Zazwyczaj na naszej stronie internetowej pojawiają się artykuły dotyczące stricte medycznego zastosowanie kannabinoidów. Czas na zasłużoną chwilę wytchnienia, więc w związku z tym przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych newsów z dziedziny nowych technologii, oczywiście z konopiami w roli głównej.

 

#Nie taki znowu zwykły olej (1)

Olej z nasion konopi (spożywczy) jest świetnym dodatkiem do wszelakiej maści sosów, dipów czy jako ostatni element wykończenia zdrowej sałatki. Niestety ma on jedną zasadniczą wadę, a mianowicie nie nadaje się do smażenia. Mówiąc wprost- źle znosi warunki wysokiej temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winna jest duża zawartość tłuszczów wielonienasyconych w tym oleju, które gwałtownie rozkładają się pod wpływem ciepła. Rozkład wartościowych tłuszczów wielonienasyconych = spadek właściwości oleju (i to nie tylko spożywczych). Nie zapominajmy również o tym, że my jako konsumenci znacznie częściej wybieramy olej do smażenia niż stosujemy go do potraw „na zimno”.

Świat nauki wciąż poszukuje nowych rozwiązań, więc naukowcy opracowali innowacyjną formułę nazywając ją wysokooleinowym olejem z konopi. Brzmi jak masło maślane, ale zaraz wszystko się wyjaśni. Otóż ten dziwny olej jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury związane ze smażeniem, a także ma siedmiokrotnie większą trwałość niż zwykły olej z konopi.

Jak to możliwe? Naukowcy wyhodowali zupełnie nowy szczep konopi, zawierający mutację genetyczną pozwalającą na wytwarzanie znacznych ilości jednonienasyconego kwasu tłuszczowego znanego jako kwas oleinowy. Dodatkowo takie zmutowane konopie charakteryzują się niską zawartością wielonienasyconych tłuszczów, dzięki czemu pozyskiwany z nich olej jest bardziej stabilny, ale nadal zdrowy (a miało być bez wzmianek medycznych), ponieważ kwas oleinowy jest kwasem tłuszczowym omega-9, który, jak się uważa, obniża poziom cholesterolu LDL (tego złego!).

 

#Konopna biomasa do zadań specjalnych (2)

Obecnie dużą wagę przykłada się do ekologicznego wykorzystania niejadalnych części roślin, czyli biomasy, która z powodzeniem mogłaby mieć zastosowanie w nowoczesnych technologiach np. jako ekologiczne paliwo. Trzy główne składniki biomasy to cukry złożone- celuloza, hemiceluloza oraz lignina- są one podstawowymi substratami do wytwarzania innych produktów np. z tej pierwszej otrzymuje się cukier prosty-glukozę oraz pulpę, natomiast hemiceluloza jest źródłem innego cukru prostego- ksylozy. Wymienione substancje mają zastosowanie w przemyśle, m.in. do wytwarzania papieru toaletowego, do produkcji żywności dla zwierząt hodowlanych, alkoholu, środków chemicznych, farmaceutycznych czy dodatków do spoiw, powłok lub kompozytów.

Firma PureHemp Technology odkryła potencjalnie przełomową technikę pozwalającą na wydajniejsze pozyskiwanie cukrów z biomasy konopnej. Aby w ogóle pozyskać te składniki, należy przeprowadzić reakcję hydrolizy, inaczej definiowaną jako proces rozpadu pod wpływem wody z użyciem różnych czynników. Z chemicznego punktu widzenia, stosowanie hydrolizy z użyciem mocnych kwasów czy enzymów, wiąże się najczęściej z problemami technologicznymi (odpowiednie środowisko, temperatura, stężenie kwasu). Opatentowana technika PureHemp wykorzystuje reaktor przeciwprądowy – zaawansowany sprzęt, który przepuszcza gorącą wodę przez celulozę czy hemicelulozę i rozbija je na wiele cząsteczek cukrów prostych. Sprytnie i ekologicznie!

 

#Super włókno kontra grafen (3)

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że włókna konopi mogą nawet przewyższyć grafen, obecnie złoty standard w nowoczesnych technologiach elektronicznych. Grafen, czyli nic innego jak jedna z odmian alotropowych węgla, uważany jest za jeden z najlepszych materiałów przeznaczonych na elektrody superkondensatorów (to rodzaj kondensatorów, które wykazują się niezwykle dużą pojemnością elektryczną, krótkim czasem ładowania, a przy tym posiadają nieznaczne rozmiary i są w stanie uwalniać energię ze znacznie większą mocą niż inne urządzenia do przechowywania energii np. akumulatory). Grafen  posiada jednak istotną wadę- jest dość drogi w produkcji, co przekłada się na jego stosunkowo wygórowaną cenę. Poszukując tańszego rozwiązania, naukowcy z University of Alberta / National Institute for Nanotechnology (NINT) NRC oraz Alberta Innovates-Technology Futures, opracowali proces przekształcania odpadów z konopi w unikalny nanomateriał przypominający grafen, który może stanowić doskonałą i zdecydowanie tańszą alternatywę dla odmiany alotropowej węgla. Czy konopne włókno zawojuje świat elektroniki? Czas pokaże.

 

(1) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pbi.12167/abstract

(2) http://www.purehemptech.com/FAQ

(3) https://www.asme.org/engineering-topics/articles/energy/hemp-carbon-makes-supercapacitors-superfast