Czy napoje z marihuaną mogą być legalne? Kilku przedsiębiorców twierdzi że tak. Chociaż lato już się skończyło, przecież każdy z nas czasem ma ochotę napić się czegoś orzeźwiającego.

W 2007 roku, po pojawieniu się w polskich sklepach „C Ice Swiss Cannabis Ice Tea” przez media prawdziwa burza. Napój, którego puszka kosztowała 2zł, mniej nawet niż Coca-Cola, zawierał THC.

Produktem zainteresowała się KWP we Wrocławiu, a próbki zostały przesłane do laboratorium kryminologicznego. W zawierającym marihuanę napoju wykryto substancję działającą psychoaktywnie – tetrahydrokannabidiol. Jak to możliwe, że został on dopuszczony do sprzedaży, skoro THC jest nielegalne?

Polski dystrybutor, Zbigniew Węgrzyn bronił się mówiąc, iż produkt, ponieważ został dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej, nie wymagał zatem żadnej dodatkowej rejestracji – i tak trafił na sklepowe półki. Otóż ilość THC w owej mrożonej herbacie wynosi zaledwie…  0,0015%. Przemysłowe konopie uprawiane w naszym kraju mogą zaś zawierać wielokrotnie więcej – 0,20% THC. Czy więc taki napój może być realnie niebezpieczny, i nieść ze sobą ryzyko uzależnienia?

Dziś napój nadal można kupić w sklepach internetowych. Cena za puszkę wzrosła do ponad 8zł, a zainteresowanie mrożoną herbatą z konopiami – przeminęło z wiatrem.

Jednak zainteresowanie tego rodzaju produktami wciąż istnieje, a rynek zbytu wydaje się ogromny. W USA powstała linia napojów bezalkoholowych, wzbogacanych dodatkiem THC. Pomysłodawca, amerykański przedsiębiorca Clay Butler, zadbał o to, by produkt wyróżniał się na rynku. „Odlotowo” zaprojektowane butelki mają wręcz toksycznie jarzące się odcienie fioletu i zieleni, a do wyboru zaproponował on kilka smaków – owoc granatu, pomarańcz… Jednak napoje, choć nie spotkały się w Ameryce z protestem władz, zostały dopuszczone do obrotu jako medykamenty, a nie zwykły napój. Cena, niestety, jak na nasze warunki wydaje się dość wysoka – ok. 40 zł za butelkę. Czy nasi amatorzy napojów alkoholowych byliby w stanie tyle zapłacić dla znalezienia odmiany od piwa? To raczej mało prawdopodobne.

Na podobny pomysł wpadła też firma Mirth Provisions. Wykorzystując lukę prawną dotyczącą sprzedaży marihuany w stanie Waszyngton, stworzyli napój o wymownej nazwie „Legal” (z ang. „legalny). Ich idea polegała na tym, by zawrzeć w nim rozsądną ilość THC – na tyle dużą, by po spożyciu takiego trunku móc się „wyluzować”, ale mniejszą niż potrzeba do osiągnięcia absolutnego „odlotu”. Jak mówili sami twórcy „ten napój sprawi, że będziesz jednością ze swoimi meblami”, nawiązując do poczucia niesamowitego odprężenia, jaki miał powodować po spożyciu. Napój nie zawierał alkoholu, słodzików, a jak mówił właściciel firmy, Adam Sites „To bardziej przystępna metoda. Macie tutaj drink, który jest przeciwstawny do „mamo, tato – jointa?”.

Nie łudźmy się jednak, że drinki z marihuaną zawierające THC szybko zawitają w naszym kraju. Ale inne napoje z konopiami już u nas są – ekologiczne, przyjazne dla środowiska, i całkowicie legalne. Znajdują się nie tylko w sklepach z ekologiczną żywnością. W niektórych klubach i barach w większych miastach w lodówkach występują tuż obok Coli czy Sprite. Przykładowo „Hempy apple” ma orzeźwiający, jabłkowy smak. Ale jeśli oczekujesz „odlotu”… Cóż, czeka Cię raczej rozczarowanie.

 

[FM_form id=”2″]

ŹRÓDŁA:

  • http://gadzetomania.pl/15597,a-moze-napoj-z-marihuana
  • https://en.wikipedia.org/wiki/CSwiss
  • http://prawdaserc.pl/index.php/joomla-pages-iii/single-article
  • http://www.wiadomosci24.pl/artykul/odlotowy_napoj_z_marihuana_37351.html   
  • http://www.pomorska.pl/styl-zycia/rozmaitosci/art/6438860,legalny-napoj-z-marihuana-bedziesz-jednoscia-ze-swoimi-meblami-wideo,id,t.html