Stres przeżywany w młodym wieku może negatywnie wpływać na nasz umysł. Jak wykazują naukowcy – wartościowa dieta może im zapobiegać. A w szczególności bogata w niezbędne dla naszego układu nerwowego witaminy B12, B6 oraz kwas foliowy.

Problemy w szkole, w pracy, czy w codziennym życiu – każdy z nas zmaga się z trudnymi sytuacjami na co dzień. Nie tylko potęgują uczucie zmęczenia, ale również nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Długotrwały stres utrudnia procesy uczenia się, i sprawia, że trudniej nam zapamiętywać nowe rzeczy. Okazuje się, że nawet stres przeżywany nawet tuż po narodzeniu, może mieć wpływ na te procesy, jak udowadniają badacze z Instytutu Nauk w Holandii. Ale można go zniwelować, poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę!

Jak zapobiegać wpływowi stresu na mózg?

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym myszy w pierwszym tygodniu po narodzinach przebywały w stresujących warunkach. Część z ich karmiących matek otrzymywała standardową dietę – a pozostałe wzbogaconą w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu witaminy z grupy B. Gdy myszy osiągnęły 4 miesiąc życia, poddano je testom na uczenie się i pamięć. Te, których matki otrzymywały suplementy witaminowe – co zwiększyło stężenie niezbędnych składników w mleku którym karmiły potomstwo – wypadały równie dobrze, jak zwierzęta nigdy nie poddane warunkom stresowym. Niestety myszy narażone na trudne warunki w próbach wykazały się znacznie gorzej.

Jakie suplementy są niezbędne dla mózgu?

W eksperymencie dietę gryzoni wzbogacono o 3 składniki, które są niezbędne dla zdrowia mózgu, i musza być obecne w naszym pożywieniu. Nasz organizm nie potrafi ich wytwarzać, dlatego jesteśmy uzależnieni od ich „dostaw” z zewnątrz. Te witaminy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu to:

  • Witamina B12 – jak przekonują naukowcy z Oxfordu – może spowalniać procesy starzenia się mózgu. Zapobiega pogorszeniu pamięci, oraz zmniejszeniu wielkości mózgu, które następuje wraz z wiekiem. Te efekty ochronne obserwowane są u osób z wyższym poziomem witaminy B12. Ponadto poprawia nastrój i zwiększa poziom energii, i wspiera działanie układu odpornościowego. Jest też niezbędna w procesach tworzenia krwinek czerwonych. Witaminy B12 nie potrafimy wytwarzać – musi być dostarczana z pożywienia. Najbogatsze w witaminę B12 są ryby, oraz wzbogacane płatki zbożowe i mięsa.
  • Witamina B6 – jest absolutnie konieczna do wytwarzania przekaźników nerwowych – noradrenaliny oraz serotoniny. Za ich pomocą komórki nerwowe mogą się komunikować, i przekazywać informacje. Ponadto uczestniczy w tworzeniu osłonki mielinowej, która otacza neurony płaszczem i przyspiesza transmisję tych sygnałów. Dużo tej witaminy zawierają warzywa – szpinak, marchew, czy groszek oraz ziemniaki. Witamina B6, jak podają eksperci z Mayo Clinic, obniża również poziom homocysteiny, co chroni naczynia krwionośne i zapobiega miażdżycy.
  • Kwas foliowy – zalecany przede wszystkim kobietom w ciąży, gdyż jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Ale tak naprawdę jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu –bez względu na wiek. U ludzi starszych niskie poziomy kwasu foliowego zwiększają ryzyko choroby Alzheimera, oraz demencji związanej z miażdżycą naczyń w mózgu, jak stwierdza czasopismo British Medical Journal. Ponadto niski poziom kwasu foliowego u dorosłych wiązany jest z depresją, oraz bolesną neuropatią – czyli uszkodzeniem nerwów obwodowych. Ta witamina również jest istotna dla produkcji erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, dostarczających krew do każdego organu. Niedobory u osób stosujących nieprawidłową dietę wcale nie są rzadkie, szczególnie w wieku starszym.

Zdrowa dieta może zapobiegać problemom z pamięcią

Jak twierdzi dr Aniko Korosi, badacz z Uniwersytetu w Amsterdam – „dzisiejsze dzieci, to przyszłość jutra”, dlatego warto już od najmłodszych lat dbać o prawidłową dietę, która może wymazać negatywne skutki stresu.

Źródła:

  • Reynolds, E. H. „Folic acid, ageing, depression, and dementia.” British Medical Journal 324.7352 (2002): 1512.
  • F. G. Naninck, J. E. Oosterink, K.-Y. Yam, L. P. de Vries, H. Schierbeek, J. B. van Goudoever, R.-N. Verkaik-Schakel, J. A. Plantinga, T. Plosch, P. J. Lucassen, A. Korosi.Early micronutrient supplementation protects against early stress-induced cognitive impairments.The FASEB Journal, 2016; DOI: 10.1096/fj.201600834R
  • http://www.webmd.com/brain/news/20080908/vitamin-b12-boasts-brain-benefits
  • http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-b6/background/hrb-20058788