Jakiś czas temu pisaliśmy o tym jak samemu zrobić mleko ze spożywczych nasion konopi. Wszystkich zainteresowanych, którzy nie mieli dotychczas możliwości zapoznania się z przepisem na takie mleko zapraszamy TUTAJ

W dużym skrócie- takie domowej roboty mleko konopne jest całkowicie legalne, a do jego otrzymania stosuje się spożywcze nasiona konopi siewnych dostępne w sklepach ze zdrową żywnością/ opcjonalnie w sklepach zielarskich. Mleko konopne to wysoce odżywczy produkt, jest doskonałym źródłem białka (2-3 g), a dodatkowo zawiera cenny wapń (dostarcza 30-50% dziennego zapotrzebowania na ten minerał), magnez, żelazo, potas, błonnik i witaminy z grupy B. Warto dodać, że taki napój posiada niską kaloryczność- szklanka konopnego mleka to tylko 70-140 kcal, a jako produkt pochodzenia roślinnego może być spożywany przez wegetarian czy wegan.

Mleko konopne posiada delikatny, orzechowy posmak, który doskonale komponuje się z innymi dodatkami np. z cukrem trzcinowym, miodem, laskami wanillii czy cynamonem, dlatego może stanowić uzupełnienie różnych napojów np. koktajli czy kawy.

Oprócz tego, z mleka konopnego można stworzyć przepyszny zdrowy jogurt. Dlaczego warto go przyrządzić?

Dodawane do konopnego jogurtu szczepy bakterii probiotycznych- Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego), w tym konkretnego szczepu- Lactobacillus acidophilus NCFM, zmniejszają wzdęcia, dyskomfort oraz ból w obrębie przewodu pokarmowego, które są najczęstszymi objawami IBS- zespołu jelita drażliwego. Szczególnie przykrym i uciążliwym objawem choroby jest towarzyszący mu ból, który u cierpiących na IBS jest wywołany nadwrażliwością trzewną z powodu nieprawidłowej modulacji nerwowych ścieżek przewodzenia bólu. Przyjmowanie preparatów zawierających probiotyczne szczepy bakterii, w tym Lactobacillus acidophilus NCFM, sprzyjają poprawie jakości życia osób chorych na IBS. W badaniu z 2007 roku określono potencjalny mechanizm działania zmniejszającego ból. Okazuje się, że ten konkretny szczep bakterii w pośredni sposób wywołuje wzrost receptorów opioidowych μ i receptorów kannabinoidowych w komórkach nabłonka jelit, co prowadzi do wyraźnego zmniejszenia objawów bólowych w obrębie przewodu pokarmowego. Oczywiście, nie musisz stosować konkretnie wybranego szczepu bakterii, wszak rodzaj Lactobacillus posiada wiele gatunków, w tym L. acidophilus, L. casei, L. rhamnosus. Znajdziesz je w różnych lekach i suplementach diety zawierających probiotyki.

Jak przyrządzić taki smaczny i zdrowy jogurt?

Oto łatwy przepis:

Składniki:

  • 0,5 litra mleka konopnego
  • 1 ampułka bakterii probiotycznych, opcjonalnie 1 –2 tabletki sprawdzonego probiotyku

Wykonanie:

  1. Do mleka konopnego dosyp probiotyk i dokładnie wymieszaj.
  2. Tak przygotowane mleko przelej do szklanego słoika.
  3. Słoik przykryj ściereczką lub gazą i odstaw mleko przykryte gazą w temperaturze pokojowej na około 10-12 h
  4. Po upływie tego czasu słoik schowaj do lodówki na minimum 3h
  5. Jogurt gotowy!

Smacznego!

 

Na podstawie:

http://www.smilingspoon.pl/domowy-jogurt-konopny/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17159985

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4613798/

Altermann, E. et al., (2005). ‘Complete genome sequence of the probiotic lactic acid bacterium Lactobacillus acidophilus NCFM’, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America,102(11):3906–3912.