Dawno, dawno temu marihuana i chmiel były tą samą rośliną. Około 27 milionów lat temu konopie indyjskie oraz chmiel oddzieliły się od wspólnego przodka i wyewoluowały jako odrębne gatunki botaniczne, ale należące do tej samej rodziny Konopiowatych- Cannabaceae. Rodzinne podobieństwo można dostrzec w poszarpanych krawędziach liści, które są charakterystyczne dla obu tych roślin. Inne analogie są widoczne m.in. w tym, że nasiona i pyłki  marihuany wyglądają tak samo, jak odpowiadające im struktury chmielu. Te uderzające podobieństwa utrudniają odróżnienie skamieniałych resztek obu roślin.

Konopie indyjskie posiadają bogatą, sięgającą czasów prehistorycznych, historię stosowania ich jako lekarstwo, podobnie zresztą jak chmiel. Na długo przed tym, jak upomniała się o nie branża piwowarska, szczyty kwiatów chmielowych (szyszki chmielowe) były używane w tradycyjnych kulturach Eurazji do leczenia niepokoju i zaburzeń snu. To samo dotyczy wierzchołków kwiatów konopi. Oprócz właściwości uspokajających oraz wywołujących sen, chmiel i konopie indyjskie posiadają inne, istotne wskazania terapeutyczne. Jak wynika z badań, oba zioła mają silne właściwości przeciwbakteryjne i potencjalne właściwości przeciwnowotworowe.

W szyszkach chmielu występują trzy ważne grupy związków: olejki eteryczne, gorzkie kwasy i prenyloflawonoidy. Olejki eteryczne stanowią 0,3-3%, natomiast gorzkie kwasy (acylofloroglucynole) to 5-20% suchej masy szyszek chmielu. Pierwsze z nich kształtują aromat piwa i składają się w ponad 90% z terpenów (mircenu, humulenu,kariofilenu). Drugie nadają piwu charakterystyczną goryczkę i dzielą się na α-kwasy (humulon, kohumulon i adhumulon) oraz β-kwasy (lupulon, kolupulon i ad lupulon). W czasie warzenia piwa α- kwasy ulegają przemianie do bardziej gorzkich i lepiej rozpuszczalnych izo α-kwasów, co ma decydujące znaczenie w kształtowaniu ostatecznego smaku piwa.

Do niedawna zainteresowanie badaczy skupiało się na wspomnianych dwóch grupach związków z uwagi na ich znaczenie dla piwowarstwa. Dopiero na podstawie wyników nowszych prac, dostrzeżono także potencjał prenyloflawonoidów, wśród których najbardziej znaczącym wydaje się być ksanthohumol. W badaniu przedklinicznym z 2004 roku na Oregon State University wykazano, że jest on substancją chemoprewencyjną o szerokim spektrum działania. W związku z tym rozpoczęły się dalsze badania jego „możliwości zastosowania w programach profilaktyki nowotworu”. Późniejsze eksperymenty w Belgii stwierdziły, że ksantohumol „skutecznie hamuje proliferację (namnażanie) komórek raka prostaty.” Chińscy naukowcy donoszą natomiast, że ksantohumol jest skutecznym środkiem przeciwko zakażeniu wirusem HIV i zasugerowali, że może on służyć jako „interesujący związek wiodący” do opracowania „nowego środka terapeutycznego” przeciwko temu wirusowi.

Kolejny związek znajdujący się w szyszkach chmielu to 8-prenylonaringenina,która jest silnym fitoestrogenem, stąd może być przydatna jako suplement diety do leczenia uderzeń gorąca po menopauzie. Ten flawonoidowy związek ma również potencjał przeciwcukrzycowy, zgodnie z raportem niemieckich i włoskich naukowców.

Wieki temu konopie indyjskie i chmiel były tą samą rośliną, a teraz są ponownie ze sobą łączone, ponieważ kilku producentów piwa z Kalifornii postanowiło wzbogacić złoty trunek poprzez dodanie do niego THC, CBD lub innych składników konopi indyjskich. Latem 2017 roku browar Lagunitas, nawiązał współpracę z CannaCraft, kalifornijskim producentem oleju z konopi indyjskich i wprowadził limitowaną edycję piwa warzonego z terpenami (ale bez THC lub CBD) popularnych odmian marihuany, Girl Scout Cookie i Blue Dream. Natomiast CannaCraft produkuje kilka różnych mieszanek oleju konopnego w połączeniu z terpenami ekstrahowanymi z chmielu. Profile terpenowe obejmują wzmacniający pamięć pinen o drzewnym aromacie; redukujący niepokój limonen o cytrusowym zapachu; relaksujący linalool z nutami lawendy; humulen, środek uspokajający i stymulujący apetyt oraz przeciwzapalny beta-kariofilen.

Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło i możemy korzystać z dobrodziejstw obu tych roślin w jednym, wybranym produkcie.

 

Bibliografia:

https://www.projectcbd.org/cannabis-and-humulus-family-reunion

http://pfb.info.pl/files/kwartalnik/1_2010/05.%20Golabczak.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0867436114700203

Lagunitas Brewing and CannaCraft’s AbsoluteXtracts announce “SuperCritical” Collabs