Pacjenci chorzy na nowotwory wymagają najlepszej, kompleksowej opieki. Często leczenie obejmuje skomplikowany schemat, w którym do wyleczenia konieczne jest przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, a następnie rozpoczęcie chemioterapii i naświetlań. Badania, takie jak EUROCARE-5 ujawniają, że między poszczególnymi regionami Europy w przeżywalności występują ogromne różnice. Wiele krajów jednak zdecydowanie przoduje w leczeniu nowotworów, co jest wynikiem zarówno racjonalnej profilaktyki, oraz dostępu do najlepszych metod leczenia. Bazując na wynikach tych badań wybraliśmy kraje, w których przeżywalność osób z rakiem jest największa, i wyszukaliśmy najlepsze szpitale zajmujące się leczeniem raka.

Prawdopodobnie nie będzie to zdziwieniem, jeśli w rankingu nie znajdzie się ani jedna placówka z naszego kraju. Dziś w leczeniu nowotworów najlepsze są ośrodki specjalistyczne, w których możliwe jest leczenie za pomocą wielu metod, oraz najlepszych schematów lekowych – w tym eksperymentalnych. To właśnie lekarze z tych szpitali opracowują też ogromną ilość publikacji naukowych, które cytowane są przez setki badaczy z całego świata. U nas, poza wojewódzkimi szpitalami takie złożone leczenie często nie jest dostępne, a pacjent zmuszony jest do wędrówki pomiędzy różnymi placówkami.

To, który szpital jest najlepszy, zależy również od rodzaju nowotworu. W znacznie gorszej sytuacji są pacjenci z rzadkimi nowotworami, w tym wieku dziecięcego jak neuroblastoma. Tym najbardziej zależy na trafieniu w ręce specjalistów, dla których rzadkie nowotwory są niemal codziennością, a nie jedynym przypadkiem widzianym w życiu. Taką rolę spełniają wyłącznie duże ośrodki, często znajdujące się przy uniwersytetach medycznych.

Gdzie są najlepsze szpitale leczące raka?

1# MD Anderson Cancer Center przy Uniwersytecie w Teksasie, USA

To szpital, który przyjmuje najwięcej przypadków pacjentów, które uważane są za „trudne w leczeniu”. Jednocześnie ilość tych, którzy przeżyli dzięki tamtejszym specjalistom jest uważana za jedną z najwyższych w Północnej Ameryce. Nie bez znaczenia jest również dostęp do opieki pielęgniarskiej, oraz znoszenia objawów towarzyszących chorobie nowotworowej, oraz leczeniu. Chorzy mają dostęp do najnowocześniejszych technik leczenia nowotworów, jak radioterapia celowana za pomocą badań obrazowych, która jest znacznie bardziej precyzyjna – i pozwala oszczędzić jak najwięcej zdrowych tkanek. Szpital dysponuje również oddziałem Intensywnej Opieki. W ośrodku prowadzi się badania kliniczne nad leczenie nowotworów, które stanowią duże wyzwanie dla współczesnej onkologii, jak nowotwory głowy i szyi, oraz ginekologiczne, a także nowotwory w stadium rozsianym.

2# Oslo University Hospital (Norwegia)

Norwegia przoduje w leczenia raka w Europie. Mimo, iż zapadalność na te choroby w owym północnym kraju Europy jest dość duża, wielu pacjentom, dzięki doskonałym, nowatorskim metodom leczenia udaje się wygrać z chorobą. W raku piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet – aż 87%. Ale to również zasługa szybkiej diagnostyki – wszystkie kobiety po 50 r.ż. są objęte programem, gwarantującym dostęp do mammografii – i rzeczywiście z niej korzystają. Raport OECD stwierdza również, że to Norwegia jest krajem o najlepszych metodach walki z rakiem szyjki macicy w skali całego globu, i ma dobre wyniki w drugim, najczęściej powodującym zgon z nowotworów – raku okrężnicy. Dlatego w naszym rankingu nie mogło zabraknąć tego kraju. W Uniwersytecie w Oslo prowadzi się obecnie badania, obejmujące nie tylko częste nowotwory (rak piersi, rak płuc), ale wybitnie rzadkie mięsaki oraz opracowuje się sposoby zmniejszania powikłań po leczeniu.

3# Charite Berlin w Berlinie (Niemcy)

To jeden z najlepszych szpitali w Niemczech, który wyspecjalizował się w leczeniu pacjentów onkologicznych. Ich misją jest nie tylko leczyć, ale też uczyć. Dzięki temu pacjenci tego szpitala mogą korzystać z najnowocześniejszych metod leczenia. Każdego roku terapia 732 000 chorych na raka jest prowadzona przez 3800 lekarzy pracujących w tym ośrodku. Prowadzą oni terapię nowotworów często spotykanych, jak drobnokomórkowy rak płuc czy oponiak, ale również bardziej skomplikowanych i rzadszych, w tym raka trzustki oraz glejaka wielopostaciowego. Chorzy po zabiegu operacyjnym kierowani są na dalsze leczenie, a wszystko ma miejsce w ramach tego samego ośrodka. Z szpitala Charite w Berlinie pochodzi połowa niemieckich noblistów, w tym Robert Koch (odkrywca prątka Kocha – czyli gruźlicy), czy Paul Ehrlich – uważany za twórcę podwalin współczesnej chemioterapii.

#4 Gustave Roussy Institute of Oncology (Francja)

Szpitale we Francji należą do najlepszych na świecie, a w kwestii ongologii ich przewaga widoczna jest od dziesięcioleci. Poziom lecznictwa w państwowej służbie zdrowia jest tam bardzo wysoki, a wydatki na mieszkańca sięgają kwoty ponad 4 000$, wedle danych WHO. Obywatele Francji mogą liczyć również na opiekę w domu, nawet kilka razy w ciągu dnia. Pacjent, w dniu zaplanowanej chemioterapii nie musi czekać, ponieważ wszystko jest dobrze, i racjonalnie rozplanowane. Szpital Gustave Goussy należy do jednych z liczących się placówek we Francji. W tej chwili, w jego murach trwa aż 360 badań klinicznych, posiadają również specjalne oddziały medycyny paliatywnej oraz leczenia bólu nowotworowego. Ich zdaniem, każdy pacjent jest indywidualny – ogólnie stosowane schematy i dawki nie u każdego dają równie dobre wyniki – w czym znaczenie mają również nasze geny. Wysiłki francuskich badaczy koncentrują się między innymi na tym, jak wykorzystać różnice w naszych genach oraz nowotworach, by dopasować jak najlepsze leczenie.

5# Hirschlanden Klinik w Zurychu (Szwajcaria)

Druga pozycja z kraju na zachód od Warty znalazła się w naszym zestawieniu dzięki ich wybitnym wynikom w leczeniu guzów mózgu. Tamtejsi specjaliści są autorami nowatorskich technik, które ogromnie zwiększają precyzję zabiegu. Osiąga się to za pomocą obrazowania rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową w trakcie trwania zabiegu. Ponadto, intrygującym wynalazkiem jest barwienie guza, za pomocą jednego z aminokwasów (alaniny), którą guz wchłania znacznie silniej niż zdrowe tkanki – dzięki czemu osoba wykonująca zabieg może łatwiej wyznaczyć granice nowotworu. To chirurgia, poprzez doszczętne wycięcie guza gwarantuje największą skuteczność leczenia nowotworów mózgu. Nawet guzy zlokalizowanie w trudno dostępnych miejscach (jak podstawa czaszki, czy układ komorowy) nie są dla nich problemem, dzięki wykorzystani technik endoskopowych. Dlatego klinika z Zurychu, przez wzgląd na jej specjalizację – musiała się znaleźć w naszym zestawieniu.

6# Royal Berkshire NHS Foundation Trust (Wielka Brytania)

Najlepszy szpital w Wielkiej Brytanii nie znajduje się w stolicy. Wedle raportu BBC, mimo prestiżu wielkiego miasta, opieka nad pacjentami onkologicznymi w Londynie pozostawia tam wiele do życzenia. Reading jest stosunkowo niewielkim miastem, położonym na zachód od stolicy kraju. Ośrodek zajmuje się nie tylko opieką nad chorymi walczącymi z rakiem, ale również tymi, którym udało się przeżyć. Organizuje liczne spotkania, w których można spotkać się nie tylko z lekarzami, ale również psychologów, oraz terapeutów wykorzystujących niekonwencjonalne metody leczenia. Każdy z pacjentów jest leczony indywidualnie przez multidyscyplinarny zespół, składający się z onkologa specjalizującego się w danym rodzaju raka, pielęgniarki onkologiczną, oraz prowadzącą chemioterapię i radiologa. Brytyjski szpital zajmuje 67 miejsce w rankingu światowym, który bierze pod uwagę jednak nie tylko oddziały onkologiczne, ale również pozostałe.

 

Olejki konopne CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

 

[FM_form id=”4″]

 

 

Źródła:

Coleman, Michel P., et al. „Cancer survival in five continents: a worldwide population-based study (CONCORD).” The lancet oncology 9.8 (2008): 730-756.

Ferlay, J., et al. „Cancer incidence and mortality patterns in Europe: estimates for 40 countries in 2012.” European journal of cancer 49.6 (2013): 1374-1403.

http://www.mypremiumeurope.com/top-private-hospitals/cancer/germany-tumour-surgery.htm

https://www.mdanderson.org/patients-family/search-results.html?q=advanced%20cancers&searchType=clinical%20trials

http://hospitals.webometrics.info/en/Europe/United%20Kingdom

http://health.usnews.com/best-hospitals/rankings/cancer

http://www.mypremiumeurope.com/top-private-hospitals/cancer/germany-tumour-surgery.htm

http://www.newsinenglish.no/2011/11/22/norway-tops-in-cancer-survival/

http://ous-research.no/oncology/

http://blogs.reuters.com/anya-schiffrin/2014/02/12/the-french-way-of-cancer-treatment/

http://www.esmo.org/Patients/Designated-Centres-of-Integrated-Oncology-and-Palliative-Care/Gustave-Roussy-Institute-of-Oncology-France

http://www.esmo.org/content/download/20122/337223/file/ESMO-Patient-Guide-Personalised-Cancer-Medicine.pdf

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-23957686

http://www.lshtm.ac.uk/newsevents/news/2013/differences_in_cancer_survival.html

http://www.kockro.com/en/tumors