Lipiec i sierpień to nie tylko miesiące wakacyjnego odpoczynku, ale także okres, kiedy słupek rtęci osiąga wysoki poziom, nie raz przekraczając 300 C w cieniu. Większość z Nas marzy wtedy o ochłodzie, przykładowo w postaci pysznego, zimnego napoju. Specjalnie dla naszych Czytelników wybraliśmy kilka przepisów owocowych koktajli, z którymi nawet największy upał nie będzie już taki straszny.

 

Bez wody nie ma życia…

Od 55% do 65% masy ciała dorosłego człowieka stanowi woda. Człowiek może przeżyć jakiś czas bez pożywienia, ale tylko kilka dni bez wody. W okresie przedłużającego się głodzenia, ludzki organizm potrafi wykorzystywać  zapasy węglowodanów w postaci glikogenu, a także zgromadzony tłuszcz i w ostateczności białko, natomiast już nieznaczne odwodnienie ( rzędu 10%), może spowodować osłabienie fizyczne.

Powyższe stwierdzenie jest jak najbardziej adekwatne, zwłaszcza w kontekście sezonu letniego, kiedy na skutek intensywnego pocenia się i parowania wody z powierzchni skóry, możemy utracić pewną część płynów. Zalecana ilość przyjmowanej wody wynosi przeciętnie 2 – 2,5 litra dziennie, a w okresie znacznych upałów wzrasta do nawet 3,5 l. 

W celu utrzymania odpowiedniej retencji płynów, wskazane jest wypijanie napojów pod różnymi postaciami np. woda mineralna (najlepiej niegazowana), mleko, soki owocowe, herbata czy zupy. Warto także wspomnieć, że pokarmy stałe również zawierają wodę. Jej procentowa zawartość waha się od 90% np. w arbuzie do 10%  w orzechach włoskich.

W nawiązaniu do myśli przewodniej artykułu, pomysłów na letnie orzeźwienie nie brakuje.  Najchętniej wybierane są wody mineralne, niskosłodzone soki, lody oraz koktajle zyskujące coraz większą liczbę oddanych wielbicieli. Niewątpliwą ich zaletą jest prosty, a przez to szybki, proces przygotowania oraz walory smakowe. Pamiętajmy, że oprócz ugaszenia pragnienia, stanowią rezerwuar wielu cennych składników pokarmowych, a przede wszystkim łatwo przyswajalnych witamin i soli mineralnych.

Poprzez możliwość indywidualnego dobierania komponentów napoju, mogą się nimi delektować zarówno osoby będące na diecie, jak i notoryczne łasuchy. Dla tych, którzy jeszcze ciągle poszukują nowych smaków, wielu inspiracji dostarczają blogi kulinarne, w których autorzy prezentują często innowacyjne podejście do sprawy. Oto wybrane przepisy.

Wszystkie przedstawione sposoby przygotowania stanowią porcję dla jednej osoby.

 

 

Złoto Acapulco:

Zmieszaj razem 200 ml soku ze świeżego ananasa, 50 ml soku grejpfrutowego oraz 2 łyżki mleczka kokosowego. Dodatkowo możesz dodać 2 łyżki jogurtu light lub pokruszone kawałku lodu.

 

Kalifornia Smoothie:

7 dużych truskawek umieść w pojemniku i zamroź na godzinę. Następnie dodaj do 8 łyżeczek jogurtu, niewielką ilość soku z cytryny, pół szklanki soku pomarańczowego i mrożone truskawki. Tak przygotowany mix wymieszaj w blenderze na gładką masę. Dodatkowo możesz przyozdobić przygotowany koktajl pokrojonymi truskawkami.

 

Grejpfrutowe Mojito:

Umieść kilka świeżych liści mięty na dnie szklanki, a następnie dodaj obfitą ilość pokruszonego lodu. Wymieszaj 2 łyżki soku grejpfrutowego z połową łyżeczki miodu.  Całość przenieś do shakera lub miksera. Dodatkowo możesz dodać kostki lodu. Otrzymany napój przecedź przez sitko.

 

Bananowa Gładkość :

Zmieszaj banana, szczyptę gałki muszkatołowej, pół łyżeczki ekstraktu waniliowego, szklankę mleka i dwie szklanki pokruszonego lodu w blenderze, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.  Dobrym pomysłem będzie dodanie płatków czekolady lub chrupków crispy.

 

Nie pozostaje nic więcej tylko życzyć przyjemnego orzeźwienia! A może znacie inne przepisy na pyszne koktajle?

 

Opracowano na podstawie:

http://www.1001cocktails.com/recipes/mixed-drinks/800000/cocktail-acapulco-gold.html

https://www.allrecipes.com/recipe/32478/california-smoothie/

Grapefruit Mojitos for Two

https://www.inspiredtaste.net/19907/simple-banana-smoothie-recipe/

Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, wyd. PZWL, Warszawa 2013