W roli podsumowania – którzy pacjenci odniosą największe korzyści z leczenia marihuaną?

Od tego też powinniśmy zacząć. Przede wszystkim będą to osoby z przewlekłymi chorobami, które od dłuższego czasu na nie cierpią,  lekarz zna ich dość dobrze, a wypróbowali już bezskutecznie inne leki. Dotąd marihuana nie jest na tyle przebadana by być leczeniem pierwszego wyboru, ale też nie uważam że powinna być ostatnią deską ratunku. 10 lat temu, gdy zaczynaliśmy z programem leczenia marihuaną w Kanadzie i Holandii była przepisywana tym, którzy nie mieli już innego wyboru. Teraz sądzę, że powinniśmy zaczynać nieco wcześniej.  W skrócie powinna trafić do ludzi przewlekle chorych, którzy używali już kilku innych leków.

A kto nie powinien zażywać marihuany medycznej?

Bardzo młodzi ludzie, u których rozwój mózgu nie został jeszcze ukończony, tymi najbardziej bym się niepokoił. Wierzę, ze marihuana zmienia sposób, w jaki rozwija się mózg. Widziałem bardzo przekonującą, 1-godzinną prezentację – w zasadzie jedną z najlepszych w których mogłem uczestniczyć, o tym, jak marihuana wpływa na układ endokannabinoidowy w mózgu, i jakie zmiany wywołuje. Nie jest później taki sam – można zobaczyć na zdjęciach spod mikroskopu, jakie zaszły zmiany. To pierwsza grupa. Poza tym – ludzie w podeszłym wieku, z którymi należy postępować bardzo ostrożnie. Szczególnie dlatego, że zawroty głowy mogą spowodować upadek i złamania kości. A następnie grupy, które klasycznie wykluczane są z badań klinicznych – kobiety w ciąży, ludzie z chorobami metabolicznymi, albo tacy, którzy mają predyspozycje do uzależniania się od leków. Z nimi wszystkimi powinniśmy postępować szczególnie ostrożnie. Jednak myślę, że wszystko można rozwiązać za pomocą odpowiedniego nadzoru medycznego. Jeśli bierzesz swoją marihuanę do domu i lekarz nie widzi Cię przez 2 miesiące – to niezbyt mądre rozwiązanie. Jeśli jednak znajdujesz się w szpitalu, gdzie jesteś pod opieką lekarzy i pielęgniarek – o wiele łatwiej taką terapię zaakceptować.

Na zakończenie – czy ma Pan jakiś przekaz dla osób, które chciałyby zacząć stosować marihuanę medyczną?

Pracuję dla Bedrocan, i jednym z naszych sloganów jest „wierzymy w badania naukowe zainspirowane przez pacjentów”. Nie wierzymy, że wszystko jest albo czarne, albo białe. Nie jest dla nas ważne, czy zaczniesz hodować marihuanę w domu, czy duża firma opatentuje to, i przejmie rynek. Te wizje również nie są do końca realistyczne. Żaden rząd nie pozwoli ci uprawiać tej rośliny w domu bez żadnych ograniczeń, a z drugiej strony niemożliwe jest że jeden koncern opatentuje wszystkie produkty z marihuaną, i nikt nie będzie mógł jej uprawiać. Stąd nasze hasło – „badania zainspirowane przez pacjentów”. Naukowiec może badać co tylko chce, może mieć niesamowite pomysły każdego dnia, ale o wiele bardziej sensowne jest szukanie odpowiedzi na pytania, które dla ludzi są szczególnie ważne. Jeśli chcę je poznać, muszę ich o to zapytać. Chciałbym, by to wyzwanie podjęte zostało przez nas wszystkich – rządy różnych krajów, pacjentów i nas, byśmy razem mogli usiąść, i rozwiązać te problemy, bez zamartwiania się o to, czy sam zajmę się hodowlą, czy też ktoś inny to za mnie zrobi. Najlepiej gdybyśmy doszli do rozwiązania, które jest najlepsze dla wszystkich. Bez myślenia „to jest czarne, a to jest białe”. Akurat marihuana to lek, który znajduje się dokładnie pośrodku. Nie jest do końca nowym lekiem, ani tradycyjnym lekiem ziołowym, jest po części wszystkim. I należy do wszystkich. Każdy ma swoją część układanki.

Cieszymy się, że udało się Panu zdementować kilka mitów, jednocześnie widząc, jak wiele zagadek musimy rozwiązać w tej kwestii. Liczymy że będzie kontynuował Pan swoją pracę, bo bardzo liczymy na jej wyniki. Bardzo dziękujemy za wywiad.

Będę nad tym pracować! Nie wiem, czy udało mi się obalić mity, ale to o czym rozmawialiśmy na pewno może dać wiele do myślenia.

 

Olej z Konopi CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

[FM_form id=”2″]