Za stworzenie projektu ustawy jest odpowiedzialny poseł Zjednoczonej Prawicy -Patryk Jaki. Podpisali się pod nim przedstawiciele różnych partii, w tym z Ruchu Palikota, PSL, samej Zjednoczonej Prawicy, a także kilku niezależnych parlamentarzystów.

Rozwiązanie to jest całkowitą nowością w świecie konserwatywnej prawicy, która do tego czasu sprzeciwiała się legalizacji marihuany. Zdaniem Jakiego, do tego rozwiązania przekonał go przykład dzieci leczonych w Centrum Zdrowia Dziecka na lekooporną padaczkę. Wyniki terapii olejem z konopi znamiennie przewyższają bowiem te, które uzyskiwane były za pomocą tradycyjnych leków. Cały kraj obiegła już historia małego Maksa, który dzięki alternatywnej metodzie powrócił do normalnego funkcjonowania. W wyniku zastosowania oleju RSO (oleju Ricka Simpsona), liczba napadów, która osiągała nawet 300 dziennie, spadła do zaledwie kilkunastu.  Jak mówi sam poseł:  „To często ostatnia nadzieja na normalne życie dla dzieci chorych na epilepsję. Są przypadki, w których taki niemowlak ma nawet sto ataków dziennie. Po zastosowaniu terapii ich liczba spada nawet do trzech w miesiącu”

Jeśli ustawa przejdzie głosowanie pomyślnie, olej RSO będzie mógł otrzymać każdy, w którego przypadku lekarz uzna to za zasadne i wystawi stosowną receptę. Będzie musiała ona zawierać dokładne dawkowanie, oraz jego częstotliwość. Podobnie postępuje się w przypadku innych leków o działaniu narkotycznym – morfiny i jej pochodnych, które są stosowane w terapii silnego bólu, m.in. pochodzenia nowotworowego. Olej i inne jego formy zawierające substancje aktywne z konopi mają być dostępne dla cierpiących na padaczkę, AIDS, stwardnienie rozsiane, a nawet – miażdżycę. Kandydat do terapii musi być nieuzależniony od innych środków.

Projekt ustawy zawiera zapisy, które uniemożliwią również wykorzystanie leków z konopi w celu nielegalnej dystrybucji lub w celach „rekreacyjnych”.  Ma to zabezpieczyć przed dostępnością owych leków dla „różnego rodzaju cwaniaków”, którzy mogliby wykorzystać treść ustawy w sposób sprzeczny z prawem polskim. Poseł Jaki zaznacza, że nie jest zwolennikiem legalizacji „miękkich narkotyków”, w tym marihuany, w celach innych niż medyczne.

Jednak wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, pozostaje krytyczny wobec nowego projektu ustawy. Olej RSO zawiera bowiem niestałą ilość substancji aktywnej, co nie tylko sprawia problemy z dawkowaniem, ale również utrudnia możliwość racjonalnej oceny wyników takiej terapii. Uznał, że dopuszczenie tego oleju będzie w Polsce „trudne, oraz mało zasadne”. Szczególnie, iż olej RSO nie jest oficjalnie uznawany za lek w żadnym z krajów europejskich.

Wiceminister argumentuje, że w Polsce leczenie medyczną marihuaną jest możliwe, jednak wymaga zastosowania specjalnej procedury zwanej „importem docelowym”. Lekarz, który uważa za zasadne użycie w terapii konopi, musi uzyskać zgodę bezpośrednio od Ministerstwa Zdrowia. Marihuana musi być następnie sprowadzona zza granicy. Od momentu złożenia wniosku do wydania leku mija zazwyczaj kilka tygodni. Jest to problematyczne rozwiązanie, dlatego w praktyce można uznawać, że w naszym kraju marihuany w leczeniu się nie stosuje. Tą sytuację ma zmienić nowa ustawa.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, wedle stanowiska z dnia 17 kwietnia 2015r., użycie marihuany w celach leczniczych wydaje się całkowicie uzasadnione naukowo. Dotyczy to zwłaszcza powikłań towarzyszących chemioterapii – nudności i wymiotów. Z tego powodu wezwał Sejm do uregulowania problemów prawnych związanych z wykorzystaniem marihuany medycznej. Wedle analizy obecnych przepisów, m.in. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005r. obecnie terapeutyczne zastosowanie preparatów konopi nie jest możliwe, o ile nie została sprowadzona zza granicy. Widać w tym pewien dysonans – ostatecznie marihuana medyczna jest legalna… czy nie jest?

  • ” Legalizacja medycznej marihuany w Polsce. Zjednoczona Prawica składa projekt ustawy” http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Legalizacja-medycznej-marihuany-w-Polsce-Zjednoczona-Prawica-sklada-projekt-ustawy,wid,17638891,wiadomosc.html?ticaid=1151eb
  • Prawica chce legalizacji medycznej marihuanyhttp://www.rp.pl/artykul/1208280.html
  • „Jest projekt ustawy legalizującej medyczną marihuanę” http://www.mp.pl/bol/aktualnosci/show.html?id=122120