Medyczne zastosowania marihuany – od właściwości przeciwbólowych i anksjolityczych poprzez działanie przeciwjaskrowe, przeciwwymiotne, przeciwdrgawkowe do łagodzenia chorób autoimmunologicznych – są coraz szerzej znane i doceniane.

 

Otwartym pozostaje problem formy konsumpcji. Spalanie konopii dostarcza do organizmu wiele toksyn i w konsekwencji niesie za sobą efekty niepożądane w postaci chorób układu oddechowego. Dla pacjentów nieobojętnym pozostaje działanie psychoaktywne, które to nabierane jest podczas podgrzewania marihuany. Pod postacią napoju może być spożywana przez każdego – nawet u osób po operacjach na układzie pokarmowym.

 

Wywar z liści ma niskie właściwości psychoaktywne – komponenty marihuany są słabo rozpuszczalne w wodzie. Podwyższenie ich stężenia powoduje użycie podczas przygotowania rozpuszczonego w tłuszczach THC w formie masła/warzyw lub dodatek „zielonego smoka” – alkoholowego ekstraktu konopnego.

 

Ganja Tea jest jednym z najpopularniejszych napoi jamajskich. Rdzenni mieszkańcy odbierają ją jako metodę wzmocnienia ciała i umysłu. Przygotowywana ze świeżych liści charakteryzuje się łagodnym działaniem. Tradycyjnie służyła do zmniejszenia porannych nudności oraz stresu związanego z ciążą.

 

Od okresu wedyjskiego (1750-500 r.p.n.e.) nieodłącznym elementem kultury i tradycji terenów Indii i Nepalu jest napój zwany Bhang.  Oprócz ekstazy spirytualnej oferuje złagodzenie objawów:

– gorączki,

– dyzenterii (czerwonki) – ostrej choroby autoimmunologicznej jelit objawiającą się głównie intensywną biegunką z dodatkiem krwi,

– udaru słonecznego,

– chorób przebiegających z wytworzeniem flegmy

oraz poprawę trawienia, apetytu i zaburzeń mowy takich jak seplenienie.

Przygotowanie Bhangu leży w gestii mężczyzn. Odbywa się na ghatach – schodach prowadzących do rzeki, które są uznawane za miejsce święte. Pasta z liści i topów tworzona jest za pomocą tłuczka i moździerza. Dodaje się do niej mleko, ghi (klarowne masło) oraz przyprawy. Tę podstawową formę bhangu można zmodyfikować do Bhang Tandai poprzez dodanie napoi wysokoprocentowych. Alternatywą jest także produkcja chałwy – stosowane są wówczas większe ilości ghai i cukru.

 

Efekty konopnej herbaty pojawiają się 60-90 min po spożyciu i trwają 4-6 godzin. Smak surowego wywaru jest określany jako ostry i drapiący w gardło, dlatego też często stosuje się cukier lub inne metody osłodzenia napoju.

 

Metoda 1:

JAK: Świeże, zielone liście zalej wrzątkiem. Odstaw na 30 min. Spożywaj.

 

Metoda 2:

CO:

– wrzątek,

– 1 torebka czarnej herbaty,

– 1 łyżeczka masła konopnego.

JAK: Torebkę czarnej herbaty i łyżeczkę masła konopnego zalej w filiżance wrzątkiem. Poczekaj, aż masło się rozpuści. Usuń torebkę, opcjonalnie dodaj mleka. Spożywaj.

 

Metoda 3: cannabis tea latte na 4 osoby.

CO:

– 6g topów LUB 12g świeżych liści marihuany,

– 2 filiżanki mleka konopnego LUB mleka tłustego,

– 1/8 kostki masła LUB 1/4 szklanki oleju kokosowego,

– 1 łyżeczka deserowa ekstraktu z wanilii,

– liście/torebki herbaty,

– 1 filiżanka wrzątku,

– 4 łyżeczki deserowe miodu,

– 4 laseczki cynamonu.

JAK: Za pomocą blendera zmiksuj marihuanę, mleko konopne, tłuszcz i ekstrakt z wanilii. Odczekaj godzinę. Mieszaninę przenieś do rondla, dodaj torebkę/liście ulubionej herbaty, zalej wodą i wymieszaj. Przykryj i podgrzewaj na małym ogniu przez 15-20 min. Unikaj wrzenia. Przelej do kubka, dodaj łyżeczkę miodu, na wierzch połóż laseczkę cynamonu. Spożywaj.

 

Należy pamiętać o doustnej formie spożycia herbaty. Podana dożylnie może mieć fatalne konsekwencje.

 

Źródła:

– https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_tea

– https://en.wikipedia.org/wiki/Bhang

– http://www.leafscience.com/2014/07/05/make-marijuana-infused-tea/

– https://www.leafly.com/news/lifestyle/how-to-make-cannabis-infused-tea

– http://www.medicinalmarijuanaassociation.com/medical-marijuana-blog/3-lessons-learned-about-cannabis-tea

– Mims, R. B., & Lee, J. H. (1977). Adverse effects of intravenous cannabis tea. Journal of the National Medical Association, 69(7), 491–5.

 

Copyright

Wszelkie materiały  zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.