Problemy skórne nie omijają osób w każdym wieku. Trądzik, łuszczyca, liszaj, pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry należą do najczęściej zgłaszanych problemów natury dermatologicznej. Szczególnie uciążliwym schorzeniem jest atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS), które charakteryzuje się przewlekłym i nawracającym charakterem, a towarzyszące mu objawy, w tym zaczerwienie i przesuszenie skóry, jej pękanie, częste nadkażenia i intensywny świąd, stanowią poważne wyzwanie w terapii AZS, zwłaszcza w przypadku gdy zmiany chorobowe obejmują znaczną powierzchnię ciała.

Warto nadmienić, że u młodzieży i dorosłych osób stan zapalny skóry pojawia się najczęściej w obrębie twarzy, szyi, rąk i tułowia, z kolei u niemowląt i mniejszych dzieci zmiany chorobowe lokalizują się na policzkach, na skórze tułowia- brzuchu lub plecach, a także na podudziach oraz nadgarstkach.

Lokalizacja zmian chorobowych na ciele, szczególnie w eksponowanych miejscach np. na twarzy, nie jest jedynym problemem, z którym borykają się osoby cierpiące na AZS. Kolejnym jest sam przebieg schorzenia charakteryzujący się występowaniem okresów remisji (ustąpienia objawów) naprzemiennie z okresami nasilenia objawów choroby.

Trudno wymienić wszystkie czynniki odpowiedzialne za pogorszenie się kondycji skóry atopowej, choć zazwyczaj wymieniane są bezpośredni kontakt z alergenem (alergeny kontaktowe, pokarmowe, cząstki stałe w powietrzu), czynniki temperaturowe (gorąca woda, suche powietrze, przegrzewanie się skóry i jej nadmierne pocenie się), czynniki sezonowe (zima, lato), stres, przemęczenie, nadużywanie kawy czy alkoholu lub niewłaściwa pielęgnacja skóry, w tym stosowanie produktów zawierających w swoim składzie SLS (Sodium Lauryl Sulfate)- związek odpowiedzialny za pienienie się kosmetyków, który jest jedną z częstszych przyczyn podrażnień skóry.

W jaki sposób troszczyć się o skórę atopową? Najlepiej wybierać dermokosmetyki, które w swoim składzie zawierają substancje będące emolientami. Wśród tych ostatnich znajdują się m.in. oleje oraz zawarte w nich kwasy tłuszczowe, a także wazelina czy parafina. Tłuste substancje natłuszczają przesuszoną skórę, tworząc swego rodzaju barierę ochronną, chronią przed wnikaniem drobnoustrojów, a dodatkowo przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego i redukują towarzyszący mu świąd.

Stosowanie emolientów to podstawa w profilaktyce świądu, niemniej jednak jeśli jest on bardzo intensywny, warto sięgnąć po preparaty do stosowania miejscowego. Oto i one.

  • w celu szybkiego zredukowania świądu warto stosować preparaty z tlenkiem cynku- pastę Sudocrem lub krem Dermalibour + (krem w przeciwieństwie do pasty nie będzie nasilał uczucia ściągania skóry)
  • w przypadku dość dużych ran na skórze, lepiej wybrać puder płynny z tlenkiem cynku i innymi składnikami m.in. o działaniu miejscowo znieczulającym (benzokaina), czy odkażającym i dającym uczucie miejscowego chłodzenia (mentol)- (Pudrospan, Variderm, Puder Płynny Aflofarm, Pudroderm),
  • alternatywną metodą zmniejszającą świąd są kąpiele w krochmalu.

Jednym ze sposobów walki z AZS może być również stosowanie produktów zawierających ekstrakt (wyciąg) pozyskiwany z konopnej rośliny. Ze wstępnych badań wynika, że jeden ze składników wyciągu- kannabidiol (CBD) hamuje uwalnianie czynników prozapalnych- interleukiny 6 (IL-6), interleukiny 8 (IL-8) i czynnika martwicy nowotworu TNF-α, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwzapalne. Inne związki zawarte w ekstrakcie, w tym kannabigerol (CBG) i kannabigeriwarin (CBGV) stymulują produkcję sebum (łoju), czyli naturalnej substancji natłuszczającej skórę, z kolei terpeny wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Osoby ze skórą skłonną do atopii powinny dodatkowo wzbogacić swoją codzienną dietę w wielonienasycone kwasy tłuszczowe NNKT- Omega 3 i Omega 6 zawarte m.in. w spożywczym oleju z nasion konopi, który jest dostępny do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością. Skuteczność jego suplementacji potwierdziły wyniki badań klinicznych- doustne stosowanie 30 ml spożywczego oleju z nasion konopi poprawiło stopień nawilżenia skóry ochotników (odnotowano spadek przezskórnej utraty wody), a na podstawie ankiet wypełnianych przez uczestników badania stwierdzono subiektywne zmniejszenie suchości i swędzenia skóry w przypadku osób przyjmujących olej z nasion w stosunku do osób, które przyjmowały taką samą ilość oliwy z oliwek. Autorzy badania potwierdzili tym samym, że stosowanie spożywczego oleju z nasion konopi może być jedną z opcji wspomagania walki z atopowym zapaleniem skóry. Nie jedyną, jak mieliście okazję przeczytać powyżej.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29632236
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21999178
https://www.medicalnewstoday.com/articles/182953.php
https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16019622
Tuszyński K. et al.: Zeszyty Apteczne: Problemy dermatologiczne z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo opieka.farm, Kraków, 2018