Po czterech latach wytężonej pracy 30-osobowa grupa naukowców z kilku poznańskich ośrodków badawczych, w tym m.in. z Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, PAN-u oraz firmy PozLab, zakończyła duży projekt, którego celem było opracowanie technologii otrzymywania kannabidiolu (CBD) z konopi włóknistych o niskiej zawartości psychoaktywnego THC, a także przebadanie tego roślinnego kannabinoidu pod względem terapeutycznym.

Na cały projekt przeznaczono aż 8,5 mln zł. Część funduszy pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (notabene są to pieniądze pozyskane ze środków UE), a reszta to inwestycja prywatnych ośrodków.

Jak mówi lider zespołu naukowo-badawczego, prof. dr hab. med. Ryszard Słomski, celem całego przedsięwzięcia było opracowanie formuły preparatu wspomagającego leczenie pacjentów onkologicznych, szczególnie w zakresie zmniejszenia odczuwania bólu. Naukowiec wierzy, że taki preparat przyniesie ulgę nie tylko pacjentom walczącym z nowotworami, ale również cierpiącym na przewlekłe stany bólowe.

W artykule z 2015 profesor powiedział: „Przyjęliśmy, że nasz lek powinien mieć nowoczesną formę, którą jest tabletka przylegająca do śluzówki jamy ustnej, łatwa do stosowania i łatwa do usunięcia.”

Opracowanie przeciwbólowej tabletki to jeszcze nie wszystko, bo jak dodaje naukowiec, grupa badaczy przeprowadziła wstępne eksperymenty na liniach komórek nowotworowych, z których wynika, że w obecności preparatu, te komórki giną. Owszem, wcześniej istniały doniesienia o przeciwnowotworowych właściwościach konopnych preparatów, ale teraz, jak podkreśla prof. Słomski, uzyskano twarde dowody na prawdziwość przedstawionych hipotez.

Zespół naukowców nadal chce prowadzić badania w tym ciekawym temacie, a jednocześnie trwają rozmowy z firmami farmaceutycznymi dotyczące wytwarzania tabletki przeciwbólowej.

Oczywiście cała formulacja tabletki jest na razie nieznana, ale jak wynika z aktualnie publikowanych artykułów, w skład tej postaci leku wchodzi ekstrakt pozyskiwany z konopi włóknistych, który oprócz CBD (kannabidiolu), zawiera także inne związki kannabinoidowe czy terpeny + środki pomocnicze, w tym mukoadhezyjne (aby tabletka przylegała do błony śluzowej jamy ustnej). Nie wiemy jeszcze jakie stężenie kannabinoidów będzie zawierała tabletka, ale na pierwszy rzut oka taka formulacja nie różni się specjalnie od dostępnych olejów CBD.

Niemniej jednak z ciekawością poczekamy na kolejne doniesienia w tej sprawie.

Materiały:

https://epoznan.pl/news-news-83666-Naukowcy_z_Poznania_stworzyli_tabletke_przeciwbolowa_na_bazie_ekstraktu_z_konopi

http://magazyn.7dni.pl/333900,Jest-w-konopiach-lecznicza-sila.html

https://podyplomie.pl/medical-tribune/18890,otrzymywanie-leczniczego-surowca-z-konopi-wloknistych

https://hemptoday.net/polish-researchers-cbd-extract-pain/