ziela Wąkroty azjatyckiej odpowiedzialnymi za wielokierunkowe działanie biologiczne surowca, są triterpenowe kwasy: azjatykowy i 6-hydroksyazjatykowy (madekasowy) oraz ich estry cukrowe (pseudosaponiny), wśród których przeważają ilościowo dwa związki: azjatykozyd i madekasozyd.

 

Gotu kola wspiera pamięć i koncentrację

Rezultaty badań in vivo (na modelu zwierzęcym), jak i badania kliniczne sprawdzających wpływ wyciągów z ziela Wąkroty azjatyckiej na funkcje ośrodkowego układu nerwowego (OUN), wykazały ochronne działanie tego surowca na neurony (komórki nerwowe). Po dwutygodniowym podawaniu zwierzętom wyciągu z Wąkrotki odnotowano wzrost aktywności acetylotransferazy cholinowej- enzymu uczestniczącego w produkcji neuroprzekaźnika acetylocholiny w obrębie hipokampu. Zwiększenie stężenia acetylocholiny przekłada się na polepszenie funkcji poznawczych w zakresie zdolności do zapamiętywania nowych informacji oraz uczenia się, a dodatkowo ma istotny wpływ na dobry nastrój. Warto wspomnieć, że niedobór acetylocholiny spowodowany niszczeniem komórek nerwowych ją uwalniających, jest czynnikiem etiologicznym choroby Alzheimera.

Związki aktywne zawarte w zielu Wąkrotki posiadają także właściwości stymulujące proliferację (namnażanie się) i prawidłowe funkcjonowanie neuronów (komórek nerwowych). Jest to spowodowane działaniem azjatykozydu i madekasozydu na aktywację uwalniania czynnika wzrostu dla neuronów nazywanego czynnikiem neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF). Namnażanie się komórek nerwowych zachodzi we wspomnianej już strukturze mózgu- hipokampie, nawet u osób dorosłych, choć wcześniej wydawało się, że taki proces zachodzi wyłącznie u dzieci. Proliferacja neuronów oraz zjawisko tworzenia się połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi jest podstawą plastyczności mózgu rozumianej jako zdolność do zapamiętywania nowych informacji i uczenia się. Lepsza współpraca pomiędzy neuronami, tym lepsze możliwości zapamiętywania.

Ziele Wąkrotki azjatyckiej sprawdzi się także w przypadku zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie Gotu kola zalecane jest osobom pracującym w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej), u których z czasem dochodzi do zaburzeń przepływu krwi, manifestujących się początkowo uczuciem ciężkości nóg, bólami i skurczami łydek aż do końcowego stadium niewydolności, czyli widocznych żylaków.

Inna sprawa, że wąkrotkowe preparaty cieszą się dużym powodzeniem w dermatologii we wspomaganiu leczenia niektórych schorzeń skórnych, w tym stanów zapalnych, podrażnień czy trądziku. Po wpływem związków aktywnych zawartych w surowcu dochodzi do przyśpieszenia gojenia się ran oraz redukcji już istniejących blizn. Ma to związek z pobudzeniem syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego przez azjatykozyd. Ten związek nasila także zjawisko angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz na proces keratynizacji, czyli rogowacenia naskórka. W efekcie wzmocniona zostaje bariera ochronna skóry. Gotu Kola sprawdzi się również w hamowaniu tworzenia się nowych zmarszczek oraz w redukcji już istniejących.

 

Suplementowanie Wąkrotki wymaga czasu, ponieważ efekty jej stosowania są widoczne po okresie około miesiąca regularnego przyjmowania. Po trzech miesiącach suplementacji należy zrobić sześciotygodniową przerwę. Zalecana dawka ziela Gotu Kola wynosi 1-2 g 2 do 3 razy dziennie przyjmowanych do godzin popołudniowych (stosowanie wąkroty wieczorem może utrudniać zasypianie). W przypadku wyciągów standaryzowanych, dawka mieści się w granicach 75-300 mg dziennie.

Oprócz zastosowania wewnętrznego, Gotu Kolę można używać także zewnętrznie. W tym celu sporządza się mocny napar ziołowy (4 łyżeczki na szklankę) i wykorzystuje się go w postaci okładów na skórę.

 

Bibliografia:

https://examine.com/supplements/centella-asiatica/
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-753-gotu%20kola.aspx?activeingredientid=753&

Gotu Kola: The Many Benefits of the Ancient Herb of Enlightenment and Longevity

Gotu Kola