Szałwia zwyczajna (Salvia officinalis) jest nie tylko częścią ludowej medycyny, ale też tradycyjną przyprawą używaną w Grecji, czy na Bałkanach. Jej nazwa łacińska bierze się od słowa „salvere„, co oznacza „ratować, utrzymywać w zdrowiu”. Od wieków więc znajdowała swoje miejsce w ziołolecznictwie, gdzie przypisywano jej zdolność do łagodzenia wszystkich niemal stanów – bólów głowy, uderzeń gorąca i innych objawów menopauzy, bolesnych miesiączek, bólów stawów, przez chrypkę po poważniejsze zaburzenia dotyczące pamięci, czy nastroju (depresji). W wiekach średnich napar z szałwii był znany jako „napój myślicieli”, gdyż pobudzał zmysły, oraz zwiększał zdolność do koncentracji. Szałwia zawiera wiele związków, które mają silne działanie w naszym organizmie. Wylicza się tu właściwości antyoksydacyjne, odżywcze (dzięki witaminom i minerałom w niej zawartym), które mogą być tak silne jak niektórych leków.

1# Szałwia pomaga w chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera powoli, acz nieuchronnie zabiera nam pamięć, osobowość, a w końcu całkowicie pozbawia samodzielności. Tradycyjnie terapię zaczyna się od inhibitorów acetylocholinoesterazy. Te mają na celu zapobieżenie rozpadowi ważnego przekaźnika w naszym mózgu – acetylocholiny. To jedyne zatwierdzone do użytku leki, jednak ich efekty są niezadowalające, więc wciąż poszukuje się nowych.

W badaniu klinicznym, w którym przez 4 miesiące 42 uczestników z łagodną lub średniozaawansowaną chorobą Alzherimera otrzymywali placebo, lub ekstrakt z szałwii. Po 4 miesiącach funkcje poznawcze chorych przyjmujących to zioło znacznie się poprawiły w porównaniu z grupą biorącą tylko placebo.

2# … i poprawia pamięć u zdrowych ludzi

W badaniach na zdrowych ochotnikach również wykazano, że różne podgatunki szałwii poprawiają zdolności poznawcze. Związki w niej zawarte mają działanie zapobiegające rozkładaniu acetylocholiny. Inne, jak thujone działają zaś hamująco na receptory serotoninowe oraz GABA. Dzięki temu łatwiejsze staje się skoncentrowanie na zadaniach, i zwiększa się uwaga – dlatego uczestnicy tych eksperymentów wypadali znacznie lepiej w testach, niż pozostali, którzy nie otrzymywali ekstraktów z szałwii.

3# Ma potężne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wiele innych

Olejki eteryczne w szałwii to złożona mieszanina wielu substancji – ketonów, flawonów, związków podobnych do hormonów płciowych żeńskich – estrogenów, kwasów, oraz nadających jej gorzkawy posmak kwasu kornsolenowy i jego pochodnych. Uważa się, że działając wspólnie mogą mieć działanie zwalczające bakterie, grzyby, zmniejszające odczyn zapalny i kojące podrażnienia oraz objawy alergii. Najsilniejszą substancją przeciwzapalną jest jednak kwas ursolowy, silniejszy nawet od indometacyny – przeciwzapalnego leku, będącego wzorcem w badaniach naukowych.

Właściwości antyoksydacyjne mogą z kolei chronić przed uszkodzeniem narządów przez wolne rodniki, powstające pod wpływem toksyn i zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku. Niszcząc DNA komórki, mogą prowadzić nawet do rozwoju nowotworów. Do takich wniosków doszli badacze na podstawie eksperymentów przeprowadzonych na szczurach. Podawano im wodę wzbogaconą w ekstrakt z Salvia officinalis. Jej podaż zwiększała też poziom glutationu, naszego naturalnego „zmiatacza” wolnych rodników.

4# Pomaga zwalczać objawy menopauzy

Okres przekwitania wiąże się niestety z licznymi nieprzyjemnymi objawami – uderzeniami gorąca, zmianami nastroju, objawami ze strony układu moczowego czy spadkiem libido. Jeśli są bardzo uporczywe, zwykle zaleca się hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która nie jest wolna od skutków ubocznych. Zwiększa bowiem krzepliwość krwi, co może prowadzić do tworzenia się skrzepów, zatykających naczynia. Ma to poważne komplikacje – odcięcie dopływu krwi do tak ważnych narządów jak serce czy mózg może zakończyć się jeśli nie śmiertelnie, to trwałym kalectwem.

Istnieją jednak naturalne sposoby, które mogą być znacznie bardziej bezpieczne. W tym celu 71 kobiet przechodzących menopauzę przyjmowało codziennie tabletkę przygotowaną ze świeżych liści szałwii. Eksperyment przeprowadzony przez Szwedzkich naukowców dał niesamowite rezultaty. W ciągu 8 tygodni ilość odczuwanych uderzeń gorąca spadła do zera. Również zmiany nastroju oraz problemy z układem moczowym zmniejszyły się nawet o połowę. Uczestniczki twierdziły, że nie odczuwały żadnego dyskomfortu związanego z tą terapią.

5# Obniża poziom cukru i cholesterolu, chroniąc przed powikłaniami cukrzycy

Ekstrakt z szałwii w jednym z badań przeprowadzanych w Iranie obniżał poziom cukru na czczo, Hb1Ac (wskaźnik kontroli cukrzycy), cholesterol LDL, triglicerydy… Podwyższając jedynie HDL (dobry cholesterol). Zostało ono przeprowadzone na osobach cierpiących na cukrzycę typu 2, z wysokim poziomem cholesterolu – a więc w grupie dużego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, jak zawał serca czy udar mózgu. Badacze uważają, że szałwia może więc być korzystnym środkiem dla diabetyków, a przy tym – bardzo bezpiecznym

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z przyjmowaniem szałwii? W przywołanych badanich klinicznych jedynie w jednym z nich przyjmowanie szałwii wiązało się z większym stopniem pobudzenia, jednak w żadnym innym nie odnotowano poważnych skutków ubocznych. Ponieważ spożycie znacznych ilości może się wiązać z wystąpieniem drgawek, unikaj jej jeśli cierpisz na epilepsję. Również kobiety w ciąży powinny się jej wystrzegać – zawarty w niej thujone może wywołać skurcze macicy, co stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.

Szałwię możesz  włączyć do gamy stosowanych przypraw bez obaw, że będzie to miało niekorzystne skutki. Doskonale sprawia się jako przyprawa do mięs, risotto, a nawet dań jarskich. Używaj świeżych liści, zebranych tuż przed kwitnieniem. Możesz je przechowywać w pojemniku w lodówce – dzięki temu długo pozostaną świeże.

 

Najlepsze oleje konopne CBD możesz kupić w sklepie klikając w ten link > Sklep Olej CBD

 

[FM_form id=”2″]

 

ŹRÓDŁA: