Choć siarka posiada bardzo specyficzny zapach (zgniłych jaj), który potrafi odstraszyć, to jej cenne właściwości były i nadal są wykorzystywane w lecznictwie.

Siarka, obok węgla, wodoru, tlenu i azotu, jest najważniejszym pierwiastkiem wchodzącym w skład organizmu człowieka. Do ważnych życiowo związków, które zawierają siarkę należą aminokwasy- cysteina, metionina, a także peptydy, białka oraz niektóre witaminy- witamina H (biotyna) czy witamina B1 (tiamina). Wspomniane już aminokwasy są podstawowymi składnikami białek, które z kolei budują elementy skóry, ścian naczyń krwionośnych czy chrząstkę stawową. Jaką rolę odgrywa w ogóle siarka w ustroju człowieka?

 

Układ kostno-stawowy

Kąpiele siarkowe z powodzeniem są  stosowane do łagodzenia niekorzystnych objawów choroby w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), zesztywniającego zapalenia stawów, a także szyjnych, barkowych i lędźwiowowo-krzyżowych zespołów bólowych, rwy kulszowej oraz barkowej, po złamaniach, zwichnięciach bądź skręceniach oraz w ramach rekonwalescencji po przebytych zabiegach ortopedycznych. Warto dodać, że siarka, a dokładnie jony siarczkowe, nasilają syntezę kwasu chondroitynosiarkowego wchodzącego w skład macierzy budującej chrząstki stawowe, co ma korzystny wpływ na wytrzymałość tych struktur.

Kąpiele siarkowe sprawdzą się także przy towarzyszących nerwobólach i w łagodzeniu objawów osteoporozy. Aby zakosztować prawdziwych siarkowych kąpieli należy udać się do sanatoriów w Busku-Zdroju, Solcu-Zdroju, Ciechocinku, Horyńcu, Kudowie-Zdroju, Lądku-Zdroju czy Swoszowicach. Jeden cykl terapeutyczny składa się zazwyczaj z 8, maksymalnie 10 zabiegów trwających nie dłużej niż kwadrans. Po takiej kąpieli, kuracjusz udaje się na co najmniej półgodzinny odpoczynek. Niestety takie kąpiele nie są zalecane osobom cierpiącym na schorzenia układu sercowo-naczyniowego (szczególnie na niskie ciśnienie tętnicze krwi) oraz układu oddechowego. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób będą więc gotowe, siarkowe preparaty w formie emulsji lub żeli dostępne w aptece.

 

Wsparcie wątroby

„Diabelski” pierwiastek sprawdzi się także w schorzeniach układu pokarmowego. Związki siarkowe odciążają  bowiem wątrobę, głównie poprzez wpływ na mechanizmy detoksykacyjne, dzięki czemu dochodzi do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn, w tym metali ciężkich i nikotyny. Dodatkowo, podaż tego pierwiastka wzmaga pracę układu pokarmowego m.in. poprzez zwiększenie wydzielania żółci niezbędnej do prawidłowego trawienia tłuszczów. Siarka łagodzi także nadkwasotę oraz pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi.

 

Dla urody i nie tylko  

Dawniej specjalnie palono siarkę wierząc, że uzyskany w ten sposób dym złagodzi dolegliwości skórne występujące u chorych. Rzeczywiście, pierwiastek ten reguluje pracę gruczołów łojowych, poprawia ukrwienie skóry, posiada właściwości przeciwbakteryjne. Siarkowa kuracja polecana jest szczególnie osobom cierpiącym z powodu łuszczycy ze względu na dodatkowe właściwości keratolityczne (złuszczające), a jednocześnie keratoplastyczne (stymulujące odnowę naskórka) tego pierwiastka. Kuracja nim pozwala na wydłużenie okresów remisji łuszczycy (ustąpienia objawów choroby). Siarka poprawia także stan skóry, włosów i paznokci jest bowiem składnikiem aminokwasów- cysteiny oraz metioniny, które są odpowiedzialne za siłę, wytrzymałość i zdrowy wygląd przydatków.

Pierwiastek ten wykazuje także korzystne działanie w zapobieganiu niepożądanym efektom radioterapii i chemioterapii w onkologii.

Pomimo szeregu pozytywnych właściwości, należy zachować odpowiedni umiar w jej stosowaniu. Suplementy diety zawierające siarkę w swoim składzie nie powinny być stosowane przez osoby ze stwierdzoną chorobą refluksową przełyku. Takich siarkowych suplementów nie powinno łączyć się także z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ nasilają działanie takich preparatów.

Interakcje mogą także się pojawić w wyniku jednoczesnego przyjmowania leków i spożywania produktów zawierających  siarkę. Należą do nich czosnek, cebula, kapusta, kalafior, jarmuż, karczochy, awokado, mięso, jajka, ryby (przede wszystkim makrela), mleko oraz ser żółty. Nadmiar siarki jest usuwany wraz z moczem, dlatego nie dochodzi do jej kumulowania się w organizmie człowieka. Niemniej jednak jednorazowe podanie zbyt dużej dawki siarki może spowodować nieprzyjemne objawy uboczne w postaci bólów i zawrotów głowy, złego samopoczucia, silnych wzdęć, nudności i odbijanie, a także nasilonego zmęczenia.

 

Bibliografia:

Gertig H., Przesławski J., Bromatologia, wyd. PZWL, Warszawa 2006,

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1527/sulfur

Kutney G., Sulfur: History, Technology, Applications & Industry, ChemTec Publishing, 2007

http://actabalneologica.pl/wp-content/uploads/2014/12/2014-2-7.pdf