Jakiś czas temu na naszej stronie internetowej pojawił się artykuł dotyczący nasion konopi siewnych- pisaliśmy o tym, co w sobie kryją, jakich korzyści dietetycznych i zdrowotnych można się spodziewać po ich spożyciu oraz o tym jak wykorzystać je w kuchni. NASIONA KONOPI

Dzisiaj podejdziemy do tematu w nieco bardziej innowacyjny sposób i przedstawimy Wam jak z nasion konopi wyprodukować mleko. Tak! Mleko konopne! Choć jego nazwa może być trochę myląca, mleko konopne jest całkowicie legalne (zapomnijcie o psychoaktywnych efektach po tetrahydrokannabinolu), ponieważ do jego otrzymania stosuje się spożywcze nasiona konopi siewnych, które zawierają dosłownie minimalne ilości THC (wszystko zgodnie z prawem).

Wprawdzie coraz częściej można nabyć mleko konopne jako gotowy produkt, ale wciąż jego cena może być dla niektórych wręcz zaporowa (kilkanaście złotych za 1 litr). Zdecydowanie lepszą opcją jest samodzielne przygotowanie takiego napoju. Dlaczego warto pokusić się o jego przyrządzenie?

Po pierwsze urozmaicenie menu- mleko konopne posiada delikatny, orzechowy posmak, który doskonale komponuje się z innymi dodatkami, dlatego może stanowić uzupełnienie różnych napojów np. koktajli czy kawy. Po drugie, otrzymujecie świeże, w dodatku bez konserwantów, mleko „domowej roboty”, którego termin przydatności wynosi około 3 dni, pod warunkiem trzymania go w lodówce. Dodatki? Jak najbardziej! W tym wypadku ogranicza Was tylko własna inwencja- cukier trzcinowy, miód, laska wanillii czy cynamon.

Inne zalety? Skoro jest to mleko pochodzenia roślinnego, to może być fantastyczną alternatywą ( z oczywistych względów) dla wegetarian czy wegan. Ponadto coraz większa grupa osób nie toleruje mleka otrzymywanego z wysoce zmodyfikowanej soi lub co gorsze, cierpi na alergie pokarmowe wywołane różnymi składnikami pożywienia. W takich przypadkach mleko konopne może się jak najbardziej sprawdzić, zwłaszcza, że jest to wysoce odżywczy produkt, będący nie tylko doskonałym źródłem białka (2-3 g), ale zawierającym także wapń (dostarcza 30-50% dziennego zapotrzebowania), magnez, żelazo, potas, błonnik i witaminy z grupy B.

Przymusowa dieta? Żaden problem- szklanka konopnego mleka to tylko 70-140 kcal (no chyba, że szalejecie z dodatkami).

Zachęceni opisem? To przystępujemy do sporządzenia napoju!

Składniki:

1 szklanka nasion konopi (łuskanych)

4-5 szklanek wody (to jedna z opcji- więcej wody- uzyskujecie bardziej płynną konsystencję  lub druga opcja to 2-3 szklanki wody, a wtedy uzyskuje się gęstszą, kremową konsystencję).

Wykonanie:

Nasiona konopi należy umieścić w naczyniu i zalać wodą, tak aby przykrywała je całkowicie. Odstawić do namoczenia, najlepiej na całą noc. Następnego dnia należy popłukać nasiona na sitku, następnie przełożyć do blendera, wlać 2 szkl. wody i miksować (1-5 min. w zależności od blendera). W trakcie miksowania należy stopniowo dolewać wody do uzyskania pożądanej konsystencji. Następnie zawartość blendera należy przecedzić przez sitko (można wspomagać się złożoną gazą umieszczoną na sitku, łatwiej potem odcisnąć pozostały płyn) i odczekać aż mleko odcieknie. Teraz wystarczy przelać mleko do butelki, odstawić do lodówki. Termin przydatności około 3 dni. Warto pamiętać, aby przed użyciem wstrząsnąć butelkę, ponieważ na jej dnie tworzy się naturalny osad.

Smacznego!

 

Źródła:

https://www.consumerreports.org/cro/2014/08/milk-substitutes-should-you-sip-or-skip/index.html

https://healthyblenderrecipes.com/recipes/raw_homemade_hemp_seed_milk

How to Make Hemp Milk