W dniach 10-15 kwietnia 2016r. odbyła się już 5 edycja szkolenia Cannabis  Masterclass organizowanego przez dr Arno Hazekampa we współpracy z oficjalnym producentem marihuany medycznej Bedrocan BV. Tegoroczna edycja pobiła rekordy popularności – chęć uczestnictwa zgłosiło aż 300 osób. Spośród nich, wybrano 20 uczestników z 13 krajów, m.in. Kanady, USA, Urugwaju, Niemiec, Włoch, Nowej Zelandii oraz Polski. Wśród nich znaleźli się zarówno lekarze, naukowcy, producenci oleju z konopi jak również przedstawiciele wielu innych profesji. Na miejscu była również redakcja strony Medyczny Olej. W kolejnych artykułach przedstawiamy relację ze szkolenia Masterclass Medicinal Cannabis 2016.

 

W trakcie kursu można było poznać kulisy produkcji medycznej marihuany w Holandii, nowe technologie które mają ułatwić jej zażywanie, i uczynić je jeszcze bardziej bezpiecznym dla pacjentów, a także różne aspekty związane z wykorzystaniem terapeutycznego potencjału kannabinoidów. Wiele miejsca poświęcono również na omówienie kwestii związanych z kontrolą jakości oraz standaryzacji, która wyróżnia technologię stosowaną przez Bedrocan BV a szczegółowo będą przedstawione poniżej. Regulacje prawne stosowane w Holandii dotyczące tej wciąż kontrowersyjnej metody leczenia są obecnie uważane za najlepszy wzorzec. Ich rozwiązania pragną obecnie przyjąć nawet kraje, które posiadają własne doświadczenia z medyczną marihuaną jak Czechy oraz Izrael.

 

Marihuana w Holandii – legalna czy tolerowana?

 

Pierwszego dnia uczestnicy mogli się zapoznać z regulacjami prawnymi dotyczącym zarówno marihuany zażywanej rekreacyjnie, jak i medycznej.  Wykład poprowadził dr Marco van der Velde, szef organizacji rządowej OMC (Office of Medicinal Cannabis). Sytuacja Holandii jest w pewien sposób unikalna, gdyż od lat 80′ marihuana była obecna w coffeeshopach. Nie było zatem presji społecznej dotyczącej jej legalizacji do użytku medycznego. Marihuana którą można dostać w coffeeshopie pochodzi jednak z nieznanego źródła.  Zawartość THC oraz innych aktywnych substancji (jak terpenoidy) zwykle nie jest dokładnie badana – nie może przekraczać jednak wartości 15% THC. Dla kontrastu, medyczna marihuana nie tylko dostarczana jest przez wybranego przez rząd producenta, ale hodowca musi spełniać wiele ściśle określonych warunków – w tym zapewnienie odpowiedniej jakości produktu, stałości jego składu, oraz stosować się do szczegółowych wytycznych dotyczących uprawy, zgodnych ze światowymi standardami dotyczącymi bezpieczeństwa (m.in. GCP – Good Agricultural Practice). W początkowych latach z dwóch hodowców wybranych spośród zgłoszeń, tylko jeden – Bedrocan BV – uzyskał aprobatę rządu holenderskiego, i do dziś pozostaje jedynym dostawcą. Ich produkt jest następnie testowany przez niezależne, oddzielne laboratorium, oraz pakowany w innym zakładzie zanim będzie dystrybuowany przez apteki, i trafi do rąk pacjentów. Medyczną marihuanę otrzymać mogą wyłącznie ci pacjenci, którzy uzyskali receptę od lekarza, a wskazania do jej stosowania określają regulacje OMC. Bardziej szczegółowe informacje obecne są na stronie Holenderskiego Programu Dotyczącego Medycznej Marihuany. Nieodłączną częścią programu jest również prowadzenie działalności edukacyjnej. Przyjmuje ona formę dostarczania materiałów informacyjnych oraz szkoleń prowadzonych dla lekarzy, oraz pacjentów stosujących leczniczą marihuanę.

Pozostałe regulacje prawne dotyczące polityki narkotykowej Holandii regulowane są przez Opium Act, który zawiera podział na narkotyki miękkie (kategoria II) oraz twarde (kategoria I). Chociaż wedle aktu wszystkie te środki pozostają nielegalne, a za ich posiadanie czy próbę przemytu grożą wysokie kary, w zależności od substancji która jest przedmiotem sprawy. Marihuana w Holandii zatem nie jest legalna – chociaż wiele osób mylnie tak twierdzi. Jest tolerowana pod pewnymi warunkami, co określane jest jako polityka „ograniczania szkód” („harm reduction”).

Ciąg dalszy już wkrótce – zapraszamy!


 

Olej CBD z kwiatów konopi możesz kupić w sklepie internetowym wpisując w wyszukiwarkę www.medycznyolej.com lub wciskając przycisk poniżej

Sklep

 

 

 

 

 

[FM_form id=”4″]