Do najczęściej stosowanych używek świata należą wyroby tytoniowe, alkohol i w dalszej kolejności marihuana. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek co się stanie, jeśli dwie ostatnie używki połączy się ze sobą wzajemnie?

Fakt, taki mix nie jest dostępny dla każdego (kwestia legalności marihuany do celów rekreacyjnych), ale wśród osób, które go próbowały, znajdą się i te, które czują całkiem dobrze. Niemniej jednak są i ludzie dla których połączenie marihuany oraz alkoholu może skończyć się wystąpieniem zawrotów głowy, nudnościami/wymiotami, a nawet utratą przytomności. Czy pojawienie się działań niepożądanych to tylko kwestia osobnicza, uzależniona od konkretnego człowieka i jego tolerancji wobec wymienionych substancji? Okazuje się, że niekoniecznie, bo wiele zależy również od kolejności zastosowania konkretnej używki.  

Kombinacja alkoholu i marihuany lub marihuany i alkoholu, była obiektem zainteresowania wielu badaczy począwszy od lat 70-tych ubiegłego wieku. Sprawdźmy więc, które połączenie jest „bezpieczniejsze” z medycznego punktu widzenia.

 

Wpływ alkoholu na stężenie THC 

W kilku badaniach sprawdzano, czy alkohol może mieć wpływ na stężenie THC we krwi, jeśli po jakimś czasie skonsumowano marihuanę w formie jointa czy podczas waporyzacji. Uzyskane wyniki były niejednoznaczne, chociaż połowa eksperymentów wykazała, że spożyty alkohol podwyższa stężenie THC we krwi o ponad 50%. 

Jedno z badań wykazało efekt zależny od ilości spożytego alkoholu. Innymi słowy, im więcej alkoholu wypito, tym zanotowano większy wzrost poziomu THC we krwi (Tab. 1). Minusem tych eksperymentów jest fakt, że dotyczyły one spożycia niskich lub średnich ilości alkoholu (maksymalnie 3 kieliszki), dlatego nie wiemy jak wygląda sytuacja, kiedy jednak tych procentów jest trochę więcej.

Tab.1 Wpływ spożytej dawki alkoholu na stężenie THC we krwi

 

 

Naukowcy przedstawili kilka hipotez wyjaśniających, dlaczego poziom THC wzrasta po spożyciu alkoholu. Najbardziej prawdopodobna mówi o tym, że pod wpływem spożytych procentów, naczynia krwionośne włosowate oplatające pęcherzyki płucne ulegają rozszerzeniu. Summa summarum większa ilość THC (przyjętego drogą oddechową podczas palenia lub waporyzacji) dostaje się do krwiobiegu.

Na podstawie powyższej argumentacji wydaje się, że wcześniejsze spożycie alkohol podwyższa poziom THC wprowadzonego do organizmu przy okazji palenia marihuany lub waporyzacji.

 

Wpływ konopi na stężenie alkoholu we krwi

Co ciekawe, palenie marihuany na 30 minut przed spożyciem alkoholu sprawia, że jego maksymalne stężenie we krwi jest o 30% niższe niż w przypadku grupy placebo (Tab. 2), a w dodatku potrzeba więcej czasu, aby osiągnąć ten poziom. Niestety, do dzisiaj nie wyjaśniono tego fenomenu.

Tab.2 Wpływ wcześniejszego spożycia konopi na poziom alkoholu we krwi

 

Tolerancja krzyżowa między alkoholem i marihuaną

Przedstawione badania dotyczyły osób stosujących marihuanę tylko okazjonalnie. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku jej regularnego używania.

Większość z nas wie, w jaki sposób na organizm człowieka wpływa jednorazowe spożycie alkoholu (dobry humor, odhamowanie, wyluzowanie, gadatliwość). Ale już u alkoholików obserwuje się tzw. tolerancję, czyli aby uzyskać podobne efekty, z czasem należy spożywać coraz więcej alkoholu.

Taka sytuacja może także zachodzić w przypadku równoczesnego stosowania np. dwóch substancji, kiedy jedna z nich powoduje tolerancję na działanie (korzystne lub wręcz przeciwnie) drugiego środka. Mówimy wtedy o tolerancji krzyżowej. Taka właśnie zależność zachodzi w przypadku używania marihuany i konopi.

Wyniki jednego z badań wykazały, że po podaniu dużej ilości alkoholu występują nasilone zawroty głowy u osób okazjonalnie używających konopi indyjskich. Natomiast niepożądane objawy spożycia alkoholu nie pojawiają się u regularnych użytkowników marihuany.

Same plusy przewlekłego stosowania konopi indyjskich? Niekoniecznie. Niestety, połączenie alkoholu i marihuany silnie pogarsza koncentrację i wydłuża czas reakcji na bodźce, co  praktycznie uniemożliwia prowadzenie jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.

 

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29749059

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11543984

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26019183

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11875640