#1 Australijscy naukowcy po raz pierwszy sprawdzą skuteczność medycznej marihuany w leczeniu bezsenności

Naukowcy z University of Western Australia postanowili zbadać skuteczność medycznej marihuany u osób cierpiących z powodu chronicznej bezsenności. Szacunki mówią o tym, że około 1/3 dorosłych Australijczyków ma trudności z zasypianiem, utrzymaniem efektywnego snu lub zbyt wczesnymi przebudzeniami. Powszechnie uważa się, że uspokajające działanie konopi medycznych może okazać się pomocne w łagodzeniu  bezsenności. Nie dziwi więc, że to właśnie w nich upatruje się alternatywną metodę leczenia problemów ze snem.

Do badania zostanie wykorzystany ekstrakt z konopi, który jest produkowany przez Zelda Therapeutics, australijską firmę zajmującą się badaniami i wdrażaniem nowych technologii z dziedziny farmacji i medycyny. W trakcie badania ochotnicy zostaną podzieleni na dwie grupy; jedna będzie przyjmować konopny ekstrakt na godzinę przed pójściem na nocny wypoczynek, a druga grupa będzie w tym czasie otrzymywała placebo. Po okresie dwóch tygodni dojdzie do zamiany podawanych preparatów pomiędzy grupami. Uczestnicy badania będą oceniać subiektywną jakość snu przez wypełnianie standaryzowanych kwestionariuszy. Sen ochotników będzie także monitorowany przez urządzenia somnograficzne. Dziekan University of Western Australia, profesor Peter Eastwood, powiedział, że jest pełen optymizmu wobec podjętego przedsięwzięcia, głównie dlatego, że aktualne doniesienia naukowe z badań przedklinicznych sugerują skuteczność stosowania medycznej marihuany w łagodzeniu bezsenności. Jeśli eksperymenty zakończą się sukcesem, to konopne preparaty mogą stać się skuteczną alternatywą dla obecnie dostępnych na rynku środków nasennych, takich jak benzodiazepin, leków niebędących benzodiazepinami (np. Stilnox, Sonata, Imovane), niektórych leków przeciwdepresyjnych i przeciwhistaminowych, które mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, a ich długoterminowe stosowanie może zwiększać ryzyko uzależnienia. Jak podsumowuje profesor Peter Eastwood: „Na podstawie doniesień naukowych uważamy, że niewielkie dawki kannabinoidów mogą być skuteczne w leczeniu przewlekłej bezsenności, a dodatkową zaletę stanowi fakt, że posiadają one mniej skutków ubocznych niż obecnie stosowane środki nasenne.”

 

#2 Epizod maniakalny po marihuanie niewiadomego pochodzenia

29-letni mężczyzna został przyjęty do amerykańskiego szpitala z rozpoznaniem silnego epizodu maniakalnego, obejmującego nadmierne pobudzenie, zmniejszoną potrzebę snu, labilność emocjonalną, drażliwość, ”gonitwę myśli”, trudności z koncentracją uwagi, urojenia. Był to pierwszy taki epizod w życiu pacjenta, w wywiadzie nie stwierdzono rodzinnego obciążenia. Mężczyzna nie używał dotychczas twardych narkotyków, jednak co tydzień palił marihuanę. Na miesiąc przed wystąpieniem epizodu maniakalnego został zwolniony z pracy. Z powodu stresu zaczął codziennie przyjmować marihuanę, co spowodowało zwuważalne polepszenie nastroju mężczyzny. Jak zadeklarował pacjent, świadomie zdecydował się na użycie marihuany o większej zawartości CBD. Lekarze nie potrafili wskazać pewnego czynnika sprawczego, natomiast postawili kilka hipotez. Być może wystąpienie epizodu maniakalnego nie miało powiązania z paleniem marihuany przez pacjenta. Alternatywnie, użycie konopi mogło wywołać niekorzystne objawy, co określa się mianem nietypowej reakcji na kannabinoidy. Wreszcie, chociaż pacjent wierzył, że stosuje „zdrowsze” odmiany marihuany zawierające CBD,  tak naprawdę nie wiedział co się w nich dokładnie znajduje. Summa sumarum wniosek z tego przypadku jest następujący: jeśli przyjmować marihuanę to tylko z pewnego żródła.

 

#3 Konopne produkty w szwajcarskich marketach sieci LIDL 

W 2011 r. nastąpiła zmiana w szwajcarskim ustawodawstwie na bazie której dorośli obywatele tego kraju mogą legalnie kupować i stosować marihuanę zawierająca mniej niż 1% tetrahydrokannbinolu. Nie od razu jednak stała się ona popularna wśród szwajcarskiej społeczności. Jak mówi przedstawiciel agencji celnej, która opodatkowała sprzedaż konopi o niskim stężeniu THC, zauważalny wzrost zainteresowania konopnymi produktami obserwuje się dopiero od początku 2017 r. Od tego czasu coraz więcej lokalnych sklepików oferuje przetwory z marihuany. Teraz  mogą być one jeszcze łatwiejsze do zdobycia (przynajmniej w niemieckojęzycznej części Szwajcarii), ponieważ sieć marketów LIDL we współpracy z firmą „The Botanicals” rozszerzyła swój asortyment o dwa produkty wytwarzane z kwiatów konopi. Według przedstawicieli sieci, mogą one stanowić substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Konopie pochodzą wyłącznie ze szwajcarskich upraw, a hodowane są w częściowo zautomatyzowanych szklarniach oraz w zamkniętych pomieszczeniach, z zachowaniem standardów zrównoważonego rolnictwa. Firma „The Botanicals” podkreśla, że do uprawy konopi nie są stosowane toksyczne środki ochrony roślin, a nasiona pochodzą z wyselekcjonowanych odmian bogatych w kannabidiol (CBD), a praktycznie pozbawionych odurzającego THC.

Za pudełko zawierające 1,5 grama konopi uprawianych w pomieszczeniach zamkniętych trzeba zapłacić ok. 17,99 franków szwajcarskich, natomiast opakowanie trzech gramów konopi ze szklarniowych upraw kosztuje 19,99 CHF.

Przedstawiciele marketów Lidl wierzą, że takie dedykowane produkty zapewnią dorosłym Szwajcarom właściwy relaks po ciężkim dniu pracy, a także korzyści zdrowotne np. w postaci działania przeciwzapalnego.

 

Bibliografia:

http://www.news.uwa.edu.au/2018043010572/world-first-cannabis-trial-looks-treat-insomnia?page=show

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5686791/Lidl-starts-selling-locally-grown-CANNABIS-Swiss-stores.html

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/marihuana-w-lidlu-w-szwajcarii/wy8ybh5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5915243