W tym artykule zebraliśmy dla Was najciekawsze doniesienia naukowe dotyczące potencjalnego wykorzystania konopi w łagodzeniu objawów czy samych schorzeń.

 

#Marihuana kontra cukrzyca

W przekrojowej analizie danych uzyskanych w ramach amerykańskiego badania stanu zdrowia i odżywienia National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) pomiędzy rokiem 2005 a 2010 wynika, że obecni lub byli  konsumenci marihuany byli mniej narażeni na wystąpienie cukrzycy typu 2 w porównaniu do osób, które nigdy nie używały konopi. Badaniem objęto łącznie 4657 osób, w tym 579 z nich stosowało marihuanę w czasie trwania eksperymentu, z kolei 1975 osób używało jej w przeszłości. Prewencja przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2 mogła być związana ze zmniejszeniem stężenia białka C-reaktywnego w surowicy krwi ochotników, co sugeruje przeciwzapalne właściwości konopi.

W innym badaniu wykorzystującym również dane NHANES stwierdzono obniżenie insuliny na czczo (16%) i poprawę wrażliwości na insulinę (17%) u aktywnych użytkowników marihuany. Warto jednak nadmienić, że w wyżej przedstawionych badaniach nie doprecyzowano, jakie odmiany konopi były stosowane wśród ochotników.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23684393

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22368296

 

#Dieta bogata w tłuszcze zmniejsza wrażliwość receptorów kannabinoidowych na tetrahydrokannabinol (THC) 

W przypadku szczurów zaobserwowano, że dieta wysokotłuszczowa zmniejsza efekty działania THC przypuszczalnie na skutek obniżenia wrażliwości receptora CB1, do którego przyłącza się tetrahydrokannabinol. Wzbogacenie diety w pokarm wysokotłuszczowy podwyższa poziom endogennych kannabinoidów (czyli endokannabinoidów) anandamidu i 2-arachidonoiloglicerolu, a wzrost ich stężenia przekłada się na osłabienie wrażliwości receptora CB1 wobec THC.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20850461

 

#NLPZ redukują możliwe efekty uboczne wynikające ze stosowania marihuany

Leki z grupy NLPZ (takie jak indometacyna, kwas acetylosalicylowy i ibuprofen) wydają się ograniczać niektóre działania niepożądane wynikające ze stosowania marihuany m.in. uczucie bycia na haju czy zaburzenia pamięci długotrwałej. Jak twierdzą naukowcy, takie efekty mogą być związane ze zdolnością NLPZ do hamowania enzymu COX2, który z kolei jest aktywowany pobudzeniem receptora CB1 przez zawarty w konopiach THC. Zmniejszenie niekorzystnego wpływu marihuany na pamięć długotrwałą zanotowano również w przypadku kofeiny (składnik herbaty, kawy), o czym pisaliśmy w tym artykule KOFEINA A KONOPIE

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24267894

 

#Układ endokannabinoidowy w łagodzeniu objawów neuropatii

Cisplatyna jest lekiem stosowanym w terapii przeciwnowotworowej w przypadku zdiagnozowania raka jajnika, szyjki macicy, jądra, pęcherza moczowego, oskrzeli, głowy, szyi, czerniaka czy mięsaków. Jej działanie przeciwnowotworowe jest wynikiem oddziaływania pomiędzy elementami cząsteczki cisplatyny a składnikami komórki, w tym kwasami nukleinowymi (DNA) czy białkami. W wyniku reakcji leku z DNA dochodzi do uszkodzenia tego ostatniego, co w ostateczności prowadzi do śmierci komórek zarówno tych zdrowych, jak i nowotworowych.

Pomimo swojej skuteczności w terapii przeciwnowotworowej, stosowanie cisplatyny bardzo często powoduje uszkodzenie nerwów. Z klinicznego punktu widzenia, to działanie niepożądane po podaniu cisplatyny określane jest mianem neuropatii obwodowej i może pojawić się po podaniu pierwszej dawki leku, ale także w trakcie chemioterapii, a nawet  po kilku tygodniach lub miesiącach po jej zakończeniu. Szacuje się, że około 60% pacjentów otrzymujących cisplatynę cierpi na uszkodzenie nerwów obwodowych  Głównymi objawami tego stanu są: utrata czucia, osłabienie, drżenie, drętwienie, wrażliwość na temperaturę i nadmierna wrażliwość bólowa w miejscach unerwianych przez uszkodzony nerw. Niestety, tego rodzaju neuropatie mogą mieć charakter nieodwracalny.

Według wytycznych American Society of Clinical Oncology (ASCO) (2014 r.) traktujących na temat zapobiegania i postępowania w przypadku obwodowej neuropatii wywołanej chemioterapią, dotychczas nie wykazano skuteczności żadnego leku stosowanego w ramach prewencji u chorych poddawanych chemioterapii z użyciem leków o działaniu uszkadzającym nerwy.  Wśród potencjalnych substancji mogących zapobiegać pojawieniu się neuropatii indukowanej chemioterapią wymieniano m.in. witaminę E, glutaminę, kwas α-liponowy, glutation, acetylocysteinę czy acetyl-L-karnitynę. Niemniej jednak jak wspomniano wcześniej, nie udowodniono w pełni skuteczności ich podawania. Dlatego nadal istnieje duże zapotrzebowanie na odkrywanie nowych środków i metod zapobiegających rozwojowi neuropatii lub ograniczających konsekwencje jej pojawienia np. w postaci bólu.

W niedawno opublikowanym przeglądzie wykazano, że układ endokannabinoidowy ma duży wpływ na modulację bólu w neuropatii indukowanej chemioterapią. Przykładowo, związki, które łączą się z receptorami kannabinoidowymi (ich agoniści- np. THC) mają pewną skuteczność przeciwbólową w zwierzęcych modelach neuropatii obwodowej, ale ich stosowanie jest ograniczone przez psychoaktywne skutki uboczne. Zaproponowano, że te działania niepożądane można przezwyciężyć, stosując środki, które pośrednio aktywują układ endokannabinoidowy. Substancje hamujące wychwyt zwrotny endokanabinoidów lub hamujące FAAH i MGL, enzymy, które rozkładają główne endokanabinoidy – anandamid lub 2 -AG, okazały się skuteczne w zmniejszaniu objawów bólowych towarzyszących neuropatii w modelu zwierzęcym.

Aby zrównoważyć niekorzystne skutki THC, można podawać go razem z CBD. W badaniu z udziałem myszy wykazano, że Sativex zawierający THC i CBD w stosunku 1: 1, łagodzi ból neuropatyczny pojawiający się po podaniu tym zwierzętom cisplatyny, choć Sativex, sam w sobie  nie zapobiegał pojawieniu tych niekorzystnych efektów wynikających ze stosowaniu leku przeciwnowotworowego.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6018893/

https://pdfs.semanticscholar.org/766f/2e8c36e01ce73e2a9c0fb40ff56fc95632ea.pdf