Moringa oleifera jest niesamowicie odżywczą rośliną. Ludy Afryki i Indii od wieków nadawały jej również znaczenie lecznicze. Używano jej liści i korzeni w chorobach stawów, infekcjach, oraz cukrzycy. Jakie właściwości ma Moringa?

Skąd pochodzi Moringa i jakie ma właściwości?

Moringa oleifera rośnie na terenach Azji, oraz w niektórych krajach Afryki – m.in. Zimbawue. Praktycznie rzecz ujmując, mimo iż jest drzewem, może być traktowana jako zboże – ze względu na swoją wysoką zawartość dających energię węglowodanów, niezbędnego jako budulec białka, oraz licznych pierwiastków jak miedź, żelazo, oraz witamin.
Ostry smak liści, przypominający rzodkiewkę sprawia, że Moringa oleifera bywa nazywana „Drzewem Chrzanowym”, ale również „Drzewem Życia” – ponieważ to ona w okresach nieurodzaju może się stać jedynym dostępnym pokarmem. W szczególności dla mieszkańców mało urodzajnych terenów, siła odżywcza drzewa Moringa jest wręcz nieoceniona. Drzewo to jest niesamowicie odporne na susze, i może rosnąć niemal w każdych warunkach. Ponadto w zasadzie każda część – liście, nasiona oraz gałęzie są jadalne. W krajach zachodu jednak, Moringa jest dostępna w postaci sproszkowanych liści oraz kapsułek, a także olejków, cenionych przez ich właściwości upiększające (również pod nazwą Ben Oil).

#1 Unikalne właściwości odżywcze Moringa

Świeże liście Moringa są obfitym źródłem niezbędnych witamin oraz minerałów. Jedna szklanka pokrywa aż:
• 1/5 zapotrzebowania na witaminę B6,
• Ponad 10% zapotrzebowania na ryboflawinę
• Wysoką ilość magnezu oraz beta-karotenu.
Strączki, w których kryją się nasiona są natomiast wyjątkowym źródłem witaminy C. Zawartość tej witaminy przewyższa nawet ilość spotykaną w pomarańczach! Zaledwie 100 g wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie przeciętnego człowieka – ze sporą nawiązką.
W krajach rozwijających się, w których suchy klimat uniemożliwia uprawę zbóż, Moringa jest niezastąpionym źródłem białka roślinnego. Ponieważ może rosnąć również na piaskach i jest odporna na większość szkodników, w Indiach oraz w Afryce pozostaje niezwykle ważną częścią kuchni, szczególnie wśród najuboższych.
Moringa dostarcza również znacznej ilości wapnia, niezbędnego budulca kości, oraz żelaza – budującego czerwony barwnik krwi transportujący tlen – hemoglobinę. Zawartość żelaza jest na tyle wysoka, że w eksperymentach na zwierzętach już po pierwszym podaniu ekstraktu z liści wzrasta ilość hemoglobiny.
Trzeba jednak pamiętać że Moringa, szczególnie w formie suplementów, nie zastępuje zróżnicowanej diety. W dużych ilościach, jak podaje portal examine.com może być szkodliwa dla nerek oraz wątroby. Ponadto liście zawierają składniki antyodżywcze, mogące utrudniać wchłanianie minerałów jak taniny, azotany, szczawiany, ostrzegają autorzy publikacji w Food Chemistry.

#2 Moringa obniża cukier i chroni przed konsekwencjami cukrzycy

Chociaż badania na ludziach z użyciem ekstraktów Moringa były nieliczne – eksperci potwierdzają, że jej właściwości są godne uwagi. W jednym z badań, opublikowany w International Journal of Health and Nutrition, po 3 miesiącach przyjmowania suplementów z Moringa poziom glukozy we krwi zmalał o blisko 30%. W innym, spożycie liści Moringa obniżyło wzrost cukru doświadczany po posiłku o ponad 1/5. Zauważono, że nie zaburza przy tym wydzielania insuliny w trzustce.
W badaniach na zwierzętach zauważono również, że a`ntyoksydanty zawarte w Moringa chronią przed utratą wzroku związaną z retinopatią cukrzycową, oraz działają ochronnie na nerki, zmniejszając wydalanie glukozy oraz białka – już po 14 dniach. Chociaż upłynie jeszcze wiele czasu, nim uda się podobne efekty zaobserwować na ludziach – również i te dodatkowo świadczą o niesamowitych właściwościach Moringa oleifera.W wyższych dawkach działa też moczopędne, wspomagając usuwanie toksyn z organizmu.

#3 Drzewo życia zawiera tak wiele antyoksydantów… że może służyć jako naturalny konserwant!

Roślinne antyoksydanty chronią nasze DNA i tkanki przed uszkodzeniem związanym ze stresem oksydacyjnym, który powoduje wytwarzanie wolnych rodników. Wiele chorób – w tym miażdżyca, ale również procesy starzenia są związane z ich działaniem. Kwercetyna, kwas chlorogenowy (odpowiedzialny również za niektóre prozdrowotne właściwości kawy) i, naturalnie, witamina C oraz beta-karoten to najobficiej występujące w moringa przeciwutleniacze.
Jak wykazuje badanie naukowców z Indii, już 1,5 łyżeczki sproszkowanych liści Moringa dziennie wyraźnie zwiększa zdolność organizmu do neutralizowania wolnych rodników. Nic więc dziwnego, że olejki Ben Oil są tak popularnym dodatkiem do kosmetyków, zmniejszających przejawy starzenia się. Wspomagają gojenie się drobnych ran, przyspieszając procesy regeneracji naskórka. Olejki z Moringa zapewniają odżywienie skóry, zwiększają jej nawilżenie a nawet – likwidują drobne zmarszczki. Co ciekawe, związki fenolowe z Drzewa Życia mogą posłużyć również jako… naturalny konserwant żywności, podają autorzy publikacji w Food Packaging and Shelf Life.

#4 Przeciwzapalne właściwości Moringa – izotiocyjaniany

Chociaż stan zapalny pełni rolę ochronną, pomagając nam zwalczać bakterie, wirusy i innych agresorów z zewnątrz – niestety gdy jest stały i ma znaczne natężenie, zaczyna niszczyć nasze zdrowie. Stan zapalny ciągle utrzymujący się w organizmie nie jest zjawiskiem prawidłowym. Ponadto zwiększa ryzyko chorób serca przyspieszając powstawanie miażdżycy, a także nowotworów. Jest również „mechanizmem napędowym” wielu przewlekłych chorób – w tym z autoagresji (jak choroba Crohna, czy stwardnienie rozsiane), a także – choroby Alzheimera i Parkinsona.
Chociaż naukowcy nie potrafią obecnie określić składnika Moringa mającego największe właściwości przeciwzapalne – pewną rolę przypisuje się izotiocyjanianom. Te związki znajdziesz również w zielonych warzywach, jak jarmuż czy rzeżucha i brukselka. W połączeniu z cytrusami, szczególnie – pomarańczą, efekt przeciwzapalny Moringa znacznie przybiera na sile, podaje Pharmaceutical biology. Jak informuje Nature, wiele z izotiocyjanianów ma właściwości przeciwnowotworowe, ułatwiając usuwanie toksycznych związków powodujących powstawanie nowotworów, a także same mogą przyczyniać się do śmierci jego komórek. Chociaż w przypadku Moringa konieczne by były znaczne ilości ekstraktu aby zabić nowotwór – nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta pełna roślinnych potraw chroni przed najgroźniejszymi z nich.

#5 Moringa chroni serce i obniża cholesterol

Wiele roślinnych pokarmów ma właściwości obniżające cholesterol – więc ta właściwośc Moringa nie powinna być zaskoczeniem. Zostało to potwierdzone nie tylko w badaniach na zwierzętach, ale również na ludziach. Suplementy z Drzewa Życia obok siemienia lnianego, migdałów oraz płatków owsianych, mogą być naturalnym sprzymierzeńcem w walce z wysokim cholesterolem – dbając o Twoje serce.

#6 Zdrowie psyche, zdrowie mózgu – obiecujące nowe właściwości Moringa

Chociaż dotąd nie przeprowadzano takich badań na ludziach – istnieje już wiele powodów by sądzić, że Drzewo Życia odżywia nie tylko ciało – ale i duszę. Ekstrakty z Moringa koją lęk i niepokoje u zwierząt. Ponadto pod jej wpływem zwiększa stężenie hormonu szczęścia – serotoniny w mózgu, która jest niezbędna by zachować pogodny nastrój, przez co potencjalnie zmniejsza objawy depresji. Ekstrakty z Moringa ułatwiają też zapamiętywanie nowych faktów, wspomagając procesy uczenia się. Z kolei naukowcy z Nigerii wskazują, że ekstrakt z Moringa może hamować napady padaczkowe wywołane niektórymi toksynsmi – np. strychniną.

Moringa, chociaż jej właściwości nie są unikalne – z pewnością może się pochwalić niezwykle szerokim spektrum zastosowań. Z dobrodziejstw ukrytych w jej liściach mogą czerpać zarówno osoby z cukrzycą, dbające o swoje serce jak również Ci, którzy pragną zachować piękny wygląd. Nie należy jednak przyjmować dawek większych, niż zaleca producent, ze względu na nadmierne obciążenie wątroby. Ponadto, suplementy z Moringa są absolutnie zakazane u kobiet w ciąży. W krajach Afrykańskich stosowane jako środek poronny. Warto jednak wspomnieć, że u kobiet karmiących, znacznie zwiększają produkcję mleka. Moringa muszą również unikać osoby z chorobami tarczycy, ponieważ jej ekstrakty obniżają poziom aktywnej formy hormonów tego gruczołu.

Źródła:

 • Teixeira, Estelamar Maria Borges, et al. „Chemical characteristics and fractionation of proteins from Moringa oleifera Lam. leaves.” Food chemistry 147 (2014): 51-54.
 • Arun Giridhari, Veeranan, D. Malathi, and K. Geetha. „Anti diabetic property of drumstick (Moringa oleifera) leaf tablets.” International Journal of Health and Nutrition 2.1 (2011): 1-5.
 • Kushwaha, Shalini, Paramjit Chawla, and Anita Kochhar. „Effect of supplementation of drumstick (Moringa oleifera) and amaranth (Amaranthus tricolor) leaves powder on antioxidant profile and oxidative status among postmenopausal women.” Journal of food science and technology 51.11 (2014): 3464-3469.
 • Shah, Manzoor Ahmad, Sowriappan John Don Bosco, and Shabir Ahmad Mir. „Effect of Moringa oleifera leaf extract on the physicochemical properties of modified atmosphere packaged raw beef.” Food Packaging and Shelf Life 3 (2015): 31-38.
  Wu, Xiang, Qing-hua Zhou, and Ke Xu. „Are isothiocyanates potential anti-cancer drugs?.” Acta Pharmacologica Sinica 30.5 (2009): 501-512.
 • Gholap, Prashant A., et al. „Potential of Moringa oleifera root and Citrus sinensis fruit rind extracts in the treatment of ulcerative colitis in mice.” Pharmaceutical biology 50.10 (2012): 1297-1302.
 • Bakre, Adewale G., Adegbuyi O. Aderibigbe, and Olusegun G. Ademowo. „Studies on neuropharmacological profile of ethanol extract of Moringa oleifera leaves in mice.” Journal of ethnopharmacology 149.3 (2013): 783-789.
 • https://examine.com/supplements/moringa-oleifera/
 • https://authoritynutrition.com/6-benefits-of-moringa-oleifera/
 • źródło grafiki: www.authoritynutrition.com