Naukowcy odkryli że oksytocyna – zwana „hormonem miłości i przywiązania”, działa poprzez stymulację produkcji anandamidu – przekaźnika podobnego do THC zawartego w marihuanie.

Po raz pierwszy udało się wykazać związek, między oksytocyną, która sprawia, że odczuwamy przyjemność z bliskich kontaktów z ludźmi, a endogennymi kannabinoidami. Te substancje, produkowane przez liczne komórki w naszym organizmie, służą również jako neuroprzekaźnik, umożliwiający komunikowanie się komórkom nerwowym. Swoją strukturą bardzo przypominają kannabinoidy, charakterystyczne dla roślin z rodziny Cannabis… czyli konopi. Chociaż dotąd zaburzenia w wydzielaniu endokannobinoidów łączono z licznymi chorobami, nikt nie przypuszczał że mogą mieć znaczenie dla naszych bliskich relacji.

„Ludzkie” THC sprawia, że odczuwamy przyjemność z przebywania z bliskimi

Wyniki badania amerykańskich naukowców ukazały się w październiku 2015r. w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences. Aby wykazać, że endogenne kannabinoidy są niezbędne w interakcjach z innymi osobnikami naszego gatunku, mierzono ich poziom u myszy, które były izolowane od swoich towarzyszy, lub przebywały łącznie z nimi. Okazało się, że kiedy były w jednym pomieszczeniu z innymi zwierzętami, zwiększał się u nich poziom anandamidu – który łączy się z tymi samymi strukturami w mózgu co THC. Największy wzrost anandamidu zauważono w obrębie jądra półleżącego – części układu nagrody człowieka. To dzięki zbiorowi tych struktur odczuwamy przyjemność z kontaktu z bliskimi, ale też z pomagania innym, seksu, a nawet palenia papierosów czy w końcu – marihuany.

Oksytocyna – hormon miłości, a anandamid

Oksytocyna jest wydzielana w naszym mózgu, gdy przytulamy się, obdarowujemy innych, a w wyższych stężeniach – u kobiet w czasie porodu i karmienia piersią. Działanie oksytocyny sprawia, że ufamy ludziom, zmniejszając nasz lęk. Dzięki temu utrwala nasze relacje, pozwalając im rozwinąć się w przyjaźń, a nawet głębsze uczucia… takie jak miłość. Tylko wybrane neurony potrafią ją wytwarzać, i odczytywać wysyłane przez oksytocynę sygnały. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, co stanie się, kiedy będą stymulować owe komórki nerwowe. U myszy, powodowało to dodatkowy wyrzut anandamidu w jądrze półleżącym. Co jednak ważniejsze – zablokowanie działania anandamidu sprawiało, że oksytocyna przestawała działać na gryzonie, i nie odczuwały one przyjemności z przebywania z towarzyszami.

Naukowcy wykazali w ten sposób, że u gryzoni odpowiednik THC umożliwia im życie społeczne. Można przypuszczać, że u ludzi działające tu mechanizmy są podobne. Blokowanie rozpadu anandamidu, który powodują enzymy, sprawia, że jego działanie utrzymuje się jeszcze dłużej. Ale czy można to wykorzystać w praktyce? To kolejna zagadka, która obecnie czeka na rozwiązanie.

Oksytocyna lekiem na autyzm i schizofrenię?

W 2011 roku wykazano, że osoby którym podaje się oksytocynę są bardziej otwarte, chętniej opowiadają o swoich emocjach. Bardziej też wczuwają się w sytuację innych, ponieważ zwiększa naszą zdolność do empatii. Problemy z tym mają osoby dotknięte autyzmem, które są jakoby „zamknięte” w swoim świecie, do którego nie dopuszczają nikogo z zewnątrz. Obecnie oksytocyna znajduje się w trakcie badań klinicznych jako lek na zaburzenia ze spektrum autyzmu. W jednym z nich, w którym podawano ją osobom z zespołem Aspergera, nie tylko po jej podaniu potrafili się bawić, i współpracować z partnerem, ale też utrzymywali kontakt wzrokowy, i obdarzali go większym zaufaniem. Również osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, jak fobia społeczna, oraz depresję mogą odnieść korzyść z leczenia oksytocyną, jak wykazują autorzy publikacji z The Journal od Neuroscience. Niewykluczone również, że właściwości oksytocyny będzie można wykorzystać również w leczeniu schizofrenii.

Czy będzie można leczyć autyzm nie oksytocyną, a marihuaną? Przecież wspomniany przekaźnik, o udowodnionej skuteczności w leczeniu tego zaburzenia, działa właśnie za pomocą anandamidu -ludzkiego odpowiednika THC. Ten pogląd popierają niektórzy naukowcy. „Zwierzęce modele autyzmu wykazują liczne zaburzenia w przekazywaniu informacji za pomocą układu endokannabinoidowego.” mówi Daniele Piomelli, jeden z autorów eksperymentu w wywiadzie dla IFLScience. „Uważamy, że w autyzmie występuje zaburzenie współpracy obu przekaźników – anandamidu i oksytocyny”. Być może zwiększenie endokannabinoidów pomoże osobom cierpiącym na autyzm lepiej odnaleźć się w społeczeństwie. Ale wcześniej musimy udowodnić, że podobny związek między oksytocyną a kannabinoidami występuje nie tylko u szczurów, ale i u ludzi.

 

Olejki CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

 

 

[FM_form id=”4″]

 

 

ŹRÓDŁA:

  • Don Wei, DaYeon Lee, Conor D. Cox, Carley A. Karsten, Olga Peñagarikano, Daniel H. Geschwind, Christine M. Gall, and Daniele Piomelli. Endocannabinoid signaling mediates oxytocin-driven social rewardPNAS, October 26, 2015
  • Andari, Elissar, et al. „Promoting social behavior with oxytocin in high-functioning autism spectrum disorders.” Proceedings of the National Academy of Sciences 107.9 (2010): 4389-4394.
  • Hurlemann R, Patin A, Onur OA, Cohen MX, Baumgartner T, Metzler S, Dziobek I, Gallinat J, Wagner M, Maier W, Kendrick KM (Apr 2010). „Oxytocin enhances amygdala-dependent, socially reinforced learning and emotional empathy in humans”. The Journal of Neuroscience 30 (14): 4999–5007.
  • http://www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151026171805.htm
  • http://ir.retrophin.com/releasedetail.cfm?releaseid=813544
  • http://www.iflscience.com/brain/hug-hormone-oxytocin-boosts-bonding-releasing-cannabis-molecules