Zapalenie kątów ust albo kątowe zapalenie warg, czyli popularne zajady, to powszechna i bardzo często występująca przypadłość dotykająca osoby w każdym wieku. Jak z nimi walczyć?

Cały proces powstawania zajadów rozpoczyna się od tego, że skóra w obrębie kącików ust staje się przesuszona, a następnie dochodzi do jej pękania i tworzenia się bąbli wypełnionych płynem surowiczym. Po upływie kilku dni bąble pękają, a w ich miejsce pojawia się bardzo bolesna nadżerka, która powoduje ból i niemały dyskomfort, szczególnie przy szerokim otwieraniu ust. Nadżerka najczęściej przekształca się w strupa po którym mogą pozostać blizny. Na szczęście zajady tworzą się tylko w kącikach ust- nie rozprzestrzeniają się po całej powierzchni ust jak np. zmiany opryszczkowe (spowodowane wirusem opryszczki).

Przyczyn tworzenia się zajadów może być kilka- są to m.in. nadkażenia bakteriami (paciorkowce, gronowce) lub drożdżakami (wilgotne i ciepłe środowisko w obrębie kącików sprzyja ich namnażaniu się), alergie pokarmowe np. na nikiel (sztućce), owoce cytrusowe, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, noszenie protez zębowych lub aparatów ortodontycznych, niedawno przebyta antybiotykoterapia, cukrzyca lub problemy z utrzymaniem właściwej glikemii (odpowiedniego poziomu glukozy we krwi), niedobór witamin odpowiedzialnych za właściwą kondycję błon śluzowych, w tym witaminy A, E, B2,B6, B9, a także żelaza (i anemia wynikająca z jego niedoboru). Zapalenie kątów ust może być także spowodowane zbyt skąpym wydzielaniem śliny na skutek choroby lub przyjmowania pewnych leków lub przeciwnie- nadmiernego ślinienia. Z innych przyczyn-powstawaniu zajadów sprzyjają niekorzystne warunki pogodowe, w tym chłodne lub mroźne dni.

Jak walczyć z zapaleniem kątów ust?

Możemy działać zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Na początek warto przyjrzeć się swojej diecie. Zajady często występują u osób, które nieprawidłowo się odżywiają lub stosują restrykcyjne diety i cierpią z powodu niedoborów witamin oraz minerałów. Warto spożywać warzywa liściaste- szpinak, kapustę, sałatę, a także nasiona roślin strączkowych-fasolę, groch, chude mięsa i produkty mleczne, w tym jogurty i kefiry. Czego należy unikać? Mocnej kawy, herbaty, ostrych przypraw, alkoholu oraz nadmiernych ilości cukrów prostych.

Z domowych sposobów sprawdzi się papka zawierająca drożdże piekarskie rozmieszane z niewielką ilością wody (drożdże to źródło witamin z grupy B). Zmiażdżony ząbek czosnku po przyłożeniu do kącików ust zdezynfekuje zmiany zapalne powstałe w ich obrębie (czosnek posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze). Z drugiej strony działanie przeciwzapalne, kojące i regenerujące będzie wykazywał sok pozyskiwany z aloesu. W związku z tym świeżo ścięty liść tej rośliny można przykładać kilka razy dziennie do zmian zmienionych chorobowo. W walce z zajadami może również pomóc olej z drzewa herbacianego, który oprócz właściwości antyseptycznych, posiada także działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Świetnym produktem (trzy, a nawet cztery w jednym) może okazać się także olej Super Raw, zawierający wyciąg z rośliny konopi o bogatym składzie, na który składają się kwas kannabidiolowy (CBDA) i kannabidiol (CBD) o działaniu przeciwzapalnym i łagodnie zmniejszającym ból oraz dyskomfort spowodowany zajadami, a także terpeny o właściwościach odkażających. Wyciąg z rośliny konopi rozpuszczony jest w oliwie z oliwek będącej naturalnym źródłem witaminy E, która dba o właściwy wygląd skóry i błon śluzowych. Niewielką ilość oleju smaruje się miejsca objęte zmianami zapalnymi w obrębie kącików ust.

Olej Super Raw do nabycia w sklepie (link) OLEJ SUPER RAW- CANNAPOL

Olej można stosować zamiennie z maściami zawierającymi ichtiol lub wyciąg z pięciornika o właściwościach ściągających lub maść z cynkiem o działaniu wysuszającym. W przypadku trudno gojących się ran można sięgnąć po krem z neomycyną (antybiotyk) lub klotrimazolem (substancja przeciwgrzybiczna). Przeciwzapalnie działa maść z alantaoiną, pantenolem i silniejsza z hydrokortyzonem (sterydowa bez recepty 5 mg/g maści).

Jako dodatek można suplementować doustnie witaminę B2 w połączeniu z witaminą C.

Jak więc sami widzicie domowych i aptecznych sposobów na walkę z zajadami jest wiele. Jeśli jednak stan zapalny kątów ust utrzymuje się przewlekle bądź wymienione sposoby zawiodą- warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić morfologię krwi i wykonanie rozmazu na obecność drobnoustrojów z miejsc objętych zajadem.

Na podstawie wyników badań, indywidualnie dobiera się leczenie.

 

Bibliografia:

‘Opieka farmaceutyczna w samo leczeniu wybranych chorób- B. Filipek Kraków 2017

‘Fitoterapia i leki roślinne’ – E.Lamer-Zarawska Warszawa 2007

‘Farmakognozja’ – S.Kohlmunzer Warszawa 2007

‘Farmakognozja’ – I. Matławska Poznań 2008

https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=92349

http://www.jcda.ca/article/d68