Badania międzystanowe: Legalizacja medycznej marihuany nie zwiększa częstotliwości spożycia wśród młodzieży.

Legalizacja użytku i dystrybucji marihuany w celach medycznych nie spowodowała  wzrostu rekreacyjnego spożycia wśród młodzieży i młodych dorosłych – konkludują  ogólnostanowe badania Hasin et. al opublikowane  w czasopiśmie  „Lancet- Psychiatria”.

Naukowcy z nowojorskiego  Columbia  Unviersity  oraz  Uniwersytetu w Michigan  zbadali związek praw federalnych oraz ich zmian z częstotliwością użytkowania rekreacyjnego marihuany.  Praca badawcza obejmowała analizę i interpretację ankiet zebranych od ponad miliona młodych ludzi na obszarze 48 stanów w okresie  24 lat.  Korelacja pomiędzy  fluktuacjami prawnymi, a wzrostem spożycia produktów konopnych nie została potwierdzona.  Ponadto zaobserwowano znaczny spadek spożycia wśród 13-14 latków.

Podsumowano:  „Wyniki badań nie zawierają  żadnych dowodów  na wzrost częstotliwości spożycia rekreacyjnego marihuany po wprowadzeniu legalizacji konopii do celów medycznych. Obawa władzy ustawodawczej przed nadużywaniem marihuany przez społeczeństwo okazała się być  B E Z P O D S T A W N Ą.”

 

Wyniki badań opublikowanych w Lancecie są wystarczającą oceną problemu. Cechują się doskonałym doborem metody badawczej oraz aktualnością. Ponadto potwierdzają wyniki wcześniejszych badań:

– http://www.nber.org/papers/w20332

– http://www.jahonline.org/article/S1054-139X%2814%2900107-4/abstract

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007871/

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22285867

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17689362

 

16.06.2015 Za Paul Armentano, wicedyrektor NORML