Zorganizowanie Wigilii już samo w sobie stanowi stresujące wyzwanie, wymagające zaangażowania całej rodziny. Jednak staje się podwójnie trudne, jeśli spędzamy je z kimś, kto wymaga szczególnej opieki. Jak poradzić sobie z świątecznymi zmaganiami, gdy ukochana osoba cierpi z powodu demencji, lub choroby Alzheimera?

1. Pamiętaj, aby uprzedzić gości, czego mogą się spodziewać.

Jeżeli stadium choroby jest wczesne, prawdopodobnie niczego nie zauważą. Jednak gdy demencja jest w zaawansowanym stadium, osoba nią dotknięta może nie rozpoznawać niektórych krewnych. Kiedy zapraszasz gości do wigilijnego stołu, powiadom ich, że bliska Ci osoba zachorowała. Będą wiedzieć, iż niektóre z jej zachowań nie są konsekwencją jej osobowości lub złych intencji, ale wynikiem choroby. To pozwoli uniknąć niedomówień a nawet, nieprzyjemnych sytuacji, radzi Alzheimers Foundation.

2. Włącz bliską osobę do świątecznych przygotowań

Sprawiając, że bliska osoba będzie mogła uczestniczyć w przygotowaniach do świąt, sprawisz, że poczuje się potrzebna, i ważna w całym przedsięwzięciu. Ważne, aby czuła się ich częścią – co również pomoże przygotować się jej na nadchodzące dni, odbiegające od codziennej rutyny.Nie powinny być to skomplikowane zadania – winny być dostosowane do jej możliwości. Może np. odmierzać składniki do świątecznego ciasta, albo pomóc przy przygotowaniu stołu.
Pamiętaj, aby nie zakłócać całkowicie zwykłego planu dnia swojego najbliższego. Zaplanuj czas na posiłek, odpoczynek, tak aby nie wzbudzać poczucia zagubienia i strachu. Musisz również pamiętać o przyjmowanych lekach.

3. Przywołaj wspomnienia z poprzednich lat

Wyciągnij stary album ze zdjęciami, albo odśwież nagrania wideo z poprzednich świąt. Porozmawiajcie, przypomnijcie sobie wspaniałe momenty z ubiegłych lat. Opowiedz coś o osobach, które widnieją w świątecznych albumach, które pojawia się na Wigilii, aby przygotować się na przybycie gości.

4. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Osoby z chorobą Alzheimera mają problemy z oceną sytuacji, a w trakcie świąt na ich drodze może znaleźć się wiele niebezpieczeństw. Poproś kogoś z rodziny, aby czuwał nad Twoim bliskim, kiedy Ty będziesz zajęty przygotowaniami. Nie pozostawiaj przedmiotów na podłodze, o które można się potknąć. Pamiętaj też, że świąteczne dekoracje, szczególnie gdy zawierają świece, ostre lub szklane elementy, powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znajdowały się poza jego zasięgiem. Najlepiej też, żeby nie było ich zbyt wiele, aby mieszkanie nie wydawało się Twojemu podopiecznemu „obce”. Podczas wigilijnej kolacji pamiętaj, aby nie podawać pod żadnym pozorem alkoholu – nie tylko zaburza osąd rzeczywistości i zmysł równowagi, ale również może wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami, zauważają eksperci na witrynie Alzheimers Foundation of America.

5. Zachowuj świąteczne tradycje

Pamiętając o śpiewaniu znanych kolęd, dzieleniu się opłatkiem i pielęgnując inne, wigilijne zwyczaje, zwiększasz u osoby z demencją poczucie bezpieczeństwa. Może nie być dobrym rozwiązaniem wprowadzanie drastycznych zmian – dla osoby z chorobą Alzheimera będą oznaczały dodatkowy stres. Staraj się więc przywołać znaną, ciepłą atmosferę, dzięki czemu też Twój bliski będzie mógł przypomnieć sobie wyjątkowe momenty z poprzednich wigilijnych kolacji.

6. Rozsądnie wybieraj prezenty

Dla osoby z demencją niektóre prezenty będą, niestety, bezużyteczne – a nawet mogą stanowić niebezpieczeństwo. Pod choinką najlepiej aby znalazła się płyta z ulubionymi utworami, ciepłe ubrania, książka w wersji audio czy album ze zdjęciami rodzinnymi. Możesz podarować tej osobie również zestaw witamin dla seniorów, identyfikator lub inny praktyczny prezent.

7. Mierz siły na zamiary

Jeśli w Twoim domu na Wigilię zbierało się zwykle kilkanaście osób, możesz ich odwiedziny rozłożyć na kilka świątecznych dni. Pamiętaj o wytłumaczeniu, że będzie z Wami wyjątkowa osoba. Tłum i hałas, związany z obecnością licznych gości może wywołać u osoby z demencją niepotrzebny stres, poczucie zagubienia, oraz nerwowość, zauważają autorzy witryny alzheimers.net. Im więcej też gości, tym więcej energii będą musiały pochłonąć przygotowania – a pamiętaj, że potrzebujesz jej również jako opiekun starszej osoby.

8. Zaopiekuj się również… sobą

Święta również dla Ciebie powinny być wyjątkowym okresem. Mimo iż jesteś opiekunem chorej osoby, masz prawo do tego, aby w tym czasie wyciszyć się i spędzić radosne chwile ze swoją rodziną. Powiedz domownikom i gościom, że Twoim celem jest zachowanie pozytywnej atmosfery. Nie wahaj się również prosić krewnych o pomoc, jeśli przygotowania okażą się ponad Twoje siły. Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się grupa wsparcia dla opiekunów osób z demencją – warto udać się na spotkanie z nimi, aby wymienić się pomysłami, opowiedzieć o swoich problemach i doświadczeniach.
Źródła:
http://www.alzfdn.org/EducationandCare/holidays.html
http://www.alz.org/flgulfcoast/alzheimers_disease_62487.asp
https://www.alz.org/care/alzheimers-dementia-holidays.asp
http://www.alzheimers.net/12-15-14-dementia-caregiving-holidays/

grafika: https://dementiaandalzheimerscare.com/