Epidiolex może być pierwszym lekiem na bazie pochodnych konopi zatwierdzonym do leczenia padaczki, a brytyjskie pielęgniarki walczą o legalizację medycznej marihuany dla swoich pacjentów.

#1 Epidiolex, wyprodukowany przez brytyjską firmę GW Pharmaceuticals, może stać się pierwszym lekiem zatwierdzonym do leczenia padaczki przez amerykańską FDA, czyli agencję ds. Żywności i Leków. Mimo, że konopie indyjskie i zawarte w nich składniki są od lat nieoficjalnie stosowane w leczeniu napadów epilepsji, to do tej pory nie zarejestrowano żadnego leku w tym wskazaniu.

Choć działanie medycznej marihuany nadal jest obiektem zainteresowania wielu naukowców, to akurat jej podawanie w epilepsji zostało najdokładniej zbadane w wielu eksperymentach klinicznych z udziałem chorych pacjentów. Na podstawie pozytywnych wyników tych doświadczeń, firma GW Pharmaceuticals zdecydowała się przedłożyć FDA dokumentację potrzebną do rejestracji leku. Agencja ds. Żywności i Leków zapowiedziała natomiast, że już czerwcu wniosek powinien zostać rozpatrzony. Perspektywy są naprawdę obiecujące– nieoficjalne doniesienia mówią o tym, że trzynastu specjalistów z FDA wydało pozytywną rekomendację co do możliwości rejestracji leku. Głównymi czynnikami determinującymi ich zgodę były zapewne wyniki z przeprowadzonych badań klinicznych, a także analiza ewentualnego ryzyka (działania niepożądane) i korzyści odniesionych z zażywania leku. Warto nadmienić, że Epidiolex nie zawiera THC i nie wywołuje niepożądanych efektów psychoaktywnych.

„Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z jednomyślnej rekomendacji popierającej zatwierdzenie leku Epidiolex” – powiedział dyrektor generalny GW Pharmaceuticals, Justin Gover.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do zatwierdzenia leku, to nastąpi prawdziwy przełom w terapii tego schorzenia z wykorzystaniem nowej klasy roślinnych produktów o nowym mechanizmie działania wymierzonym przeciwko padaczce. Terapia w oparciu o pochodne konopi odnosi pozytywny skutek u dorosłych osób zmagających się z epilepsją, a także u chorych dzieci. Niektóre badania wskazują, że oleje CBD mogą zmniejszać liczbę napadów nawet o ok. 50%.

 

#2 Zdecydowana większość członków Royal College of Nursing opowiedziała się za legalizacją marihuany do celów medycznych. Pielęgniarki twierdzą, że pacjenci powinni mieć dostęp do konopnych produktów w przypadku, gdyby okazały się one skuteczne w redukcji bólu lub kontrolowaniu przebiegu niektórych schorzeń np. padaczki. Przedstawicielki tej grupy zawodowej argumentują, że leki przeciwbólowe, takie jak morfina i fentanyl, są legalne, mimo że są silnie działającymi opioidami, więc konopie indyjskie nie powinny być traktowane w odmienny sposób. Natomiast legalizacja konopnych przetworów ochroniłaby pacjentów przed nieuczciwymi sprzedawcami i zapobiegałaby traktowaniu ich jak przestępców.

Kilka pielęgniarek zdecydowało się opisać dramatyczną sytuację swoich pacjentów. Tracey Risebrow z Suffolk powiedziała, że lepiej byłoby gdyby pacjenci stosujący konopie indyjskie do celów medycznych pozostawali pod kontrolą lekarzy i pielęgniarek, ponieważ w razie pojawienia się komplikacji, mogą oni szybko zareagować na wszelkie działania niepożądane.”To nieludzkie, jeśli pacjenci cierpią, choć jest coś, co może im pomóc … Robimy przestępców z ludzi, którzy chcą zdobyć medyczną marihuanę dla swoich bliskich chorych”.

Z kolei pielęgniarka Catherine Gault ​cierpi na przewlekłą chorobę, która w przyszłości może wymagać podawania konopnych produktów, dodaje: „Istnieją wystarczające dowody na poparcie użycia konopi w leczeniu bólu. Nie traktuję medycznej marihuany w kategoriach narkotyku rekreacyjnego. Jest to środek, który poprawiłby jakość mojego życia w trakcie choroby „.

Po debacie dyrektor naczelna RCN, Janet Davies, powiedziała, że ​​nielegalność medycznej marihuany jest wysoce frustrująca, zwłaszcza jeśli istnieją pacjenci, którym mogłaby pomóc. „Chodzi o ochronę ludzi, którzy faktycznie łamią prawo, ale narażają się także na dodatkowe ryzyko, ponieważ tak naprawdę nie wiedzą, skąd pochodzą kupowane przez nich produkty”- reasumuje Davies.

 

Bibliografia:

https://herb.co/marijuana/news/epidiolex-cannabis-epilepsy

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/05/15/medical-cannabis-should-legalised-says-royal-college-nursing/