Olejek Palo Santo w tradycji Inków był używany przez wiele pokoleń. Dla dawnych kultur Ameryki Łacińskiej stanowił równie ważną część uroczystych ceremonii, jak mirra czy kadzidło w krajach chrześcijańskiej Europy. Przez mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej jest wciąż stosowany aby przyciągnąć „dobrą energię”. W krajach takich jak Ekwador, zwyczaj palenia drewna „świętego drzewa” jest wciąż obecny, gdyż jest głęboko zakorzeniony w ludowej tradycji. Dziś olej Palo Santo coraz większą uwagę zyskuje dzięki swym składnikom, które mogą mieć działanie lecznicze – przeciwzapalne a nawet przeciwnowotworowe.

„Święte drzewo” Palo Santo

Olej Palo Santo pozyskiwany jest z drewna Bursera graveolens, zwanego „świętym drzewem” a w języku polskim – Gwajkowcem lekarskim. Jego magiczny zapach nieodłącznie akompaniował rytuałom uzdrawiającym i oczyszczającym. Podczas nich fragmenty drewna były spalane, a unoszący się dym wprowadzał uczestników ceremonii w mistyczną aurę. Rytuał oczyszczania z pomocą Palo Santo towarzyszył ważnym wydarzeniom w życiu mieszkańców Ameryki Łacińskiej, – jak zmianie mieszkania, końcu zimnej pory roku, albo by dosłownie „oczyścić powietrze” po sprzeczkach.  Aromat świętego drzewa Palo Santo miał odstraszać demony, a wdychanie oparów z palonych drewienek pozwalało zapewnić powodzenie w podejmowanych przedsięwzięciach. Z ich pomocą można było również przenosić  się w inną, lepszą rzeczywistość, przyciągać dobrą energię, ukoić zmysły. Po spaleniu, zgodnie z tradycją, popiołów świętego drzewa nie można było wyrzucać – miały być zwrócone Ziemi. Wierzący w antyczne rytuały tubylcy uważali bowiem, że nawet one mają potężną moc, której nie można lekceważyć.

Ceremonia Ayahuasca – wyprawa w świat duchów

Inną tradycją związaną z użyciem Palo Santo była ceremonia Ayahuasca – mikstury kilku roślin, która tworzy jeden z najpotężniejszych halucynogenów. Nazywana jest enteogenem, substancją „budzącą Boga w człowieku” (od en – wewnątrz, teo – Bóg, oraz gen – tworzyć). Zażywana przez szamanów, pozwalała im się komunikować z bóstwami, doświadczać ich bezpośredniej bliskości w postaci wizji… które często miały wysoką cenę. Zanim uczestnik doznawał objawienia, często musiał wcześniej przeżyć przerażającą „karę” –w postaci własnej śmierci, lub końca świata. Taka wizja mogła prowadzić do napadów paniki, a nawet – całkowitej zmiany osobowości. Dlatego będącemu częścią uroczystości palonemu „świętemu drzewu” nie bez powodu nadawano od wieków magiczne znaczenie.

Olej Palo Santo – ukojenie dla duszy i zmysłów

Dzisiaj zwolennicy oleju Palo Santo używają go podczas medytacji, dla osiągnięcia odprężenia po wyczerpującym dniu pracy, czy w duchowych poszukiwaniach. Dzięki niemu mogą zmniejszyć odczuwany stres, zrelaksować i odprężyć. Ten inspirujący zapach jest skutkiem unikalnej mieszaniny terpenów, a ich „wąchanie” to nic innego, jak przyjmowanie tych substancji… drogą inhalacyjną. Składniki tego olejku były badane przez naukowców, którzy udowodnili jego działanie przeciwlękowe. Ponadto wywołują rozluźnienie mięśni których napięcie często dokucza nam po wielu godzinach pracy w jednej pozycji. Dzięki temu może pomagać również osobom ciepiącym na przemęczenie czy depresję. Można by było uznać, że tkwi ziarno prawdy w dawnych przekonaniach, że zapach świętego drzewa przyciąga dobrą energię… Ale zastosowań oleju Palo Santo jest o wiele więcej, a niektóre zostały odkryte całkiem niedawno. Więcej informacji o medycznych działaniach olejku Palo Santo w kolejnych artykułach.

Olej Palo Santo już dostępny w sklepie Medyczny Olej

Źródła:

grafika: www.instytutnoble.pl

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3841.2010.01541.x/abstract?userIsAuthenticated=false&deniedAccessCustomisedMessage=http://www.thesacredscience.com/blog1/the-art-of-smudging