Idąc ulicą, kiedy widzisz znajomą osobę uśmiechasz się do niej, i pozdrawiasz gestem dłoni. Kiedy podróżując tramwajem czujesz że się zatrzymuje, mocniej napinasz mięśnie, by złapać równowagę. Gdy biegniesz, lub uprawiasz inną aktywność fizyczną, świadomie wykonujesz ruchy całym ciałem. To są działania, które każda zdrowa osoba potrafi kontrolować, bez wymagających treningów i ćwiczeń.

Są jednak zjawiska w naszym ciele, które pojawiają się bez udziału naszej woli. W stresie, w skutek wydzielania adrenaliny, kortyzolu i innych hormonów, nasze serce przyspiesza swój bieg, a skurcz tętnic sprawia, że ciśnienie krwi wzrasta. Kiedy wdychamy drażniący dym, dochodzi do zwężenia oskrzeli, które bronią się przed jego toksycznym wpływem, i pojawia się kaszel. Nadmierne, nieświadome napięcie mięśni powoduje bóle głowy, pleców, i innych regionów ciała. Zapanowanie nad tymi reakcjami jest jednak możliwe, chociaż wymaga to włożenia odpowiedniego wysiłku i systematycznych treningów. Taką formę uzdrawiania, dzięki przejmowaniu przez umysł kontroli nad ciałem umożliwia metoda zwana „biofeedback”.

Nazwa metody jest złożeniem słów „bio-„, wskazującej na żywy organizm, oraz „feedback”, co w języku angielskim oznacza dostarczanie mu informacji zwrotnej. Jest ona przekazywana za pomocą specjalnej formy monitoringu reakcji naszego ciała. Za pomocą specjalnych elektrod na ekranie komputera możemy obserwować, jak zachowują się nasze mięśnie, jaka jest aktywność mózgu, szybkość akcji serca czy ciśnienie tętnicze – w zależności od tego, jaki parametr uczymy się kontrolować. To specjalna forma szkolenia, która umożliwia nauczenie się przejmowania kontroli nad reakcjami naszego ciała. Ma zastosowanie w wielu dziedzinach – w medycynie, w psychologii, ale też w świecie biznesu a nawet… w sporcie!

Jak to działa? Przypuszczalnie największe znaczenie w biofeedbacku ma to, że umożliwia nam opanowanie stresu, który jest powodem naszych dolegliwości. Nieuświadomiona odpowiedź naszego organizmu zostaje zilustrowana na ekranie monitora. Widząc ją, naszym zadaniem jest jej wytłumienie. Typowo takie sesje przeprowadza się w gabinecie specjalisty, który dostarcza nam metod, umożliwiających odprężenie. Jednak sesje biofeedbacku, gdy już nabędziemy odpowiednie umiejętności, mogą być wykonywane za pomocą podobnego sprzętu samodzielnie, w warunkach domowych. Jak w przypadku każdego treningu, dla podtrzymania naszych umiejętności, musimy regularnie ćwiczyć.

W biofeedbacku możemy obserwować następujące reakcje naszego ciała:

 • EMG – (elektromiografia) umożliwia uwidocznienie napięcia mięśni. Istotne jest szczególnie dla osób z przewlekłymi bólami pleców, głowy, a także w trakcie rehabilitacji po urazie i w schorzeniach takich jak fibromialgia.
 • EEG – (elektroencefalografia) pozwala obserwować aktywność naszego mózgu. Obraz ukazuje fale napięcia, generowane w komórkach nerwowych, które odbierane są za pomocą elektrod umieszczonych na głowie. „Neurofeedback” ma zastosowanie w ADHD, a także w epilepsji i innych chorobach, w których występują napady padaczkowe
 • EDA (elektrodermografia) bada różnice potencjałów na skórze, pozwalając wykryć pocenie się, wywoływane napadami lęku lub bólem.
 • zmienność akcji serca (HRA) oraz puls i ciśnienie tętnicze – ma zastosowanie w leczeniu nadciśnienia, astmy, POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc związanej z paleniem papierosów), i artymiach.

Po otrzymaniu informacji przedstawionej na ekranie monitora, naszym zadaniem jest zastosowanie jednej z technik relaksacyjnych. W trakcie sesji biofeedbacku uczymy się rozluźniać odpowiednie mięśnie, używać specjalnych technik oddychania. Efekty osiągane są też za pomocą oddziaływań psychologicznych – naszym zadaniem może być koncentrowanie się na konkretnym obrazie, lub wolne błądzenie myślami, które umożliwi uwolnienie nagromadzonych w nas negatywnych emocji. Dzięki temu, że efekty tych starań widoczne są od razu na monitorze, otrzymujesz natychmiastową informację zwrotną o dobrze wykonanym zadaniu. To właśnie ma wzmacniać twoją motywację do czynienia postępów.

Typowa sesja trwa 30 do 60 minut. Ile ich będzie potrzebne, zależy od tego, jak sobie radzisz na kolejnych spotkaniach i jak szybko się uczysz, oraz od problemu z którym się zmagasz. Czasami już po 10 poczujesz znamienną poprawę, ale nauka kontroli takich parametrów jak ciśnienie krwi może zająć 2 razy dłużej.

Najważniejsze jest to, że biofeedback uważany jest za całkowicie bezpieczny. Wedle ekspertów z Mayo Clinic nie znaleziono żadnych niepożądanych działań takiej terapii. Jednak zastrzegają, iż biofeedback może nie być skuteczny u wszystkich osób. Z tego względu konieczna jest konsultacja z lekarzem, zanim zaczniesz uczestniczyć w sesjach.

Na koniec warto przedstawić listę schorzeń, w których stosowana jest ta technika. Są to choroby przewlekłe, które znacznie ograniczają normalne funkcjonowanie. Jeśli dzięki metodzie biofeedbacku poczujesz się lepiej, oznacza to że stanowi on optymalną formę leczenia.

 • bóle głowy – w tym migreny, a także napięciowy ból głowy, którego wystąpieniu wybitnie sprzyjają silne emocje i stres. Wzmacnia działanie leków, i redukuje ilość oraz natężenie epizodów bólu.
 • niepokój i lęk – dzięki tej terapii nauczysz się rozpoznawać reakcje swojego organizmu w sytuacjach stresowych, a następnie przejmiesz nad nimi kontrolę.
 • nietrzymanie moczu – jest częstą przypadłością u kobiet wchodzących w okres przekwitania. Dotyczy też niektórych dzieci, dla których ta metoda jest całkowicie bezpieczna. Tu trening umożliwia wzmacnianie mięśni dna miednicy, które umożliwiają kontrolę funkcji pęcherza.
 • problemy z jelitami – takie jak nietrzymanie stolca, zatwardzenie, ale też wybitnie dokuczliwy zespół jelita drażliwego. Często za ich wystąpienie odpowiada właśnie nasza psyche, i nadmierne napięcie emocjonalne, któremu jesteśmy poddawani w ciągu dnia. Biofeedback może dać ulgę w dolegliwościach, takich jak bóle brzucha, oraz wzmocni odpowiednie partie mięśni odpowiadających za defekację.
 • astma – duszność nasila się często w wyniku stresu. Nauka technik relaksacji i oddychania jest niezastąpionym wsparciem w łagodzeniu objawów tej choroby, jak i POChP.
 • wysokie ciśnienie tętnicze
 • choroby przebiegające z przewlekłym bólem – jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy komplikacje występujące po złamaniach kończyn. Wtedy nadmierne napięcie mięśni generuje dolegliwości bólowe.
 • inne: choroba Raynauda (z napadowym skurczem naczyń, najczęściej palców dłoni), padaczka, ADHD.

Jak powinniśmy się przygotować do tego leczenia? W zasadzie nie jest potrzebne nic, poza otwartym umysłem. Musisz uwierzyć w swoje możliwości, gdyż nadmierny krytycyzm będzie je ograniczać. Jedyne o co musisz zadbać, to sprawdzenie kwalifikacji Twojego przyszłego terapeuty. Biofeedbackiem zajmują się liczni specjaliści, również w Polsce. Nie wszyscy z nich są uczciwi. Podobnie ma się sprawa z aparatami do biofeedbacku przeznaczonymi do użytku domowego – nie wszystkie z nich zapewnią odpowiednią jakość usługi. Twój przyszły terapeuta powinien mieć doświadczenie z podobnymi przypadkami, dokument potwierdzający jego kwalifikacje, oraz przedstawić Ci przewidywalny koszt całego kursu leczenia.

ŹRÓDŁA:

 • Overview of Biofeedback. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/biofeedback-therapy-uses-benefits
 • Brian Krans. Biofeedback. http://www.healthline.com/health/biofeedback#PreparingforTreatment7
 • Biofeedback: Using your mind to improve your health. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/biofeedback/basics/definition/prc-20020004

Olej z Konopi CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

[FM_form id=”2″]

 

Copyright

Wszelkie materiały  zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.