Mulungu jest drzewem wywodzącym się z terenów Amazonii. Chociaż został odkryty przed botaników dopiero w 1829r., tubylcze ludy zamieszkujące dzisiejszą Brazylię od lat wykorzystywały jego właściwości. Ekstrakt z mulungu to naturalny środek kojący nerwy i usuwający stres, w czym jest podobny do silnych leków uspokajających – jednak bez ich charakterystycznych skutków ubocznych.

Erythina mulungu – naturalny lek uspokajający z deszczowych lasów

Erithina mulungu należy do ozdobnych drzew, rosnących na terytoriach dzisiejszej Brazylii. Ma rozłożyste gałęzie, ukoronowane czerwonawymi liśćmi, dlatego nazywany jest „kwiatem koralowca”. Mulungu jest najsilniejszym znanym środkiem uspokajającym na świecie. W stresujących sytuacjach, pozwala na odzyskanie równowagi psychicznej. Niedawno opublikowane badania w Epilepsy & Behavior, sugerują również, że ekstrakt z drzewa mulungu ma działanie antykonwulsyjne, przeciwdziałając wystąpieniu napadów drgawkowych.

Mulungu a inne naturalne zioła na uspokojenie

Wiele ziół dostępnych na rynku, takich jak melisa czy chmiel, jest dodawanych do suplementów usuwających objawy stresu, i ułatwiających zasypianie. Wiele naturalnych środków ma jednak ograniczoną siłę działania, co zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań. Ponadto zarówno chmiel, jak i popularny kozłek lekarski działają nasennie, co sprawia, że takie preparaty można przyjmować głównie wieczorem. Mulungu wycisza negatywne emocje, jednak, jak piszą badacze na łamach Brazilian Journal of Medical and Biological Research nie upośledza koordynacji ruchów.  Za te działania odpowiada erysothina – jeden z głównych alkaloidów obecnych w Erythina mulugu.

Jeszcze w 1997r. to kava kava biła rekordy popularności, jako naturalny środek zwalczający stres. Siła działania kava kava, czyli pieprzu metystynowego, jest porównywalna z benzodiazepinami (np. Xanax, Valium). W odróżnieniu od nich, nie wywoływała jedna uzależnienia fizycznego, problemów z koncentracją, czy stępienia emocji. Zatem, tak jak dziurawiec określany bywa „naturalnym Prozac” tak zatem kava kava uważano za „naturalne Valium”. Jednak niedługo później, zaczęły się pojawiać doniesienia o silnym, szkodliwym wpływie pieprzu metystynowego na wątrobę – szczególnie jeśli zażywana jest wraz z najbardziej popularnym trankwilizatorem – alkoholem. Niemieccy lekarze w 2001r. opisali przypadek piorunującej niewydolności wątroby, który w ciągu kilku miesięcy doprowadził do konieczności wykonania przeszczepu – a z czasem takich raportów pojawiało się coraz więcej. Do 2003r. sprzedaży suplementów z kava kava zakazano w krajach UE oraz Kanadzie, a 11 pacjentów w skutek brania takich suplementów poddano transplantacji wątroby.

Leki ziołowe podobnie jak syntetyczne środki odznaczają się pewną toksycznością – jednak naturalne środki są zdecydowanie bezpieczniejsze. Mulungu jest uważany za bardzo bezpieczny środek. Jak pisze Patocka Jiri, z Wydziału Rediologii i Toksykologii Uniwersytetu Bohemy Południowej w Czechach, jego dawka toksyczna jest blisko 10 razy wyższa, niż syntetycznych leków. Długie nadużywanie w znacznych dawkach u myszy (1g/kg) prowadziło jednak do zaburzeń wątrobowych oraz uszkodzenia serca i anemii. Dlatego nie należy spożywać znacznych dawek ekstraktu z mulungu przez dłuższy czas.

Walka z lękiem i stresem – najważniejsze jest znalezienie źródła

Przykład kava kava udowadnia, że przyjmowanie każdego suplementu diety jest jedynie częścią rozwiązania. Osoby, które w skutek brania suplementów doznały objawów silnego zatrucia, przyjmowały je bowiem przez dłuższy czas, w dość dużych dawkach (>400 mg dziennie), jak ustalili eksperci na łamach Toxicology letters. Aby skutecznie walczyć ze stanami lękowymi i stresem, konieczne jest nie tylko łagodzenie towarzyszących im objawów. Czasem równie istotnym narzędziem, pozwalającym się na trwale uwolnić od przykrych emocji jest rozmowa z psychoterapeutą. Wykwalifikowany specjalista potrafi sprawić, że dzięki jego wskazówkom sami odnajdziemy źródło problemu – co umożliwi nam podjęcie odpowiednich działań. Bez względu na to, czy stanowi je trudna sytuacja osobista, problemy w domu lub w pracy, jedyne trwałe jego rozwiązanie daje walka z nim u jego źródła.


 

Ekstrakty z Mulungu znajdziesz w naszym sklepie www.medycznyolej.com


 

Źródła:

Rex, Andre, Eve Morgenstern, and Heidrun Fink. „Anxiolytic-like effects of Kava-Kava in the elevated plus maze test—a comparison with diazepam.”Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry 26.5 (2002): 855-860.

Kraft, M. T. W. S., et al. „[Fulminant liver failure after administration of the herbal antidepressant Kava-Kava].” Deutsche medizinische Wochenschrift (1946) 126.36 (2001): 970-972.

Clouatre, Dallas L. „Kava kava: examining new reports of toxicity.” Toxicology letters 150.1 (2004): 85-96.

Onusic, G. M., et al. „Effect of acute treatment with a water-alcohol extract of Erythrina mulungu on anxiety-related responses in rats.” Brazilian Journal of Medical and Biological Research 35.4 (2002): 473-477.

Rosa, Daiane Santos, et al. „Erysothrine, an alkaloid extracted from flowers of Erythrina mulungu Mart. ex Benth: evaluating its anticonvulsant and anxiolytic potential.” Epilepsy & Behavior 23.3 (2012): 205-212.

http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/18347.pdf