Dieta antynowotworowa

 

Jeśli każdy z nas zmieniłby swoje nawyki żywieniowe i rzucił nałóg palenia papierosów – nowotworów na świecie byłoby znacznie mniej. Wszelkie statystyki mówią jednoznacznie – nasz styl życia odpowiada za 60-70 % nowych przypadków tej strasznej choroby. Zmiany pozwoliłyby na zredukowanie zachorowalności – zdaniem onkologa, Grzegorza Luboińskiego – nawet o 40%.

Na czym polega dieta antyrakowa? Czy to synonim kolejnej diety odchudzającej? Czy wymaga specjalnego wysiłku, zakupu drogiego sprzętu do kuchni, jedzenia wyłącznie bardzo kosztownych produktów z naklejką „BIO”? Na szczęście – odpowiedź brzmi „nie”. Pod chwytliwą nazwą, kryje się wyłącznie to, o czym już od dawna mówią poradniki, dietetycy a także – Światowa Organizacja Zdrowia. Czyli: jedz 5 razy dziennie, zdrowo i co najważniejsze – ruszaj się!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile posiłków dziennie powinieneś spożywać,
  • dlaczego w Twojej diecie powinien znaleźć się błonnik,
  • które tłuszcze są zdrowe,
  • jak i dlaczego należy dbać o florę jelitową,
  • jakie jest znaczenie witamin i antyoksydantów w diecie,
  • jak pozbyć się toksyn z organizmu,
  • które produkty wykazują działanie antyrakowe,
  • dlaczego warto codziennie ćwiczyć?

 

Przedstawimy Ci podstawowe założenia tej diety. Przekonasz się, jak bardzo są proste. Nie musisz kupować drogich suplementów, bo dieta antyrakowa stawia na ich naturalne źródła. Być może stwierdzisz, że wcale tak bardzo nie odbiega od Twojej!

 

#1 Nie przejadaj się

Jedz często – 5 razy dziennie, ale małymi porcjami. Kiedy wydłużamy pauzy między posiłkami, mamy tendencję do łapczywego zaspokajania głodu, i co gorsza – tym co akurat znajduje się pod ręką i nie wymaga przygotowania. Paluszki, chipsy, ciastka. Spróbuj nosić przy sobie jabłko.

Nadmierne spożycie kalorii prowadzi do otyłości, a ta, poza cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobami serca – powoduje również niektóre z nowotworów. Natomiast mniej kalorii oznacza nie tylko szczupłą sylwetkę. Dieta o obniżonej ilości kalorii (70% dziennego zapotrzebowania, przy dostatecznej ilości witamin i minerałów) w doświadczeniach na zwierzętach zmniejszała u nich częstość występowania nowotworów – nawet o 55% w porównaniu z grupą kontrolną. Oczywiście nie możemy głodować cały czas. Jednak, jeśli cierpisz na nadwagę dieta odchudzająca będzie miała dla Ciebie znacznie większe korzyści, niż tylko uzyskanie upragnionej wagi.

 

#2 Jedz pokarmy bogate w błonnik – owoce i warzywa

Błonnik to cukry, które nie są trawione przez nasz układ pokarmowy. Wiążą toksyny w jelicie, spowalniają wchłanianie kwasów tłuszczowych, a fermentacja z udziałem bakterii, dają w rezultacie krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe i kwas masłowy, działający przeciwzapalnie i ochronnie na jelita. Błonnika nie zawiera mięso i produkty mleczne, a pieczywo z rafinowanej, oczyszczonej mąki jest go niemal pozbawione. Dieta antynowotworowa powinna obfitować w owoce i warzywa. Udowodniono, że chroni to przed rakiem piersi, płuc i okrężnicy. Wystarczy tylko 5 porcji dziennie – w formie liścia sałaty i pomidora na kanapce czy banana – nawet zjedzonego jako przekąska.

 

#3 Spożywaj zdrowe tłuszcze

Kwasy omega-3 i omega-6 są nam niezbędne, bo nie potrafimy ich sami wytwarzać. Z jednym zastrzeżeniem – w danym produkcie muszą być obecne w optymalnej proporcji. Nadmiar omega-6 stymuluje procesy zapalne, rozwój miażdżycy oraz właśnie – nowotworów. Właściwe ilości tych kwasów, które mają ochronne działania (m.in. przed rakiem piersi) znajdziesz je w niektórych olejach – np. oleju lnianym ale również… w popularnym oleju rzepakowym.

 

#4 Siemię lniane, nasiona i orzechy – w nich kryje się prawdziwa siła!

Są potężnymi źródłami witamin, zdrowych tłuszczy i antyoksydantów. Siemię lniane jest znane też ze swoich właściwości antyrakowych– podawane szczurom zapobiegały tworzeniu się przerzutów przez czerniaka i jego rozrostowi. W innym eksperymencie, gdzie zwierzęta narażono na toksyny powodujące rozwój raka, konsumpcja siemienia lnianego zmniejszała częstość zachorowań o 46%. A wszystko dzięki zdrowym tłuszczom, wysokiej zawartości omega-3 i linganom – substancjom unikalnym dla siemienia.

Niektóre orzechy są też szczególnie bogate w selen – pierwiastek o znanych właściwościach antynowotworowych. Chroni przed rozwojem raka prostaty oraz piersi. Jedz orzechy brazylijskie – są jego najbogatszym źródłem.

 

5 Jedz smacznie – przyprawy „antyrakowe”

W diecie antynowotworowej powinien znaleźć się czosnek, który kryje w sobie prawdziwą moc zwalczania raka, przede wszystkim prostaty i układu pokarmowego. Kurkuma, imbir i curry są też bogate w antyoksydanty, zmiatające wolne rodniki – a przy tym ożywią Twoją kuchnię. Pamiętaj o uwzględnianiu różnorodnych przypraw – to prawdziwy smak zdrowia!

 

#6 Witaminy w walce z nowotworami

Witaminy B12, kwas foliowy, witaminy C oraz D to składniki, których nie może zabraknąć w Twojej diecie. Witaminy z grupy B znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie. Źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim szpinak, i inne zielone warzywa. Kwas askorbinowy (witamina C), jak sama nazwa sugeruje, występuje obficie w cytrusach – grejpfrutach czy pomarańczach. Witamina D, sama potrafi hamować wzrost komórek rakowych. Znajduje się w jajach, pełnym mleku i serach. Jednak do przekształcenia w aktywną, działającą jak hormon formę wymaga naszej ingerencji. Wystarczy, że będziesz spędzać 15-20 minut dziennie na świeżym powietrzu, gdyż przemiana witaminy D zachodzi właśnie w skórze pod wpływem słońca. Może wykorzystasz ten czas na spacer, lub jogging?

 

#7 Antyoksydanty roślinne – jedz „kolorowo”

,Wymienić należy kilka. Karotenoidy, nadające oszałamiający, pomarańczowy kolor marchwi oraz dyni są jednymi z nich. Ale nie wystarczą nam suplementy z tymi składnikami – każdy z nich, gdy pozostaje odosobniony, nie zapewni nam ochrony przed rakiem. Warzywa dopiero razem ujawniają swoją siłę działania. Wystarczy, że do diety włączysz różnorodne warzywa i owoce – każdy z nich ma swój sekretny składnik. Przykładowo pomidory zawierają likopen, który wybitnie silnie zapobiega rakowi prostaty. Poza warzywami, warto pamiętać o innych źródłach antyoksydantów – np. zielona herbata, bogata jest w flavonol i epigallokachektynę (EGCG), a olej z pestek winogron jest doskonałym źródłem antyrakowej proantocyjanidyny. Antyoksydanty są niezbędnymi składnikami diety o działaniu antynowotworowym.

 

# 8 Zdrowie zaczyna się w jelicie – dbaj o naturalną florę jelitową

Jelito ciągle styka się z toksynami, bakteriami, stanowią potężną barierę broniącą nas przed chorobami i wpływem zanieczyszczeń środowiska. Tą jej funkcję wspiera naturalna flora jelitowa – bakterie, z którymi nauczyliśmy się żyć w zgodzie, ponieważ oboje czerpiemy z tego korzyści. Właśnie one umożliwiają nam wchłanianie witaminy K oraz witamin z grupy B, konkurując z innymi mikrobami i nie dopuszczając do ich nadmiernego rozwoju. Okazuje się też, że od rodzaju bakterii, które żyją w naszym jelicie, zależy nasze zdrowie! Wedle badaczy Japońskich szczepy Lactobacillus i Eubacterium, obie produkujące kwas mlekowy, chronią nas przed rakiem okrężnicy. Natomiast Bifidobacterium i Bacterioides mogą być związane z częstszym występowaniem tego nowotworu. Jedz zatem jogurty, maślanki i kefiry – zawierają one naturalne probiotyki, wspomagają nas nie tylko w walce z infekcjami.

 

#9 Graj w zielone! Potęga chlorofilu

Ten związek chemiczny, nadający zielony kolor liściom ma dla nich bardzo ważną funkcję – wyłapuje światło, i pomaga wykorzystać jego energię roślinom do rozwoju. W naszym ciele zamienia się w potężną broń przeciwko licznym toksynom – zanieczyszczeniom powietrza (policyklicznym węglowodorom), alfatoksynom (produkowanym przez pleśnie, ale obecne są również w soi, kukurydzy, orzeszkach ziemnych), oraz powstającym w trakcie grillowania heterocyklicznym aminom. Te substancje same w sobie wywołują raka – płuc, żołądka czy wątroby. Jedzenie zielonych części roślin bogatych w chlorofil powoduje, że toksyny zostają uwięzione w jelicie, i nie przedostają się do organizmu.

 

#10 Biegaj, tańcz i ciesz się życiem – rusz się

30-60 minut dziennie umiarkowanego wysiłku absolutnie wystarcza – nie musisz spędzać całych dni na siłowni. Ale ruch jest jak lek – im większa dawka, tym bardziej skutecznie zapobiega rakowi. Dlaczego w artykule o diecie antynowotworowej tak duży kładzie się nań nacisk? Ponieważ ryzyko rozwoju raka spada nawet o 40%, jeśli uprawiasz sport. Wielu z nas nie wie, albo chce wierzyć, że zdrowie można osiągnąć bez ruszania się z domu. To nieprawda. Prawdą natomiast jest, że sport uzależnia. Pomaga też walczyć ze stresem, a nowotwory szczególnie lubią ludzi będących pod jego wpływem. A długi spacer czy jogging świetnie rozładowuje negatywne emocje.

 

Do powyższych zaleceń powinny zastosować się osoby, które chcą uchronić się przed nowotworem, jak i te, które już zachorowały.

Olej Konopny CBD najlepszych producentów  i inne suplementy znajdziesz w sklepie pod tym linkiem http://medycznyolej.com/80-oleje-cbd-i-pasty