Najnowsza książka prof. Jerzego Vetulaniego oraz Marii Mazurek „A w konopiach strach” wydawnictwa PWN ma charakter wywiadu-rzeki. Prof. Jerzy Vetulani jest osobą znaną w świecie zwolenników medycznej marihuany. Z wykształcenia jest psychofarmakologiem, neurobiologiem, a także biochemikiem. Jego szerokie zainteresowania znajdują w tej pozycji odbicie. Obejmuje zagadnienia związane z oddziaływaniem różnych substancji naturalnych na człowieka, mechanizmów nimi rządzących – i roli tych środków w historii ludzkości.

Obszerny wywiad, zebrany przez dziennikarkę Marię Mazurek, nie stanowi jednak wyłącznie zapisku konwersacji. Z pozoru wydaje się, że czytelnik nie może w niej uczestniczyć, pozostając jedynie obserwatorem. Jednak już po kilku stronnicach można się wczuć w niesamowitą atmosferę – zaczynamy uczestniczyć w niezwykłej wyprawie po jakoby straszliwym lesie, pełnym potężnych ziół i roślin, zmieniających naszą percepcję, dzięki którym można spotkać się twarzą w twarz z bogiem, ujrzeć przerażającą wizję końca świata, a czasem zwyczajnie obudzić w nas pokłady kreatywności – i zacząć postrzegać nasze otoczenie w zupełnie innym świetle.

Pejotl, LSD, bieluń – dlaczego ludzie je odkryli?

„A w konopiach strach” zdecydowanie nie jest książką traktującą wyłącznie o marihuanie. Pojawia się tam cała gama innych bohaterów, którzy towarzyszyli ludzkości przez tysiące lat. Zioła – takie jak szałwia wieszcza, łysiczki popularnie zwane „grzybkami halucygennymi”, liście koki… Przedstawiając nam ich rolę w różnych społeczeństwach, prof. Vetulani zabiera nas w podróż przez Andy do Indii, następnie na północne rejony Syberii, aż do Nowego Kontynentu, a przede wszystkim siedziby starożytnych kultur, zamieszkujących niegdyś Amerykę Łacińską. Bowiem podróż, którą odbywamy czytając książkę „A w konopiach strach” to nie tylko podróż w miejscu, ale również w czasie. Dowiadujemy się, w jaki sposób starożytni Indianie kontaktowali się z Bogiem, a jak osiągali to mieszkańcy starożytnej Grecji. Poznajemy również, jaką rolę odegrały naturalne substancje oddziałujące na nasz umysł w… objawieniach opisywanych Biblii. Przedstawiony świat jest niezwykle bogaty, kontrastując ze znaną nam rzeczywistością, w której ilość „narkotyków” jest niezwykle okrojona. Profesor przedstawia nam także skutki legalnych substancji, którymi odurzamy się dzisiaj – nikotyną, alkoholem i kofeiną. Jednak jego opinia przedstawiona jest w wyważony sposób – nie dzieli przedstawionych środków na „złe i dobre”, natomiast pokazuje nam ich złe, i dobre strony. Głównymi bohaterami są nie tylko narkotyki, ale również wszelkie towarzyszące im rytuały. To one sprawiają, że substancje o potężnym działaniu na nasz umysł stają się częścią… naszej duchowości.

Kto zakazał stosowania marihuany w medycynie – i dokąd zmierzamy?

Dopiero dochodząc do końca książki marihuana, a ściślej – konopie – stają się głównymi bohaterami opowieści. Chociaż w opracowaniu nie ma miejsca, by przekazać w wyczerpujący sposób całą naszą wiedzę o jej historii, zastosowaniach i znanych działaniach, możemy liczyć na porcję rzetelnych informacji. Dowiemy się, jak potężną bronią polityczną był strach przed „marihuaną” – która wcześniej znana była wyłącznie jako konopie – Cannabis. Opisuje jak substancje aktywne pochodzące z konopi – kannabinoidy, i ich odpowiedniki produkowane w naszym organizmie działają w roli naturalnego  hamulca – bez którego nasz organizm nie może funkcjonować. Prof. Vetulani jest daleki od przedstawiania marihuany w roli leku na wszystkie nasze bolączki, który dla każdego może być skutecznym środkiem. Wspomina jednak o jej roli w depresji, jaskrze, stwardnieniu rozsianym oraz padaczce dziecięcej. Ma również dobrą wiadomość dla tych, którzy myślą o stosowaniu preparatów z konopi w roli… Suplementu diety. Co powinna zrobić osoba, gdy wydaje się jej, że brakuje jej wewnętrznych kannabinoidów? „[Endokannabinoidy] są syntetyzowane z pożywienia, a konkretnie z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. – mówi prof. Vetulani. – Jeśli ktoś czuje, że układ kannabinoidowy mu nie domaga, musi włączyć do swojej diety dobre tłuszcze, występujące m.in. w kiełkach, nasionach, orzechach, rybach, tranie.” Przestrzega nas wyraźnie przed kupowaniem olejków i innych preparatów z konopi na czarnym rynku: „po pierwsze narażamy się wówczas na problemy z prawem, a po drugie – i gorsze – narażamy zdrowie, bo nie wiemy co za syf kupujemy.”

Pod koniec do rozmowy włącza się dr Marek Bachański, znany specjalista neurologii dziecięcej. Ów lekarz zyskał sławę osoby zajmującego się tymi pacjentami, którym już nikt nie potrafił pomóc. Opowiada o stosowanych przez siebie metodach (jak medyczna marihuana a także – dieta ketogenna), które mimo iż wcale nie zostały wynalezione przez niego – wciąż w środowisku lekarskim budzą liczne kontrowersje. O swoich pacjentach mówi z wielkim taktem, wykazując się przy tym znaczną empatią. Przedstawia w prosty sposób zagadnienia dotyczące padaczki – choroby, z którą zmaga się 385 tyś. Polaków, z czego blisko 1/3 nie odpowiada na typowe leczenie.

Pozycja „A w konopiach strach” nie jest książką dedykowaną wyłącznie osobom zainteresowanym marihuaną medyczną, ale również pasjonatom biologii, farmakologii oraz tym, który związani są z ochroną zdrowia. Stanowi obszerne wprowadzenie do zagadnień związanych z terapią z użyciem konopi, jak i roli innych środków psychoaktywnych w kulturze i medycynie. Opowiadając o nich w kontekście szerszym niż „substancja-wskazanie-efekt”, które kojarzy nam się z konwencjonalnymi lekami, pozwana nam oswoić się z tym zagadnieniem… i pokonać strach przed konopiami.

Książka „A w konopiach strach” jest dostępna w licznych księgarniach stacjonarnych i internetowych w cenie ok. 40zł.


 

Olej CBD z kwiatów konopi możesz kupić w sklepie internetowym wpisując w wyszukiwarkę www.medycznyolej.com lub wciskając przycisk poniżej

Sklep

 

 

 

 

 

[FM_form id=”4″]