Sprawa dr Bachańskiego toczy się już od lipca b.r. Wtedy właśnie Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie zawiesiło jego badania nad leczeniem lekoopornej padaczki dziecięcej za pomocą medycznej marihuany. Wtedy też rozpoczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. W jego wyniku przeprowadzonej kontroli dopatrzono się błędów w dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza. Ostatecznie dr Bachański został zwolniony.

Wyniki kontroli NFZ

Podczas kontroli zwrócono uwagę na braki w dokumentacji w postaci nieponumerowanych stron, braku pieczątki, czy drukowanej wersji wizyt. Kontrola, którą przeprowadziło NFZ nie wspomina nic o marihuanie medycznej, i sama terapia z jej udziałem nie jest podawana jako powód zwolnienia dr Bachańskiego.  NFZ nałożyło na CZD karę w wysokości 2 tys. złotych. Właśnie ta kara, która spowodowała „utratę zaufania do pracownika” była powodem usunięcia słynnego neurologa z CZD. Do tego została doliczona „kara umowna” w wysokości 3 tys. złotych.

Co się stanie z pacjentami dr Bachańskiego? Nie wiadomo

Dr Bachański obawia się obecnie o swoich pacjentów. Nie wydaje się to przesadą, gdyż, jak mówią rodzice pacjentów, lekarze z CZD nie mogą wypisywać już recept na medyczną marihuanę. W niektórych przypadkach była to skuteczna terapia, od której zależało życie chorych dzieci. Dorota Schewe na łamach portalu radia TOK FM wyznaje: „ Rozmawiałam z mamą jednego z dzieci, która miała przyjechać na wizytę. Dostała telefon od lekarza, który powiedział, że jeżeli zamierza przyjechać po receptę i wniosek do ministra, to proszę się nie fatygować, bo dyrekcja zakazała wydawania tego typu recept.”

Jak leczył dr Bachański?

Zwolnienie słynnego lekarza opiekującego się dziećmi chorymi na padaczkę pozbawia możliwości leczenia nie tylko tych, których życie dzięki medycznej marihuanie zaczęło się zmieniać na lepsze. Dr Bachański stosował również dietę ketogenną. Polega ona na wyeliminowaniu z diety cukrów, a pozostawieniu wyłącznie białek i tłuszczy. Produkowane wtedy ciała ketonowe u niektórych osób działają przeciwdrgawkowo. Dla dzieci, które wyczerpały już możliwości leczenia za pomocą leków przeciwpadaczkowych to jedna z niewielu alternatyw. A dr Bachański w stosowaniu tej diety miał już doświadczenie, więc jego zwolnienie ze szpitala oznacza tragedię dla setek pacjentów, u których z powodzeniem ją stosował.

Przywołane powyżej metody nie są w żaden sposób nowatorskie – wręcz przeciwnie. Za granicą testowane były od wielu lat. Dr Bachański korzystał z zagranicznych czasopism medycznych, wyszukując badania kliniczne, które dawały nową nadzieję dla chorych na padaczkę. Innowacyjne metody są ostatnią nadzieją dla tych dzieci, u których leki nie odnosiły już skutku. Jak twierdzi Bachański, pomiędzy Polską a resztą świata w prowadzeniu terapii takich chorych istnieje przepaść rzędu 20 lat.

Dlaczego? „Chociażby przez to, że nie ma ośrodków zaawansowanego leczenia padaczki odpornej na leki. Nie ma centrów referencyjnych, gdzie coś takiego za granicą jest powszechne ” – jak stwierdza lekarz.

Dr Marek Bachański nie zamierza się poddawać. Będzie składać odwołanie od decyzji CZD. Od tego zależy nie tylko jego dobre imię, ale też przyszłość jego pacjentów.

 

Olej z Konopi CBD najlepszych producentów  i  inne suplementy w najlepszych cenach, znajdziesz w sklepie pod tym linkiem   Medyczny Olej Sklep

[FM_form id=”2″]

 

ŹRÓDŁA:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,130517,19115344,bachanski-zwolniony-chore-dzieci-bez-pomocy-nie-wyobrazam.html

http://www.rdc.pl/informacje/dr-bachanski-dyscyplinarnie-zwolniony-z-czd-obawiam-sie-co-dalej-bedzie-z-pacjentami-posluchaj/