Bergamotka, ten niewielkich rozmiarów owoc cytrusowy, posiada spory potencjał wykorzystywany od wielu lat nie tylko w fitoterapii, ale także i w kosmetyce. Ciekawostką jest, że wyciąg z pomarańczy bergamota jest jednym ze składników legendarnych perfum Chanel 5. Z kolei w lecznictwie, sok z bergamoty był tradycyjnie stosowany w leczeniu malarii. Obecnie coraz więcej mówi się o możliwości wykorzystania owocu lub pozyskiwanego z niego ekstraktu we wspomaganiu walki z zaburzeniami lipidowymi, w tym z podwyższonym poziomem „złego” cholesterolu LDL, triglicerydów czy obniżonym stężeniem „dobrego” cholesterolu HDL.

Prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi jest niezbędne do zdrowego funkcjonowania organizmu. Cholesterol jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D, ułatwia procesy trawienne, wzmacnia błony komórkowe (zwłaszcza osłonki włókien nerwowych), wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. Problemem staje się jego nadmiar, a zwłaszcza zbyt wysoki poziom tzw. złego cholesterolu LDL w stosunku do „zdrowej” frakcji HDL.

Choć dieta ma bardzo duży wpływ na ryzyko hipercholesterolemii, tylko 20% cholesterolu w organizmie ludzkim pochodzi z pożywienia, 80% produkowane jest przez nasz organizm samodzielnie. Na to, jaki cholesterol i w jakim stężeniu powstaje w naszym ciele, mają wpływ także aktywny tryb życia (ruch fizyczny reguluje poziom cholesterolu we krwi, obniża frakcję LDL, a podwyższa HDL), unikanie długotrwałego stresu i używek, dbanie o szczupłą sylwetkę – czyli de facto troska o prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Przyczyną problemów z jego niewłaściwym poziomem mogą być również obciążenia genetyczne – 1 na 500 osób chorych na hipercholesterolemię dziedziczy ją po rodzicach.

Od wielu lat trwają badania mające na celu znalezienie preparatów efektywnie regulujących poziom cholesterolu. Szczególnie poszukiwanymi są substancje o wysokich właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki ich działaniu dochodzi do minimalizowania tzw. stresu oksydacyjnego, czyli nadmiernej produkcji reaktywnych form tlenu, co przyczynia się do wywołania większości współczesnych chorób cywilizacyjnych. W tym świetle wyjątkowo pozytywną wiadomością jest odkrycie niezwykłego działania, jakie na nasze ciało wywiera Citrus Bergamia Risso et Poit, czyli pomarańcza bergamota – roślina posiadająca wyjątkowo wysokie stężenie antyoksydantów pochodzenia roślinnego (polifenoli). Ze względu na gorzki smak owoców pomarańczy bergamoty ich właściwości nie były powszechnie znane ani wykorzystywane – aż do 2011 roku. Wówczas ogłoszono wyniki badań udowadniające wyjątkowo korzystne działania soku z bergamoty na organizm ludzki. Jak stwierdzili naukowcy, sok pozyskiwany ze skórki i miąższu bergamotki posiada unikatowe w przyrodzie stężenie i skład flawonoidów (zwłaszcza flawanonów –  neoeriocytryny, naringiny, neohesperydyny, melitydyny i brutierydyny), a także największą zawartość niektórych flawonów (rhoifoliny, neodiosminy, ponciriny i rutyny). Jest to jedyna roślina na świecie z takim profilem i ilością antyoksydantów, co czyni ją naturalnym lekarstwem – ma analogiczne działanie jak podstawowa dawka statyn, tradycyjnych środków farmakologicznych obniżających poziom cholesterolu. Tyle że bergamota w przeciwieństwie do statyn jest bardzo dobrze tolerowana i ma wysoki profil bezpieczeństwa.

W ramach badań przeprowadzanych przez zespół międzynarodowych ekspertów udowodniono, że ekstrakt bergamotowy BFP, podawany w dawce 500 lub 100 mg, przez 30 dni:

  • redukuje do 40% poziom cholesterolu LDL;
  • obniża do 40% stężenie triglicerydów;
  • do 40% podwyższa stężenie cholesterolu HDL;
  • połączenie dawki 1000 mg BPF z 10 mg rosuwastatyny obniża poziom cholesterolu LDL o 53%

Naukowcy są już pewni, że ekstrakt bergamotowy BFP ma szerokie pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm. I tak bergamota:
– wspiera gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu (co jest szczególnie ważne m.in. przy zespole metabolicznym, niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby i zaburzeniach glikemii);

– pomaga zwalczać zaburzenia erekcji (zwłaszcza u chorych na cukrzycę typu 2);

– zmniejsza przewodnictwo bólu przewlekłego;

– ogranicza skutki działania promieniowania UVB;

– zmniejsza negatywne skutki chemioterapii, obniżając ryzyko kardiomiopatii i niewydolności serca

Na rynku dostępne są preparaty na bazie ekstraktu z kalabryjskiej pomarańczy, lecz by mieć pewność, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości, należy szukać tych,  które posiadają standaryzowaną kompozycję pięciu flawonoidów: neoeriocytryny, neohesperydyny, naringiny, melitydyny, brutierydyny. Warty podkreślenia jest fakt, że ta piątka supersubstancji ma tak silnie pozytywne działanie na ludzki organizm tylko wtedy, gdy występuje razem – osobno nie wspierają już naszego zdrowia tak kompleksowo.

 

Bibliografia:

Mizgier M. i inni: Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia. Nowiny Lekarskie, 2010; 79 (6): 451-454.
Barylski M. i inni: Stanowisko grupy ekspertów wsparte przez Sekcję Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące miejsca standaryzowanej kompozycji polifenoli z bergamoty w terapii dyslipidemii oraz jej innego potencjalnego zastosowania w praktyce klinicznej. Folia Cardiologica, 2018; 13 (3): 222-235.

Kurpas D., Mastalerz-Migas A.: Standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty, najskuteczniejsza redukcja cholesterolu LDL spośród przebadanych naukowo substancji naturalnych i unikatowy mechanizm działania. Nowe możliwości terapii zaburzeń lipidowych z punktu widzenia lekarza praktyka. Świat Medycyny i Farmacji, 2018; 8: 88-93.

Gliozzi M. i inni: Bergamot polyphenolic fraction enhances rosuvastatin-induced effect on LDL-cholesterol, LOX-1 expression and protein kinase B phosphorylation in patients with hyperlipidemia. International Journal of Cardiology, 2013; 170 (2): 140-145.