1 gram tłuszczu to 9 kcal, 1 gram białka – 4 kcal, tyle samo kalorii ma 1 gram cukru. Większość wytycznych dotyczących zdrowego odżywiana, powstających od mniej więcej 40 lat pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaleca więc ograniczenie spożycia tłuszczów. Upatrując w nich głównego powodu obserwowanej od kilkudziesięciu lat epidemii nadwagi i otyłości w krajach wysoko rozwiniętych. Gary Taubes, autor poczytnych książek pogranicza medycyny i dietetyki, twierdzi jednak, że to cukrów – zwłaszcza prostych – należy unikać jak ognia i w swojej najnowszej książce: The cause against sugar (2016), przytacza poważne badania naukowe na poparcie swojego stanowiska.

Według WHO przyczyną nadwagi i otyłości jest zaburzony bilans energetyczny organizmu. Oznacza to, że człowiek wraz z jedzeniem (i piciem) dostarcza organizmowi więcej kalorii niż jest on w stanie na bieżąco zużyć. I nadmiar ten jest magazynowany w ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Założenie to wywodzi się bezpośrednio z I zasady termodynamiki, głoszącej, iż energia dostarczona do układu może zostać: zużytkowana, wydalona lub zmagazynowana. Zgodnie z tą zasadą, kalorie mogą zostać spalone – w celu podtrzymania funkcjonowania organizmu, wydalone – najczęściej w postaci ciepła lub odłożone – jako tłuszcz w komórkach tłuszczowych. Człowiek przybiera na wadze w momencie, gdy przyjmuje za dużo energii i/lub za mało jej spala. Na pierwszy rzut oka wszechobecna zasada: „Jedz mniej i więcej się ruszaj”, powinna stanowić skuteczny oręż w walce z nadwagą i otyłością i chorobami przez nie wywoływanymi. Ale tak nie jest… Dlaczego?

Autor omawianej publikacji dowodzi, że przyczyną epidemii otyłości nie jest wcale zbyt duża ilość spożywanego jedzenia (dostarczanej energii), połączona ze zbyt małą ilością ruchu (niewystarczającym wydatkiem energetycznym). Zdaniem Taubesa za otyłość odpowiada nie to ile jemy, ale co jemy. Otóż w naszej diecie jest stanowczo za dużo węglowodanów prostych, głównie glukozy. Poposiłkowy wzrost poziomu glukozy we krwi powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustki. Krążąca we krwi insulina powoduje zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, poprzez „wpychanie” cząsteczek cukru do komórek organizmu. Glukozę mogą magazynować wszystkie rodzaje komórek organizmu: mięśniowe i nerwowe, czynią to jednak w ograniczonej skali, komórki tłuszczowe zaś – przyjmują ją w każdej ilości. Pojawienie się glukozy w komórce powoduje, że proces spalania łatwo metabolizowanego węglowodanu zachodzi tam w pierwszej kolejności. Dzieje się to kosztem metabolizmu trudniej rozkładalnych tłuszczów, które w tej sytuacji stają się zastępczym źródłem energii na wypadek, gdyby zabrakło węglowodanowego paliwa. Organizm człowieka bowiem, „nie lubi się przepracowywać” w trakcie pozyskiwania energii toteż procesy metaboliczne zachodzą zawsze przy jak najmniejszym wydatku energetycznym. Mając więc do wyboru różne źródła energetyczne ludzkie ciało wybierze najpierw te najszybciej i najłatwiej dostępne – czyli węglowodanowe. W dalszej kolejności zaś spalać będzie ciężej rozkładalne tłuszcze. Po cenne, bo występujące w pożywieniu w stosunkowo niewielkich ilościach i najtrudniejsze w rozkładzie białka – sięgnie dopiero na końcu. W myśl przedstawionej powyżej teorii duża ilość glukozy w diecie powoduje więc wstrzymanie katabolizmu masy tłuszczowej. To zaś przekłada się na brak spadku masy ciała, pomimo niskiej ogólnej ilości przyjmowanych kalorii oraz ograniczenia spożywania tłuszczu.

Przedstawiona przez Gary’ego Taubesa, opisana powyżej, hipoteza hormonalna stanowi nowatorskie podejście w walce z nadwagą i otyłością. Perspektywa ta jest jednak powoli przyjmowana przez coraz szersze kręgi naukowe zajmujące się tymi problemami. Wydaje się, że obecnie obowiązujące spojrzenie, nakazujące surową kontrolę bilansu energetycznego powoli odchodzi do lamusa. Kaloria kalorii nierówna twierdzi Taubes i nie sposób się z nim nie zgodzić.

Książkę tę powinien przeczytać każdy, kto chce stracić zbędne kilogramy i zdrowo się odżywiać. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy i ewentualnie, kiedy publikacja ta pojawi się na polskim rynku wydawniczym.


Olej CBD z kwiatów konopi możesz kupić w sklepie internetowym wpisując w wyszukiwarkę www.medycznyolej.com lub wciskając przycisk poniżej

Sklep

 

 


Źródło:

Taubes, G. (2016). The Cause Against Sugar. Londyn: Portobello