GW Pharmaceuticals to firma farmaceutyczna znana z produkcji leku o nazwie Sativex. Ich nowy produkt, Epidiolex 21 kwietnia został zarejestrowany przez amerykańską FDA jako lek sierocy, w leczeniu padaczki rozwijającej się w stwardnieniu guzowatym. To rzadka choroba, w której u 8-9/10 dochodzi do rozwoju napadów padaczkowych, a zwykłe leczenie nie jest skuteczne. Epidiolex, który zawiera naturalny CBD, którego działanie w padaczce dziecięcej dokumentowały liczne, anegdotyczne doniesienia.

 

Lek GW Pharmaceuticals – Epidiolex, wedle informacji na witrynie reuters.com został już zarejestrowany do leczenia dwóch innych chorób rzadkich – zespołu Dravet, oraz zespołu Lennox-Gastaut. Oba te zespoły należą do lekoopornych padaczek dziecięcych, w których możliwości leczenia dostępne obecnie są ograniczone. Lek ma postać syropu, stąd jego stosowanie nawet u dzieci jest łatwe.

 

Lek Epidiolex jest już w III fazie badań klinicznych. U dzieci z lekooporną padaczką po podaniu preparatu zawierającego CBD, liczba napadów padaczkowych spadła średnio o 39%, w porównaniu z 13% z grupy placebo, jak podał GW Pharmaceuticals w poniedziałek, 18.04.2016r.

 

GW Pharmaceuticals powstało w 1998r. Firma wyspecjalizowała się w produkcji ekstraktów z konopi, które następnie używane są do produkcji ich farmaceutyków. Pierwszym z nich był Sativex, obecnie dostępny legalnie w ponad 20 krajach – w tym w Polsce. GW Pharmaceuticals posiada oficjalną licencję rządu Wielkiej Brytanii na hodowlę marihuany do celu produkcji leków w południowych regionach Anglii. Na łamach witryny Reuters, szef GW Pharmaceuticals mówi: „to wykazuje, że stosowanie kannabinoidów może dawać przekonujące, istotne klinicznie rezultaty, reprezentując bardzo obiecującą nową klasę leków do stosowania w szerokim zakresie wskazań”.

 

Wedle szacunków Epidiolex ma przynieść firmie aż1,1 biliona dolarów zysków. Ten produkt jest o wiele ważniejszy od Sativexu dla rozwoju brytyjskiego koncernu – będzie miał całkowitą kontrolę nad produktem, a wkrótce trafi on na ogromny rynek amerykański, informuje reuters.com. Wartość akcji GW Pharmaceuticals znacznie wzrosła, od 2013r. ulegając podwojeniu. Obecnie sięga 1,09 biliona $.

 

Leki sieroce – dlaczego to się opłaca koncernom?

 

Leki sieroce (z ang. orphan drugs) przeznaczone są do leczenia chorób rzadkich. Producent, którego lek uzyska taki status może liczyć na znaczne przywileje. W USA otrzymuje dłuższy okres wyłączności na jego dystrybucję, wynoszący 7 lat. Zyskuje również ulgę podatkową na badania kliniczne, pisemne rekomendacje do ich stosowania, a proces rejestracji przez FDA jest skrócony. Te zabiegi mają zachęcić koncerny do produkcji leków na choroby, w których przypadku nie ma dotąd dostępnych terapii. Dodatkowo leki te nie muszą przechodzić dużych badań klinicznych, ponieważ w wielu chorobach rzadkich zebranie grupy 1000 pacjentów może się okazać niemożliwe.

 

Czym są choroby rzadkie?

Wedle definicji europejskiej, rzadkie choroby to te, które dotykają <1/2000 osób. Ten status, wedle informacji na stronie Rare Disease Day uzyskało dotąd 6000 jednostek chorobowych. 80% z nich związanych jest ze znanymi czynnikami genetycznymi. Połowa – dotyka dzieci. Chorych na choroby rzadkie w Europie jest około 30 milionów – ilość bliska liczbie mieszkańców naszego kraju. Choroba rzadka może dotykać od kilku, do kilkuset tysięcy osób, i zwykle nie ma dla nich żadnego leku, który byłby zarejestrowany do leczenia.

 

Stwardnienie guzowate – milion pacjentów czeka na lek

 

Na stwardnienie guzowate na całym świecie choruje około miliona osób. Zwykle diagnoza stwardnienia guzowatego stawiana jest już u dzieci. Ta genetycznie uwarunkowana choroba, związana jest z mutacjami w genach TSC1 lub TSC2. Powoduje to powstawanie guzów w różnych organach – sercu, mózgu, oku czy w skórze. Typową manifestacją są angiofibroma – guzy skóry, które zależne są od ekspozycji na promieniowanie słoneczne UV.  Ponad połowa dzieci ze stwardnieniem guzowatym z nich rozwija się normalnie pod względem intelektualnym, jednak komplikacje związane z chorobą, jak napady padaczkowe, utrudniają im codzienne życie. Aż 2/3, jak wskazuje na swojej stronie GW Pharmaceuticals, nie odpowiada na dostępne formy leczenia padaczki. Jednak u każdego pacjenta choroba ma indywidualny przebieg. U wielu z nich występują zaburzenia ze spektrum autyzmu, oraz zaburzenia zachowania.

 

Pod patronatem organizacji dla pacjentów Tuberous Sclerosis Association dnia 15 maja odbywa się Światowy Dzień Stwardnienia Guzowatego. Więcej informacji o stwardnieniu guzowatym na http://www.tuberous-sclerosis.org/ oraz http://www.tscinternational.org/. W Polsce informacje dla pacjentów dostarcza witryna Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Guzowate (http://www.stwardnienie-guzowate.eu/).

 


 

Olej CBD z kwiatów konopi możesz kupić w sklepie internetowym wpisując w wyszukiwarkę www.medycznyolej.com lub wciskając przycisk poniżej

Sklep

 

 

 

 

 

[FM_form id=”4″]

 

 

Źródła: