W całym kraju wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o refundacji leków, dzięki której sprzedaż medycznej marihuany w Polsce staje się legalna. Receptę na leki z konopi będzie mógł wystawić każdy lekarz, choć preparaty nie będą refundowane. Powiedzenie: „miało być pięknie, a wyszło jak zwykle” doskonale opisuje obecną rzeczywistość, bo choć nowelizacja ustawy to krok w dobrym kierunku, to niestety potrzeba jeszcze dużo czasu, aby każdy potrzebujący pacjent mógł korzystać z dobrodziejstw medycznej marihuany.

Połowicznie spełnia się życzenie dr Marka Bachańskiego, który jako pierwszy zastosował konopną terapii u dzieci z lekooporną padaczką. W jednym z wywiadów powiedział:

„Spełnia się moje marzenie(…), by każdy lekarz, czy to w Warszawie, czy w Ustrzykach Dolnych, mógł przepisać choremu medyczną marihuanę(…)”.

Do chwili obecnej jedynym dostępnym w Polsce lekiem na bazie konopi był ‘Sativex’, ale niewielu pacjentów mogło sobie na niego pozwolić, bo koszt miesięcznej terapii wynosi kilka tysięcy złotych. Inna możliwość to sprowadzenie alternatywnych leków (Bediol, Bedrocan, Bedica) na zasadzie importu docelowego, ale jak zwykle sama procedura była bardzo skomplikowana i czasochłonna. Po pierwsze, lekarz musiał wystąpić z wnioskiem o import docelowy, do którego należało dołączyć historię choroby oraz przedstawić pozytywne rezultaty terapii medyczną marihuaną.

Wypełniony wniosek przekazywano do konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie np. neurologii dziecięcej (padaczka lekooporna u maluchów) czy onkologii. Po uzyskaniu zgody, wniosek należało dostarczyć do Ministerstwa Zdrowia, gdzie ostatecznie otrzymywano decyzję. To jeszcze nie koniec- teraz lekarz (wypisujący wniosek o import) wystawiał receptę na dany lek. Mając ją w dłoni, trzeba było  poszukać apteki ogólnodostępnej,  która sprowadziłaby preparat. Teraz należało uzbroić się w cierpliwość ( średni czas oczekiwania 6-12 tygodni) i …. w końcu mieliśmy nasz upragniony lek.

Od jutra procedura ma być łatwiejsza; każdy lekarz (oprócz lekarzy weterynarii) będzie mógł wystawić receptę( Rpw. na środki odurzające i substancje psychotropowe), na której wypisze postać leku, ilość substancji leczniczej oraz sposób dawkowania.

Niestety ze względu na innowacyjność terapii, tylko nieliczna grupa polskich lekarzy posiada wiedzę niezbędną do podjęcia leczenia. Pewnym ułatwieniem byłoby stworzenie receptariusza, czyli zbioru przykładowych recept gotowych do wypisania. W chwili obecnej lekarze na własną rękę muszą szukać informacji wśród obcojęzycznych opracowań, publikacji naukowych lub w internecie.

Przyjmijmy, że posiadamy wystawioną receptę. W celu jej realizacji należy udać się do apteki, gdzie czeka nas kolejny zawód. Apteka nie będzie prowadzić sprzedaży gotowych preparatów, natomiast możliwe będzie wykonanie leku recepturowego z surowców farmaceutycznych, czyli z ziela , wyciągów, nalewek farmaceutycznych oraz żywicy konopi innych niż włókniste. Wszystkie  produkty muszą być sprowadzane z zagranicy przez firmy farmaceutyczne, które otrzymają na to urzędową zgodę. Na razie trzeba czekać na rozporządzenie Ministra Zdrowia, które dostarczy odpowiednich wytycznych. Dopiero wówczas każdy dystrybutor będzie mógł złożyć wniosek o dopuszczenie do obrotu na terenie RP swojego surowca, a Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ma 270 dni na rozpatrzenie dokumentu i wydanie decyzji.

Oznacza to, że leki pojawią się w polskich aptekach dopiero za mniej więcej rok, bo tyle czasu zajmie zorganizowanie dystrybucji i wdrożenie całego procesu w życie.

Jak cenę przyjdzie zapłacić za leczenie konopnymi preparatami? Eksperci szacują, że gram medycznej marihuany może kosztować 50-60 zł. Jeśli do tego doliczyć koszty sprowadzenia surowca, marżę hurtowni i aptek, okazuje się koszt terapii może wynieść kilka tysięcy złotych.

I znowu trafiamy na mur….

 

Źródła:

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/812_u/$file/812_u.pdf

https://mgr.farm/content/od-31-pazdziernika-marihuana-legalna-ale-ciagle-nieosiagalna-w-aptekach

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,22464593,dla-kogo-medyczna-marihuana-kto-moze-dostac-recepte-na-leki.html