Badania wykazują zdrowotne korzyści z kadzidła i mirry

Kadzidło (olibanum) i mirra od dawna były sławione za ich właściwości terapeutyczne i moc ochronną.

Na przykład oba mają związki z chrześcijaństwem, według którego stanowiły podarunek przyniesiony do Betlejem przez Trzech Króli. Były też używane przez wiele bardzo różnych kultur w starożytności.

W Egipcie kadzidła używano jako kredki do oczu, chociaż nie tylko dla podkreślenia piękna, lecz też ze względu na zdolność chronienia wzroku. Grecki lekarz Hipokrates napisał dużo na temat mirry, a zarówno kadzidło, jak i mirra były przedmiotem intensywnego handlu przez tysiąclecia. (1)

Dzisiaj stosowanie obu wciąż przynosi korzyści, włączając w to możliwość leczenia pewnych rodzajów raka.

Kadzidło jako broń na raka

Istotnie, naukowcy z Uniwersytetu Leicester mówią, że gumożywica olibanum zawiera chemiczny składnik, który ma zdolność zabijania komórek nowotworowych i który może być podstawą skutecznej terapii w nowotworach piersi, prostaty, jajników czy okrężnicy. Tym szczególnym składnikiem jest kwas acetylo­11­keto­beta­bosweliowy (AKBA). Został on szczegółowo przebadany przez uniwersyteckich specjalistów, którzy stwierdzili, że posiada zdolność zwalczania komórek nowotworu jajników nawet w jego ostatnim stadium. (2)

„Po roku badania wpływu AKBA na linie komórek raka jajników in vitro, udało nam się pokazać, że jest on skuteczny w zabijaniu komórek rakowych”, powiedziała Kamla Al­Salmani, doktorantka na Wydziale Studiów nad Rakiem i Medycyny Molekularnej. „Kadzidło jest zażywane przez wielu ludzi bez żadnych znanych skutków ubocznych”. Jeszcze bardziej obiecujące jest odkrycie, że składnik kadzidła jest skuteczny nawet w przypadku komórek nowotworowych odpornych na chemioterapię – co, jak mówi dr Mark Evans, opiekun naukowy Kamli i wykładowca uniwersytecki, „mogłoby faktycznie pomóc przezwyciężyć lekooporność i doprowadzić do podwyższenia wskaźnika przeżywalności pacjentek w późnych stadiach raka jajników”. (2)

Mirra, kadzidło i inne składniki mogą pomóc w leczeniu

Mirra, jak stwierdzono, także jest skuteczna w poprawie zdrowia. Używana w formie olejku eterycznego, ma udowodnioną zdolność leczenia problemów skórnych takich jak stopa atlety czy egzema, pomagania w gojeniu się ran, wzmacniania dziąseł i łagodzenia niedomagań układu oddechowego. Co jeszcze ciekawsze, w badaniu, którego wyniki opublikowano w naukowym czasopiśmie Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health, stwierdzono, że mirra ma właściwość obniżania poziomu cholesterolu. (5)

Połączenie kadzidła z mirrą jest także korzystne dla zdrowia. Narodowe Stowarzyszenie Aromaterapii Holistycznej zasugerowało, że oba, jeszcze z kardamonem i cynamonem, mogą powstrzymać bóle brzucha, zwalczyć nieświeży oddech, pomóc odkrztuszać flegmę i ukoić ból.

Inną kombinacją jest połączenie mirry z kurkumą, w której wykryto właściwości ochrony i oczyszczania komórek, obniżające toksyczność ołowiu. To konkretnie badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology, a przeprowadzili je naukowcy na Uniwersytecie Aleksandryjskim w Egipcie. (6)

Kadzidło i mirra oferują mnóstwo korzyści, ale trzeba zauważyć, że ich oleje (wszystkie olejki eteryczne) posiadają dużą moc, a w związku z tym należy starannie rozważyć kwestię ich rozcieńczenia przed spożyciem czy zastosowaniem naskórnym. Najlepiej jest używać jedynie olejków eterycznych przeznaczonych do zastosowań terapeutycznych, a poprzedzająca użycie rozmowa z naturopatą może pomóc zapewnić najwyższe bezpieczeństwo.

Stosowanie takich olejków z wykorzystaniem dyfuzora jest powszechnym sposobem bezpiecznego korzystania z ich walorów.

 

 

W naszym sklepie są dostepne zarówno żywice Boswellia Sacra czyli Olibanum jak i Mirra ktore importujemy prosto z Omanu. Posiadamy równiż oleje Boswellia i Mirra szczegolnie przydatne jako leczenie wspomagajace nowotworów. Zapraszamy do naszego sklepu www.medycznyolej.com

(1) http://www.history.com

(2) http://www.universityherald.com

(3) http://www.thealternativedaily.com

(4) http://www.livestrong.com

(5) http://www.telegraph.co.uk

(6) http://www.naturalnews.com