Gdy pani doktor Bonni Goldstein, naczelny lekarz lekarz Canna-Centers, grupy przychodni z medyczną marihuaną z Kalifornii, przepisuje epileptycznym dzieciom kannabidiol, składnik ekstrahowany z marihuany, zawsze wyjaśnia rodzicom, że nieznane jest długoterminowe ryzyko jego stosowania. „30 lat temu nie był dostępny” – tłumaczy. Ale „każdy z tych rodziców mówi mi: ‚Cóż, nie znam też długoterminowego działania leków farmaceutycznych, które bierze moje dziecko, a napady nie ustały. Chcę mu dać najlepszą z dostępnych możliwości'”.

Wszyscy zgadzają się na kannabidiol, czyli CBD. W istocie wielu przychodzi do dr Goldstein konkretnie po ten lek, wiedząc z internetowych forów, że wyciąg z marihuany może być nadzieją dla ich chorego dziecka.

„Dla wielu z tych osób to po prostu jeszcze jeden lek do wypróbowania”, mówi Goldstein.

Wielu z jej pediatrycznych pacjentów jest lekoopornych – znaczy to, że są w grupie około jednej trzeciej wszystkich chorych na padaczkę, u których nie działają tradycyjne leki. Lekarstwa mogą ograniczyć częstotliwość lub siłę napadów, ale nie eliminują ich całkowicie. A niektóre dzieci po prostu nie reagują na leki i już. „Ludzi przyciąga możliwość spróbowania jeszcze jednego leku, nawet jeśli nie został w pełni zbadany”, mówi. Z padaczką „trudno jest normalnie żyć, zwłaszcza gdy chodzi o dziecko. Napady są nieprzewidywalne. Proszę sobie wyobrazić zakupy w supermarkecie, a dzieciak nagle pada na podłogę. Albo telefon ze szkoły, że pana dziecko ma właśnie napad”.

Dla Raya Mirzabegiana, dyrektora kalifornijskiej organizacji non-profit Realm of Caring, decyzja sięgnięcia po  CBD była oczywista. Zaledwie kilka lat temu jego 10-letnia córka Emily przyjmowała cztery różne leki przeciwpadaczkowe. „Niestety, prowadzi to do stanu wegetatywnego”, mówi Yahoo Health. Wypróbowała 13 leków i żaden nie opanował skutecznie jej padaczki: w najgorszym okresie miała 120 napadów dziennie, w najlepszym – 40 do 45 miesięcznie. „Wtedy [lekarze] ponownie zaczęli próbować tych leków, które wcześniej się nie sprawdziły” – w nadziei stworzenia mieszanki różnych substancji, która by zadziałała, mówi Mirzabegian. „Zdecydowaliśmy, że nie tędy droga”.

 

wstęp do leczenia padaczki kannabinoidami pod tym linkiem http://medycznyolej.org/padaczka-leczenie/