Można pokusić się o stwierdzenie, że w dniu dzisiejszym doszło do przełomu w sprawie medycznej marihuany w Polsce. Po długich miesiącach oczekiwań, firma Spectrum Cannabis uzyskała zgodę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (URPL) na rejestrację konopnego suszu  o wysokiej zawartości THC. Dzięki pozytywnej decyzji URPL, firma Spectrum Cannabis staje się monopolistą w dostarczaniu medycznej marihuany na polski rynek apteczny, ponieważ żaden inny podmiot nie złożył wniosku o rejestrację konopnych produktów. Przypomnijmy, że w połowie czerwca tego roku firma Spectrum Cannabis, wchodząca w skład kanadyjskiej spółki Canopy Growth Corporation, złożyła wniosek o rejestrację konopnego suszu do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (URPL). Na rozpatrzenie i zaopiniowanie przedłożonej dokumentacji trzeba było trochę poczekać, ale jak teraz czytacie, całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i firma Spectrum Cannabis uzyskała pozytywną zgodę od URPL. Susz będzie sprowadzany do Polski z Kanady, ponieważ właśnie tam ulokowane są fabryki należące do spółki Canopy Growth Corporation.

Różne źródła informacyjne podają, że medyczna marihuana najwcześniej może być dostępna dla polskich pacjentów na przełomie listopada i grudnia. Po sprowadzeniu do kraju, konopny susz trafi najpierw do hurtowni farmaceutycznych, a następnie w ręce farmaceutów, którzy na podstawie recepty lekarskiej będą mogli wydać sam susz lub po odpowiednim przetworzeniu, sporządzić z niego określoną postać leku tzw. lek recepturowy.

Hurraoptymizm studzi fakt, że medyczna marihuana będzie przepisywana jedynie w przypadku, kiedy u konkretnego pacjenta zawiodą dostępne sposoby leczenia. Mówiąc wprost- konopny susz będzie ostatnią deską ratunku dla chorego, który nie reaguje na terapię innymi lekami dedykowanymi do stosowania w danym schorzeniu.

Niestety, lekarze też zapewne będą ostrożni w jej przepisywaniu, głównie z powodu stosunkowo niewielkiej liczby badań prowadzonych z udziałem małych grup pacjentów, potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania medycznej marihuany w konkretnych schorzeniach (zazwyczaj bierze się pod uwagę wyniki metaanalizy wielu badań klinicznych prowadzonych na dużych grupach pacjentów) oraz braku doświadczenia w tego typu terapii. Dotychczas jej podawanie miało bowiem charakter eksperymentalny vide dr Marek Bachański, który z powodzeniem leczy medyczną marihuaną małych pacjentów z Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) cierpiących na lekooporną padaczkę. Medyczną marihuaną stosuje także dr Jerzy Jarosz, który podaje ją pacjentom onkologicznym w jednym z warszawskich hospicjów.

Warto nadmienić, że wskazaniami do stosowania konopnego suszu mogą być oprócz lekoopornej padaczki, także spastyczność mięśni w przebiegu stwardnienia rozsianego, bóle nowotworowe czy neuropatyczne lub łagodzenie objawów kacheksji (wyniszczenia organizmu) w trakcie walki z chorobą nowotworową.

Teraz potrzebujący pacjenci będą mogli skorzystać z terapii medyczną marihuaną… o ile będzie ich stać na pokrycie kosztów leczenia. Eksperci szacują, że 1 gram medycznej marihuany sprowadzanej z zagranicy może kosztować około 50-60 złotych, a miesięczny koszt terapii to wydatek około 2 tysięcy złotych. Taka kwota jest wynikiem tego, że w Polsce nadal uprawiane są tylko i wyłącznie konopie przemysłowe na cele spożywcze czy włókiennicze, które zawierają maksymalnie do 0,2% zawartości THC.

Niemniej jednak dzisiejszy dzień przynosi nadzieję na to, że i w Polsce będziemy mieć dostęp do terapii medyczną marihuaną. Szkoda tylko, że nie doczekał tego Tomasz Kalita, który ostatnie miesiące swojego życia poświęcił na walkę o możliwość korzystania z konopnej terapii przez innych pacjentów m.in. chorujących na glejaka mózg jak on. Dzisiejszy dzień jest potwierdzeniem tego, że jego trud nie poszedł na marne.

 

Wykorzystano poniższe materiały:

https://innpoland.pl/147415,w-polsce-bedzie-dostepna-medyczna-marihuana-szansa-dla-wielu-chorych

https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-medyczna-marihuana-w-polsce-kiedy-przelom-listopada-i-grudni,nId,2649002

Medyczna marihuana w Polsce- coraz bliżej?