Menopauza, inaczej klimakterium lub przekwitanie, to trudny okres w życiu każdej kobiety. Wprawdzie menopauza nie jest klasyfikowana jako schorzenie, ale Panie bardzo często skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości związane z jej występowaniem. Warto pamiętać, że takie niekorzystne objawy można złagodzić poprzez stosowanie naturalnych środków w postaci m.in. oleju CBD, wyciągu z soi, pluskwicy groniastej czy koniczyny łąkowej.

Przekwitanie to kolejny etap w życiu każdej kobiety, który najczęściej rozpoczyna się pomiędzy 45 a 50 r. życia. Właśnie wtedy dochodzi do stopniowego zanikania czynności jajników, obniżeniu ulega wydolność płciowa, a także pojawiają się bardzo charakterystyczne dolegliwości towarzyszące menopauzie, niekiedy bardzo uciążliwe.

Samo klimakterium dzieli się na trzy stadia: perimenopauzy, właściwej menopauzy i okresu postmenopauzalnego, kiedy całkowicie ustępują objawy klimakterium. Na pierwszym etapie dochodzi do subtelnych zmian w układzie hormonalnym, takich jak spowolnienie produkcji estrogenów. Właściwa menopauza to okres trwający około 12-miesięcy. Zaburzenia w produkcji hormonów płciowych powodują występowanie nieregularnych miesiączek, aż do ich całkowitego zaniku (menopauzy). Głównym winowajcą jest zmniejszający się poziom estrogenu, a następnie progesteronu. To właśnie niedobory tych hormonów płciowych są odpowiedzialne za występowanie takich dolegliwości jak nieregularne miesiączkowanie, nadmierne pocenie się, nagłe uderzenia krwi z towarzyszącym uczuciem gorąca, bóle i zawroty głowy, drażliwość, labilność emocjonalna, zaburzenia pamięci oraz koncentracji, a niekiedy depresja i nasilony niepokój. Wraz z menopauzą pojawiają się także zmiany ogólnoustrojowe w postaci nagłych wzrostów ciśnienia tętniczego krwi, bólów mięśni i stawów, a także rozwoju osteoporozy. Jeśli kobieta nie chce lub nie może stosować hormonalnej terapii zastępczej, warto sięgnąć po naturalne środki, które pomogą łagodniej przejść ten trudny okres.

 

# Olej CBD (kannabidiolowy)

Choć bezpośrednio nie ingeruje w układ hormonalny kobiety, to jego podawanie może złagodzić stany depresyjne i niepokój związany z występowaniem menopauzy. Ponadto efekt uspokajający kannabidiolu można wykorzystać w radzeniu sobie z bezsennością czy nadmierną drażliwością. Warto nadmienić, że zarówno CBD, jak i jego krewniak, kannabigerol (CBG) mogą stymulować wzrost kości, dzięki czemu ograniczają skutki osteoporozy.  

 

# Soja zwyczajna (łac. Glycine max)

Oprócz fitoestrogenów (izoflawonów- daidzeiny, genisteiny, glyciteiny), czyli roślinnych substancji działających podobnie jak ludzkie hormony płciowe, zawiera także białko, nienasycone tłuszcze oraz witaminy w nich rozpuszczalne (wit. E i A), wapń, żelazo, fosfor oraz fitosterole roślinne (sitosterol, stigmasterol). Nasiona soi i olej z nich pozyskiwany posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, regulujące poziom cukru we krwi oraz zapobiegające rozwojowi kamicy żółciowej i nerkowej. Zalecana dzienna dawka izoflawonów sojowych to 50-100 mg, przyjmowanych przez dłuższy okres z czasu, z przerwami co 3 miesiące.

 

# Pluskwica groniasta (łac. Cumicifuga racemosa)

Surowcem leczniczym tej wiecznie zielonej byliny pochodzącej z Ameryki Pólnocnej, są kłącza wraz z korzeniami. Zawierają one glikozydy trójterpenowe oraz izoflawonoidy (formonentyna), które nie dość, że wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, to mają także właściwości zwiekszające wydzielanie estrogenów oraz produkcję oraz uwalnianie progesteronu. Stąd wyciągi z pluskwicy wyraźnie redukują uderzenia gorącą, a ponadto zmniejszają nerwowość i labilność emocjonalną poprzez wywieranie działania uspokajającego. Wskazaniami do stosowania preparatów z pluskwicy, oprócz menopauzy, są także zaburzenia miesiączkowania (bolesny okres, zbyt obfite krwawienia) i występowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

# Kwiaty koniczyny czerwonej (łac. Trifolium pratense folium)

To prawdziwe bogactwo izoflawonów, m.in. daidzyny, daidzeiny, genistyny, czy genisteiny, które jak już wcześniej wspomniano, mają strukturę podobną do ludzkich estrogenów, w związku z czym mogą przyłączać się do receptorów dla tych hormonów i wywoływać odpowiednie działanie, w tym przede wszystkim łagodząc dolegliwości związane z menopauzą.

 

# Lignany lniane

Te związki są pozyskiwane z siemienia lnianego (łac. Linum usitatissimum) i należą do fitoestrogenów, dlatego dieta wzbogacona w te nasiona lub pozyskiwany z nich olej, pomagają utrzymać właściwą gospodarkę hormonalną. Oprócz roślinnych estrogenów, te produkty zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy w nich rozpuszczalne, minerały m.in. wapń oraz fitosterole, więc nie dość, że łagodzą objawy klimakterium, to wykazują także właściwości przeciwmiażdżycowe oraz hamujące rozwój osteoporozy. Ponadto są polecane kobietom, które cierpią na alergię wobec soi czy produktów z niej pozyskiwanych.

 

 

Bibliografia:

Tomasz Pertyński, Grzegorz Stachowiak, Menopauza — fakty i kontrowersje, Endokrynol Pol; 2006; 5 (57): 525–534.

https://www.leafly.com/news/health/how-cannabis-helps-relieve-menopause-symptoms

Gerard Nowak, Lek pochodzenia naturalnego, UM Poznań, Poznań 2012