Dr. George Wagoner, emerytowany lekarz, który przez 29 lat swojej pracy z prawdziwym oddaniem ratował życie ludziom, w najgorszych snach nie przewidywał, że kolejną chorą którą przyjdzie mu się opiekować będzie właśnie jego żona. W wieku 51 lat u Beverly Wagoner zdiagnozowano raka jajnika w zaawansowanym stadium. Prognozy nie dawały wielkich nadziei, jednak postanowił walczyć o to, by jej życie nie było naznaczone cierpieniem i wyniszczającymi skutkami ubocznymi chemioterapii. Medyczna marihuana pomogła jej przetrwać ten okres, kiedy nie odpowiadała na przepisywane, nawet najdroższe leki. Od tego czasu dr Wagoner jest jej gorącym zwolennikiem.

 

Diagnoza – rak jajnika

 

Pamiętnego stycznia 2007 roku jego żona usłyszała diagnozę – zaawansowany rak jajnika. Dla pary było to szokiem, szczególnie że George pracował na oddziale ginekologii blisko 30 lat, i często musiał widzieć  kobiety zmagające się z tym nowotworem. „Leczenie raka to emocjonalna huśtawka, ale wciąż zachowywaliśmy nadzieję – do ostatniego dnia” – mówi mąż Beverly. Została poddana operacji, po której postanowiono włączyć chemioterapię. Miała zabić pozostałe komórki nowotworowe w jej ciele. Niestety, leczenie niszczyło nie tylko raka, ale też stopniowo odbierało mu żonę. Chemioterapia powodowała u niej nudności tak silne, że nie mogła zjeść nic. Nawet, jeśli udało się jej przełknąć chociaż kęs, od razu pojawiały się wymioty. Wydawało się, że z dnia na dzień jest jej coraz mniej. Jej ciało traciło całkowicie siły do życia i walki z wyniszczającą chorobą.

 

Tradycyjne leki przestają działać…

 

Ich lekarz rodzinny postanowił przepisać Zofran, jeden z droższych leków na nudności towarzyszące nowotworom. 46$ za jedną tabletkę. To spora kwota, nawet dla lekarza. Mimo iż mogli sobie pozwolić na poniesienie takich kosztów Zofran… nie działał w przypadku Beverly. Chociaż przyjmowała go zgodnie z zaleceniami co 3-4 godziny, na ulgę trzeba było czekać zbyt długo, a kobiecie ciężko było utrzymać tabletkę w ustach na tyle długo, by mogła się rozpuścić. A nawet gdy jej się to udawało, uczucie nudności nie znikało do końca.

 

Medyczna marihuana a chemioterapia

 

Dr Wagoner jako praktykujący lekarz wielokrotnie słyszał, że marihuana skutecznie pomaga osobom cierpiącym przez skutki uboczne chemioterapii. Postanowił więc uzyskać ją dla swojej żony. Ich lekarz rodzinny uznał, że nie może przepisać dla Beverly samej marihuany. Pozostawał jednak Marinol, który zawiera THC – jedną z substancji odpowiadających za działania marihuany. Postanowili spróbować i tego.

 

Marinol pomógł na nudności, ale jego skutki uboczne czyniły życie Beverly jeszcze gorszym. Oprócz bólu, skutków ubocznych chemioterapii pojawiły się halucynacje. Wizje były przerażające. Pewnego dnia George usłyszał „Wiem, że na tej skale nie ma żadnej odciętej głowy.” Ale ją widziała. I odmówiła przyjmowania Marinolu. Mąż czuł się bezsilny – mimo wielkiej miłości, mimo chęci pomocy z całych sił czuł, że wszystkie dostępne środki się wyczerpują, a stan jej żony wciąż się pogarsza. Chciał zrobić cokolwiek – bez względu na konsekwencje.

 

Ryzykował wszystkim… I wtedy stał się cud

W tamtym czasie w stanie Minessota w USA medyczna marihuana nadal była nielegalna. Dr Wagoner wiedział, że kupując marihuanę dla żony ryzykuje pobyt w areszcie, co pozostawiłoby Beverly całkowicie bez opieki. Ale postanowił zaryzykować. Kupił marihuanę, ale nie wiedział w jaki sposób ją podawać. Myślał o zrobieniu ciasta, w którym znalazłaby się roślina, jednak Beverly w tamtym czasie w zasadzie nie mogła jeść. Skonstruował więc w warsztacie specjalną rurkę, w której mógł ją podgrzewać, a dym wciągany był przez plastikową słomkę. Już po pierwszych zaciągnięciach zobaczył w niej odmianę. Odwróciła się do niego, i powiedziała „nudności zniknęły”. Dla nich obojga to był cud, koniec koszmaru i początek nowej nadziei. A dla George’a, jako lekarza – najbardziej drastyczna i najszybsza zmiana po przyjęciu leku, jaką kiedykolwiek widział w swojej karierze. Nie potrzebowała tego wiele – w zasadzie jedynie w nocy, kiedy normalnie wybudzała się chcąc zwymiotować. Zaciągała się kilka razy i od razu czuła ulgę. Nie było halucynacji jak w przypadku Marinolu. Jego żona mogła znów normalnie jeść, odzyskując siły do życia, a jednocześnie wiarę w to, że może pokonać chorobę.

Dr Wagoner apeluje do lekarzy o poparcie legalizacji marihuany medycznej

Są niezliczone osoby takie jak Beverly, które cierpią na straszliwe choroby. I jedyną, prawdziwą ulgę jaką mogą odczuć, daje im wyłącznie marihuana. Jestem zwolennikiem stosowania jej ze względów medycznych u chorych ludzi, i wzywam wszystkich innych lekarzy do poparcia tej idei.(…) Przy właściwych regulacjach prawnych, limitując jej dostęp wyłącznie do chorych ludzi, medyczna marihuana może przynieść ulgę licznym pacjentom. Dla tych o niewielkich dochodach, którzy nie mogą sobie pozwolić na tabletkę za 46$, medyczna marihuana to łatwo dostępna alternatywa„.

Marihuana medyczna w Minessocie – w końcu legalna!

Kiedy dr Wagner pisał te słowa, chorzy mogli zakupić medyczną marihuanę jedynie w 13 stanach. Na dzień dzisiejszy jest ich już 23. Wysiłek takich lekarzy jak dr Wagner, którzy obserwowali na własne oczy jak marihuana pozwala odzyskać blask w oku i normalne życie ich bliskich, w końcu się opłacił. Zarówno on, jak i inni specjaliści sądzą, że pacjent ma prawo sam wybrać lek, który najbardziej pomaga na jego przypadłości, i zasięgnąć odpowiedniej informacji u lekarza. Nie można grozić więzieniem chorym ludziom, którzy nie mogąc sobie pozwolić na drogie środki, wybierają tańszą, lecz równie skuteczną metodę. „Trzymanie marihuany z dala od chorych jest nieludzkim postępowaniem” mówi dr Wagner. Ciężko się z tym nie zgodzić.

 

List dr. Wagonera można przeczytać na stronie Minessotans for compassionate care, organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu medycyny, chorych a także zwyklych obywateli, pragnących walczyć o legalne używanie marihuany przez osoby chore na AIDS, stwardnienie rozsiane, raka, czy inne ciężkie schorzenia. Dzięki wysiłkom takich stowarzyszeń dziś mogą ją zażywać bez strachu przed procesem sądowym, by przetrwać koszmar swojej choroby.

 

Olej z Konopi CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

[FM_form id=”2″]

 

 

ŹRÓDŁO:

http://www.mncares.org/testimony-of-dr-george-wagoner/