W stanach USA, w których zalegalizowano medyczną marihuanę, mniej osób umiera z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych – pochodnych morfiny, ogłosił w 2014r. JAMA Internal Medicine. Co więcej – legalizacja konopi do celów terapeutycznych zmniejszyła również ilość śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych, do których doszło pod wpływem opiatów. Pozytywne skutki legalizacji medycznej marihuany są coraz bardziej zauważalne – mimo iż w naszym kraju wciąż pomysł ma wielu oponentów.

Ciemna strona opiatów

Pochodne morfiny w Stanach Zjednoczonych przeżywają prawdziwy boom. Od początku XXI w. ich roczna sprzedaż uległa aż 4-ktortnemu zwiększeniu. Coraz więcej jest jednak ofiar opiatów. Każdego dnia średnio 40 osób umiera z powodu ich przedawkowania – i mowa głownie o tych, w których przypadku leczenie było przepisane przez lekarza. Do leków opioidowych należą m.in. znany z serialu „Dr House” Vicodin, czy Oxycontin. Leki te są silnie uzależniające – co jednak ważniejsze, nie wybaczają, jeśli ktoś – omyłkowo lub z powodu znacznego bólu – przyjmie ich za dużo. Jak mówi Dr Marcus Bachuber, główny autor publikacji z JAMA Internal Medicine na łamach „Huffington Post” – „Ból przewlekły lub o znacznym natężeniu, jest jednym z głównych powodów dla których ludzie przyjmują medyczną marihuanę w stanach, w których takie dane są podawane do publicznej wiadomości”.

Pozytywne skutki legalizacji medycznej marihuany – 25% mniej zgonów z powodu przedawkowania opiatów w stanach z legalną medyczną marihuaną

Ilość zgonów związanych z przedawkowaniem opiatów z USA wynosi około 15 000 rocznie – aż 60% to pacjenci, leczeni z powodu bólu przewlekłego przez lekarzy. Tam, gdzie w ostatnich latach zalegalizowano medyczną marihuanę w pierwszym roku od zmian odnotowano spadek liczby ofiar tych leków o 20%. Po 5 latach wynosił on aż 34%, co daje średnio 24,8% spadek w całym tym okresie. Autorzy badania zastrzegają jednak, że te odsetki oznaczają zmniejszenie ilości zgonów oszacowanych na podstawie obecnych danych epidemiologicznych.

Medyczna marihuana = mniej wypadków samochodowych związanych z morfiną

Kolejne pozytywne pozytywne zjawisko związane z legalizacją medycznej marihuany dotyczy liczby ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych. American Journal of Public Health zauważa, że tam, gdzie medyczna marihuana jest dostępna przyczyną takich incydentów drogowych rzadziej jest przedawkowanie morfiny i jej pochodnych, szczególnie u ludzi młodych w wieku 21-40 lat.

Chociaż opiaty są lekami stosowanymi powszechnie w terapii silnego bólu, nie tylko w USA – liczba ich ofiar alarmująco wzrosła w ostatnich czasach. Kannabinoidy natomiast, jak THC i CBD, chociaż same w sobie mają słabe działanie przeciwbólowe – działają synergistycznie z pochodnymi morfiny. Oznacza to, że w połączeniu potrzebne są niższe dawki tych leków, aby skutecznie zwalczać ból. Ponadto rzadko wywołują fizyczne uzależnienie – które z kolei jest charakterystyczne dla opiatów. Obecnie w Polsce trwa debata która, być może, ostatecznie umożliwi pacjentom z Polski leczenie medyczną marihuaną.

Źródła:

Kim, June H., et al. „State Medical Marijuana Laws and the Prevalence of Opioids Detected Among Fatally Injured Drivers.” American Journal of Public Health 106.11 (2016): 2032-2037.

Hayes, Marie J., and Mark S. Brown. „Legalization of medical marijuana and incidence of opioid mortality.” JAMA internal medicine 174.10 (2014): 1673-1674.

http://www.hc-sc.gc.ca/dhp-mps/marihuana/med/infoprof-eng.php

http://www.huffingtonpost.com/entry/medical-marijuana-curb-opioid-use_us_57dc610ce4b0071a6e0799f8?utm_hp_ref=medical-marijuana

http://www.huffingtonpost.com/2014/08/26/painkiller-overdose-medical-marijuana_n_5711425.html

grafika: https://www.drugabuse.gov/