W USA na początku czerwca 2016r. marihuana medyczna była dostępna już w 25 stanach, a jej używanie rekreacyjne dopuszczała m.in. Alaska, Kolorado oraz Oregon. Nic dziwnego więc, że to właśnie w tym kraju powstają nowe, wręcz zadziwiające metody jej zażywania. Jeden z amerykańskich producentów produktów na bazie marihuany oferuje… Globulki dopochwowe z marihuaną – Foria Relief. Produkt ma być „naturalną metodą na bóle miesiączkowe”. Ale czy to rozwiązanie na pewno jest skuteczne… i bezpieczne?

THC na bolesne miesiączki – jak działa?

W New Jersey od kwietnia 2016r. toczy się gorąca debata, której celem jest umożliwienie stosowania medycznej marihuany również na kobiece dolegliwości. Dotąd tylko niektórzy lekarze w USA uznawali dolegliwości bólowe związane z miesiączkowaniem za uzasadnienie do leczenia kannabinoidami, informuje witryna The Cannabist.

Podczas miesiączki, mięśnie gładkie znajdujące się w ścianach macicy kurczą się niezależnie od naszej woli. W ten sposób złuszczająca się błona śluzowa może wydostać się na zewnątrz, pod postacią krwawienia miesiączkowego. Dla wielu kobiet, szczególnie w pierwszych dniach, te skurcze są wyraźnie bolesne. U niektórych nasilenie bólu w podbrzuszu osiąga natężenie które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Leki mające właściwości rozluźniające mięśnie, jak No-Spa, u większości z nich przynoszą ulgę w tych objawach. Zgodnie z opinią producenta Foria Relief, podobne właściwości spazmolityczne wykazuje THC i CBD. Wykorzystuje się to w leczeniu spastyczności mięśni w stwardnieniu rozsianym, czy w bólach brzucha występujących w chorobie Crohna, związanych z nadmierną perystaltyką jelit, czyli skurczami mięśni jelit. Ponadto poprzez wpływ na receptory bólowe, kannabinoidy dodatkowo zmniejszają to nieprzyjemne odczucie. To, co odróżnia te znane sposoby leczenia od Foria Relief to niespotykany sposób administracji. Nie zostało na przykład sprawdzone, jaka ilość THC może przeniknąć do krwi przez błonę śluzową pochwy. Ale nie tylko dlatego globulki z marihuaną nie zostały zatwierdzone przez FDA. Przede wszystkim w zasadzie nie ma badań, które sprawdzałyby wpływ marihuany w jakiejkolwiek formie na bóle miesiączkowe, nie licząc badania z… 1800 r.

Foria Relief – naturalna metoda na bolesne miesiączki

Produkt zadebiutował na rynku w stanie Kolorado w styczniu 2016r. a wkrótce pojawił się również w Kalifornii. Foria Relief zawiera 60 mg THC oraz 10 mg CBD. Eksperci nie potwierdzają jednak jego bezpieczeństwa, ani skuteczności działania. Mają się o co martwić – w przeprowadzonych testach produktów spożywczych z marihuaną, w ponad połowie z nich stężenia THC były zupełnie inne, niż deklarowali producenci na opakowaniu. 45% podawało zawyżoną a 10% – zaniżoną zawartość tetrahydrokannabinolu. Autorzy testów owych 17 produktów zakupionych w sklepach w Seattle i Los Angeles uznali „brak jest regulacji i kontroli jakości produktów z marihuany, i ich właściwego oznaczania”. Artykuł ukazał się w The Journal of American Medical Association w czerwcu w 2015r. Podobne kontrowersje dotyczą produktów z CBD (kannabidiolem). Rezultaty kontroli FDA wykazały że w niektórych z nich CBD… Nie było w ogóle wykrywalne w laboratoryjnych testach.

Produkty z marihuany – co kryją wewnątrz?

Dr Scott Krakower, pracujący w oddziale psychiatrycznym Zucker Hillside Hospital w Nowym Jorku mówi o komercyjnie dostępnych produktach z marihuany jasno: „nie wiesz, co znajduje się w środku”. Dla niego jest również błędem dopuszczenie do obrotu preparatu nieprzebadanego nie tylko pod kątem skuteczności – ale również wpływu na ludzki organizm. Czy THC wchłania się na tyle szybko przez błony śluzowe w narządach rodnych, by wywołać „haj”? To najczęstszy skutek uboczny zażywania marihuany – również u pacjentów –  a jego działania mają odbicie chociażby w statystykach dotyczących wypadków samochodowych. Marihuana, podobnie jak leki uspokajające czy nasenne upośledza zdolność do prowadzenia pojazdów. Jak informuje amerykański National Institute of Drug Abuse „w kilku badaniach wykazano, że kierowcy pod wpływem THC mają niemal 2 razy zwiększone ryzyko spowodowania śmiertelnego wypadku, lub bycia jego ofiarą, niż osoby prowadzące samochód nieznajdujące się pod wpływem środków odurzających, czy alkoholu”.

Mimo iż Foria Relief jest reklamowana jako metoda „naturalna”, nie znaczy że jest pozbawiona skutków ubocznych. Zdaniem producenta, większość kobiet nie doświadcza „haju” w trakcie jego przyjmowania, ale odradza jej stosowanie kobietom w ciąży, albo podczas starania się o dziecko. Czy nowa „naturalna metoda na bolesne miesiączki” znalazłby również uznanie wśród polskich kobiet?

Źródła: