Amerykański National Cancer Institute przekonuje, że nie ma sposobu aby przewidzieć, jak zareaguje nasze ciało na stosowane leczenie przeciwnowotorowe. Dlatego nie wiadomo, którzy pacjenci będą mieli problemy z jedzeniem w trakcie chemioterapii. Składa się na to wiele czynników – czas trwania terapii, rodzaj stosowanych leków, typ nowotworu czy jego umiejscowienie w ciele, a nawet zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Niektórzy doświadczają złego samopoczucia, bólów brzucha oraz biegunki ze względu na sam stres towarzyszący chemioterapii. To tzw. „wymioty antycypacyjne”. U nich, zwykle problemy te zmniejszają się, gdy rozpoczną już leczenie – i wiedzą, czego można się spodziewać. U innych problemy utrzymują się długo po podaniu leków, nierzadko urastając do rangi koszmaru. Jednak istnieją sposoby, które mogą rozwiązać wiele napotykanych problemów z jedzeniem w trakcie chemioterapii.

Jak sobie radzić z problemami z jedzeniem podczas leczenia nowotworu?

  • Nudności i wymioty mogą się pojawiać zaraz po podaniu leków, lub 1-2 dni później. Czasem już sam zapach sali może je wywoływać. Do ustąpienia wymiotów nie jedz nic – ale pij dużo płynów, by zapobiec odwodnieniu, jeśli tylko możesz. Następnie pij płynne potrawy, np. zupy (bulion warzywny, rosół, zupy krem), mleko, soki warzywne, sok z żurawiny czy winogron, jogurty, oraz nutridrinki. Jedz mniej, ale częściej – 5-6 razy dziennie.
  • Utrata apetytu i masy ciała – gdy nie masz ochoty na jedzenie, sięgnij po nutridrinki i inne zamienniki posiłków. Staraj się podzielić porcje na mniejsze. Uwzględnij również źródła białka (mięso, ryby, jogurty, sery), oraz źródła dodatkowych kalorii (np. orzechy, masło orzechowe, mleko pełnotłuste, suszone owoce). Pozwalaj sobie na przekąski tak często, jak masz na to ochotę.
  • Suchość w ustach – radioterapia okolicy głowy i szyi może uszkadzać gruczoły odpowiedzialne za produkcję śliny. Jej niedobór utrudnia połykanie, żucie, oraz zniekształca smak pokarmów. Jedz łagodnie przyprawione potrawy niepodrażniające jamy ustnej, łatwe do przełknięcia (np. purree, zupa). Polewaj mięsa i sałatki sosem. Pamiętaj by pić dużo płynów. Żucie gumy lub ssanie cukierków również stymuluje ślinianki, podobnie jak kwaśne napoje (np. lemoniada). Możesz pić płyny przez słomkę, co mniej podrażnia jamę ustną.
  • Nietolerancja laktozy – może być skutkiem radioterapii okolicy jamy brzusznej i miednicy. Niedobór enzymu – laktazy powoduje, że po spożyciu mleka i jego przetworów pojawiają się wzdęcia, biegunki, nadmierne oddawanie gazów. Spróbuj zastąpić mleko krowie np. ryżowym, migdałowym, lub odpowiednikami mleka krowiego bez laktozy. W przypadku sojowych produktów najpierw skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, bo mogą nie być wskazane przy pewnych nowotworach.
  • Biegunka – może być związana z chemio- jak i radioterapią oraz lekami biologicznymi. Staraj się unikać napojów gazowanych, pić wysokozmineralizowaną wodę (aby uzupełnić utracony sód i potas oraz inne elektrolity). Unikaj produktów z dużą zawartością błonnika (świeże warzywa i owoce, produkty z pełnego ziarna) – nasilą dolegliwości. Niektóre potrawy (np. ostre, tłuste, produkty „light” zawierające sorbitol) również mogą pogarszać biegunkę.
  • Zatwardzenie – często wiąże się ze stosowaniem pochodnych morfiny w leczeniu bólu. Pij więcej płynów, i jedz produkty obfite w błonnik, np. fasolę, groszek. Pamiętaj również o pewnej dawce aktywności fizycznej – zwykły spacer może zażegnać problem.
  • Problemy z przełykaniem – jedz potrawy ugotowane do miękkości krojone drobno, a jeśli to trudne – zmiksowane produkty. Wybieraj te, które mają więcej kalorii, ale małą objętość (np. suszone owoce, orzechy). Unikaj ostrych smaków, oraz gorących napojów i alkoholu, które podrażniają jamę ustną i gardło. Suche, „chrupiące” produkty – np. nachos, chipsy czy wafle ryżowe również nie są wskazane przy problemach z przełykaniem pokarmów. Jeśli problem jest znaczny, uniemożliwiając jedzenie – istnieją małoinwazyjne zabiegi (np. protezowanie przełyku, sonda żołądkowa, PEG) które umożliwiają jedzenie.
  • Nadmierne przybieranie na wadze – niektóre leki (np. terapia hormonalna – tamoxifen, sterydy), czy zmniejszenie aktywności może sprawić, że waga zaczyna wzrastać. W pewnych rodzajach nowotworów zwiększenie masy ciała jest również częstsze. Nie przechodź na dietę odchudzającą bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Zamiast tego staraj się, by dieta była zdrowa i zbilansowana – bogata w błonnik, świeże produkty roślinne, o mniejszej zawartości cukrów i tłuszczów.

Dieta podczas leczenia nowotworu – dodatkowe wskazówki

Pamiętaj, że pewne sytuacje mogą zaburzać normalny rytm posiłków. Staraj się trzymać zaleceń lekarskich. W pozostałych sytuacjach, te wskazówki mogą być pomocne:

Operacja – pamiętaj o dużej ilości białka w diecie przed operacją chirurgiczną nowotworu, które umożliwi szybszą regenerację po zabiegu. Unikaj nadmiaru tłuszczów (do 25% kcal dziennie). W dzień operacji musisz być na czczo – zastosuj się do zaleceń chirurga. Po operacjach na przewodzie pokarmowym przez pewien czas nie możesz przyjmować normalnych pokarmów, aż rany dostatecznie się nie zregenerują.

Chemioterapia – przed leczeniem jedz lekkie potrawy, które nie obciążają przewodu pokarmowego (np. drób, jaja, biały ryż, makaron, koktajle). Jedz mało, ale często zarówno przed, jak i po leczeniu. Na 24h przed nie jedz ulubionych dań, aby uniknąć negatywnych skojarzeń z nimi i leczeniem.

Radioterapia – po radioterapii unikaj produktów zawierających laktozę (szczególnie jeśli napromieniana jest okolica brzucha), wybierając te, które są lekkostrawne. Dodatkowe źródła węglowodanów dodadzą energii, i przyspieszą powrót do normalnej aktywności.


 

Masz pytania na temat zastosowania medycznej marihuany – odwiedź naszą grupę na Faceboku   https://www.facebook.com/groups/medycznyolej/

Szukasz oleju CBD z kwiatów konopi – odwiedź nasz sklep http://medycznyolej.com/


 

Źródła:

http://www.cancernutrition.com/treatment.htm

http://www.cancer.gov/

http://www.medscape.com/viewarticle/588229

http://www.medscape.com/viewarticle/588229