Migrena to nie tylko „zwyczajny” ból głowy. Ten przejaw migreny jest w zasadzie momentem kulminacyjnym, który poprzedzony jest równie dokuczliwymi dolegliwościami – od nudności, wymiotów, problemów z koncentracją, do objawów przypominających niedokrwienie mózgu. Na migrenę  cierpi nawet 20% populacji, częściej kobiety (w wieku 30-35 lat blisko 1/3 z nich).

Migrena należy do przewlekłych bólów głowy, a napady, z różną częstotliwością powracają przez całe życie. Zwykle jest ich 1-2 w miesiącu. Cały napad może trwać nawet klika dni (w zależności od długości trwania poszczególnych faz), a natężenie bólu może w znaczny sposób utrudniać normalne funkcjonowanie. Początek epizodu migrenowego, zwany fazą zwiastunów, trwa do 24 godzin, i wiąże się z uczuciem zmęczenia i obniżonym nastrojem. Następująca po niej aura migrenowa, która bezpośrednio poprzedza wystąpienie bólu, daje objawy neurologiczne, mogące nawet sugerować udar mózgu. Mogą być zarówno wzrokowe (mroczki, zniekształcenie obrazu, błyski świetlne), czuciowe (drętwienie, mrowienie kończyn), jak i ruchowe, lub przybierać formę zaburzeń mowy. Aura w migrenie pojawia się u około 1/4 chorych, i jest wyrazem realnych zaburzeń ukrwienia w mózgu. Po niej następuje ból, który trwać może nawet 3 doby. Osoba taka szuka zwykle cichego, ciemnego kąta, w którym może się położyć i odpocząć, gdyż sen przynosi nieraz znamienną ulgę. Każdy podejmowany wysiłek fizyczny, nawet tak niewielki jak wchodzenie po schodach czy robienie zakupów pogarsza objawy bólowe. Po ich ustąpieniu, poza rozdrażnieniem lub apatią, może się utrzymywać „zejściowy”, tępy ból głowy.

Napad migreny może wywołać wiele czynników – od niektórych pokarmów (czekolada, banany, orzechy, wędzone ryby i produkty zawierające tyraminę), przez stres lub okres odprężenia, miesiączkę, leki, hałas i zmianę pogody. Pomiędzy napadami osoba funkcjonuje normalnie i w badaniach nie udaje się uchwycić żadnych zmian. Nieraz jednak migrena przechodzi w migrenę przewlekłą, gdzie ból głowy utrzymuje się codziennie. Nadużywanie leków przeciwbólowych również może pogłębiać problem.

Nie każdy ból głowy to migrena. Ten jest dość specyficzny – występuje po jednej stronie, ma tętniący charakter oraz osiąga natężenie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmuszając do unikania każdej formy wysiłku. W jego trakcie występują też nudności wiodące do wymiotów, lub nadwrażliwość na światło i dźwięki. U znamienitej większości chorych (aż u 70%) migrena występuje rodzinnie, więc uważa się, że częściowo ma ona tło genetyczne. Prawdopodobnie układ nerwowy i naczynia głowy są i tych ludzi nadwrażliwe na bodźce, i nawet te o słabym natężeniu odbierane są w mózgu jako ból.

Co się dzieje w czasie napadu migreny w głowie? Prawdopodobnie zaczyna się ona pobudzeniem komórek nerwowych w korze płatów potylicznych, a fala ta powoli się rozprzestrzenia do innych struktur (w tym pnia mózgu, stąd uczucie nudności, nadwrażliwość na dźwięk czy bodźce zapachowe), i łączy się z pewnym stopniem niedokrwienia mózgu (dającym objawy podobne do udaru mózgu, acz do samego udaru w przebiegu migreny dochodzi niezmiernie rzadko). W końcu dociera do włókien nerwu trójdzielnego, który odpowiedzialny jest za odbieranie wrażeń czuciowych z obrębu twarzy oraz opon mózgowych. Dochodzi do uwolnienia przekaźników (kinin, tlenku azotu), które rozszerzają naczynia krwionośne, przez których ściany przedostaje się płyn(osocze), dając obraz stanu zapalnego w otaczającej je tkance nerwowej. Natomiast fale tętna odbierane są w tętnicach, w sposób nieprawidłowy, jako ból. Dlatego w migrenie zawsze będzie miał on charakter pulsujący. Ponadto, w obrębie twarzy i głowy pojawia się przeczulica (alodynia), dająca ból przy najmniejszym dotyku.

Jak w przypadku każdej choroby o podłożu organicznym podjęto wyzwanie odnalezienia środków, które pozwolą działać u źródła bólu migrenowego, a nie jedynie zmniejszać jego objawy. Takim przełomem było wprowadzenie do leczenia migreny trypatanów – leków działających na receptory serotoninowe. Mają one bardzo dobrą skuteczność, a u 50% dochodzi do znacznego zmniejszenia bólu już po 2 godzinach, a dodatkowo zapobiegają kolejnym napadom. Ich efekt wiązany jest z hamowaniem przetwarzania nieistotnych wrażeń (jak tętnienie krwi w naczyniach) na odczucia bólowe.

Przez te same receptory, jak wykazano w badaniach na modelach zwierzęcych, działają również wytwarzane w naszym organizmie kannabinoidy. Te substancje, do których zalicza się m.in. andamid, są naszym wewnętrznym odpowiednikiem zawartego w marihuanie THC. Od wieków konopie znane są ze swoich właściwości przeciwbólowych a także przeciwzapalnych. Kannabinoidy w migrenie hamują nieprawidłowo interpretowane bodźce bólowe za pośrednictwem receptorów CB1, jednak nie zaburzają prawidłowego czucia. Po udokumentowaniu tego działania na szczurach zdecydowano się więc na sprawdzenie, czy układ endokannabinoidowy (na który działają właśnie kannabinody), u ludzi cierpiących na migrenę wykazuje zaburzenia w funkcjonowaniu. Badania włoskich naukowców jednoznacznie wykazały, że ilość działającego przeciwbólowo andamidu była znacznie zmniejszona. Natomiast substancji rozszerzających naczynia była istotnie wyższa. To połączenie sprawia, że osoby cierpiące na migrenę są znacznie bardziej wrażliwe na ból. Ponadto im niższe stężenie andamidu, tym częściej u chorych występowała depresja. Zatem w migrenie dochodzi do dysfunkcji przynajmniej 2 układów – zarówno serotoninowego, jak i endokannabinoidowego.

Jak można wykorzystać tą wiedzę w leczeniu migreny? Przeprowadzenie testów klinicznych z użyciem marihuany w większości regionów świata napotyka wiele problemów. Jednak tam, gdzie jest dopuszczalna jako lek, niektórzy pacjenci stwierdzają że ulga jest ogromna. Dodatkowo marihuana od dawna jest stosowana w leczeniu nudności i wymiotów po chemioterapii, które również towarzyszą migrenie, i bywają równie dokuczliwe co ból. Również na tym polu odczuwane jest zmniejszenie dolegliwości. Niektórzy nie odczuwają natomiast żadnej poprawy. To samo o medycznej marihuanie w migrenie mówią lekarze. Może to zależeć od zastosowanej odmiany marihuany, których są setki (jeśli nie tysiące), a każda z nich ma swoje dobre, jak i złe strony. Najszybszą ulgę daje wziewne przyjmowanie THC. W długotrwałym stosowaniu najlepsze są specjalne inhalatory (vaporizers), jednak ich zakup związany jest z większym kosztem niż „skręty”. Profilaktycznie można też stosować marihuanę doustnie, np. jako składnik pokarmów. Tu jednak wchłonięta dawka może bardzo się różnić w zależności od stopnia wypełnienia żołądka czy szybkości jego opróżniania. Spowolnienie tego ostatniego często towarzyszy migrenie, zmniejszając wchłanianie THC. Należy pamiętać, że THC ma właściwości psychoaktywne, które może upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów.

W poszukiwaniu nowych leków przeciwbólowych coraz częściej skłaniamy się ku wykorzystaniu potencjału układu endokannabinoidowego. Wyzwanie polega  na stworzeniu takiego leku, który nie wpływałby na stan psychiczny. Być może posłuży do tego nie receptor CB1, lecz CB2 – który nie powoduje znanych objawów „haju”, a jego rola w migrenie również została niedawno potwierdzona.

 

Olej z Konopi CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

 

[FM_form id=”2″]

 

 

ŹRÓDŁA:

 

  • Gary L Wenk Ph. D. Marijuana For Migraines. https://www.psychologytoday.com/blog/your-brain-food/201309/marijuana-migraines

 

Copyright

Wszelkie materiały  zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.